My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty i konta oszczędnościowe w kwietniu 2019

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Najkorzystniejsze lokaty i konta oszczędnościowe w kwietniu 2019

Jedyna naszym zdaniem warta odnotowania zmiana, jaka miała miejsce w ostatnim czasie, to modyfikacja parametrów Lokaty Na Nowe Środki Plus w Idea Banku. Ten skierowany zarówno do nowych, jak i "starych" klientów, depozyt pozwala zarobić bardzo przyzwoite 3,5%. Wprawdzie przeglądając nasz ranking znaleźć można wyżej oprocentowane lokaty, jednak jest to jedyna oferta, która pozwala na ulokowanie pieniędzy aż na 12 miesięcy. Dla porównania - większość depozytów z czołówki to lokaty krótkoterminowe, na których odłożymy pieniądze co najwyżej na kwartał. 

W poniższej tabeli prezentujemy najlepsze, w naszej opinii, lokaty i konta oszczędnościowe dostępne w kwietniu 2019 roku.

Kategoria 

Nazwa 

Bank 

Okres 

Oproc. 

Kwota lokaty 

Najlepsza lokata dla nowych klientów 

Lokata Happy 

Idea Bank 

3 miesiące 

4,00% 

do 20 tys. zł 

Najlepsza lokata dla dotychczasowych klientów 

Lokata Mobilna 

Getin Bank 

3 miesiące 

4,00% 

do 20 tys. zł 

Najlepszy rachunek oszczędnościowy 

Konto oszczędnościowe 

Getin Bank 

4 miesiące 

3,40% 

do 400 tys. zł 

Wyróżniona oferta 

Lokata Na Nowe Środki Plus

Idea Bank 

12 miesiące 

3,50% 

do 1 mln zł 

Najkorzystniejsza lokata dla nowych klientów

W zestawieniu lokat dla nowych klientów w kwietniu nie zaszły jakiekolwiek zmiany. Oznacza to, że liderem - podobnie jak w marcu - okazała się być Lokata Happy oferowana przez Idea Bank. Ten 3-miesięczny depozyt pozwala zrobić bardzo wysokie 4% w skali roku. Oprócz atrakcyjnego oprocentowania, przewagę nad konkurencją zapewnia jej także brak konieczności posiadania konta osobistego oraz zachowanie odsetek w przypadku jej zerwania. W zasadzie jedyny mankament Lokaty Happy to stosunkowo niewielka maksymalna kwota, jaką możemy na nią wpłacić. Wprawdzie 20 tys. zł zaspokoi potrzeby większości oszczędzających, jednak jeśli ktoś dysponuje wyższą kwotą oszczędności, to będzie musiał rozejrzeć się za inną ofertą (wskazówka, który depozyt wybrać znajduje się w dalszej części tekstu).

Przy okazji warto odnotować, że nowa osoba na rynku bankowym może obecnie skorzystać, aż z pięciu lokat, których oprocentowanie wynosi 4% w skali roku. Przyjmując, że zakładałaby je jedną po drugiej, pozwoliłoby to jej na korzystne oszczędzanie przez okres pełnych 15 miesięcy. 

Kim jest nowy klient?
Zgodnie z powszechnie stosowaną definicją nowy klient to taki, który do tej pory nie korzystał z usług danego banku, tj. nie posiadał w nim konta, karty ani kredytu. Co istotne, sporo banków stosuje określoną karencję, co oznacza, że osoba, która dawno temu była w jakikolwiek sposób związana z daną instytucją, może ponownie zyskać status nowego klienta. Przykładem takiego definiowania jest Citibank, który za nowego klienta uznaję osobę, która nie korzystała z jego usług w ciągu ostatnich 2 lat.

Top 6 najlepszych lokat dla rozpoczynającego oszczędzanie 

Nazwa lokaty 

Bank 

Okres oszczędzania  

Oproc. 

Kwota lokaty 

Zachowanie odsetek w razie zerwania? 

Wymagane konto? 

Lokata Happy 

Idea Bank 

3 miesiące 

4,0% 

do 20 tys. zł 

Tak 

Nie 

Lokata Mobilna 

Getin Bank 

3 miesiące 

4,0% 

do 20 tys. zł 

Nie 

Nie* 

Nest Lokata Witaj 

Nest Bank 

3/6 miesięcy 

4,0% 

do 10 tys. zł 

Nie 

Tak 

Lokata na start 

Plus Bank 

3 miesiące 

4,0% 

do 10 tys. zł 

Nie 

Tak 

Lokata "Lubię to polecam" 

Bank Millennium 

3 miesiące 

4,0% 

do 10 tys. zł 

Nie 

Tak 

Lokata Bezkarna

BGŻ Optima

3 miesiące 

3,5% 

do 20 tys. zł 

Tak 

Tak

Z uwagi na fakt, że Noble Bank nie jest niezależnym bankiem, a jedynie marką handlową grupy Getin, w naszym zestawieniu postanowiliśmy pominąć oferowane przez niego lokaty. Stąd w podsumowaniu nie znajdziecie takich depozytów jak m.in. Lokata Mobilna czy Lokata Na Nowe Środki. Jeśli jednak interesują Cię parametry tych lub innych lokat dostępnych w Noble Banku – znajdziesz je, klikając w ten link.

Najkorzystniejsza lokata dla dotychczasowych klientów

Marazm, jeśli chodzi o oferty depozytowe panował ostatnio również w segmencie lokat dla dotychczasowych klientów. Także tutaj lider zestawienia pozostał bez zmian (Lokata Mobilna w Getin Banku). Jedyne o czym warto wspomnieć, to zmiana parametrów Lokaty Na Nowe Środki Plus w Idea Banku. Dzięki temu na 12-miesięcznym wariancie lokaty zyskamy aż 3,5% w skali roku (poprzednio było to tylko 3,0%). Ten depozyt, poza solidnym oprocentowaniem, posiada jeszcze dwa dodatkowe atuty: ochronę przed utratą wypracowanych odsetek w razie przedwczesnego zerwania oraz możliwość wpłacenia na niego nawet 1 mln zł (pamiętajmy jednak, że lokaty objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego tylko do kwoty ok. 430 tys. zł). Jeśli więc ktoś dysponuje dużą kwotą oszczędności (przekraczającą 20 tys. zł) ten według nas w pierwszej kolejności powinien rozważyć założenie właśnie Lokaty Na Nowe Środki Plus w Idea Banku.

Top 5 najlepszych lokat dla dotychczasowych klientów

Nazwa lokaty 

Bank 

Okres oszczędzania 

Oproc. 

Kwota lokaty 

Zachowanie odsetek w razie zerwania?

Wymagane konto? 

Lokata Mobilna 

Getin Bank 

3 miesiące 

4,0% 

do 20 tys. zł 

Nie

Nie* 

Lokata "Lubię to polecam" 

Bank Millennium 

3 miesiące 

4,0% 

do 10 tys, zł 

Nie

Tak 

Lokata Na Nowe Środki PlusIdea Bank12 miesięcy3,5%do 1 mln złTakTak

Lokata Standardowa 

InBank 

Od 2 do 5 lat 

3,35% 

do 50 tys. zl 

Nie

Nie 

Lokata NR 1

Idea Bank 

12 miesiący 

3,1% 

do 1 mln zł 

Nie

Nie 

Najkorzystniejsze konto oszczędnościowe

Początek kwietnia przyniósł dobrą wiadomość dla posiadaczy Konta Idealnie Prostego w Idea Banku. Promocyjne oprocentowanie tego rachunku zostało przedłużone o kolejne trzy miesiące (pierwotnie promocja kończyła się z ostatnim dniem marca). W praktyce oznacza to, że wpłacając na nie swoje oszczędności, przynajmniej do 30 czerwca 2019 r.l będziecie mogli zarobić bardzo przyzwoite 3,2%. W przypadku reszty ofert z czołówki nie zaszły jakiekolwiek zmiany.

Na rynku odnotowaliśmy za to pojawienie się promocyjnego Konta Oszczędnościowego w Citibanku. Jego oprocentowanie to wysokie 3%, jednak żeby tyle uzyskać należy spełnić dość wymagające warunki aktywności (szczegóły tutaj). z tego powodu zdecydowaliśmy się nie umieszczać tego konta w zestawieniu najlepszych ofert dostępnych w kwietniu (TOP6 najlepszych oferty prezentujemy w tabeli poniżej).

Top 6 najlepszych kont oszczędnościowych

Bank oferujący konto 

Okres obowiązywania oprocentowania 

Maksymalne efektywne oprocentowanie brutto 

Maksymalna kwota objęta oprocentowaniem 

Konto Oszczędnościowe 

Getin Bank 

4 miesiące 

3,4% 

400 tys. zł 

Konto Idealnie Proste 

Idea Bank 

do 30 czerwca 2019 r. 

3,2% 

20 tys. zł 

Konto oszczędnościowe 

T-Mobile Usługi Bankowe 

3 miesiące 

3,0% 

50 tys. zł 

Konto Oszczędnościowe 

Bank Pekao 

6 miesięcy 

3,0% 

30 tys. zł 

Konto oszczędnościowe ("korzyść" Konta Jakże Osobistego) 

Alior Bank 

do 31 grudnia 2019 r. 

3,0% 

20 tys. zł 

Konto Oszczędnościowe Profit 

Bank Millennium 

3 miesiące 

2,7% 

200 tys. zł 

Komentarz redakcji

Jeszcze to niedawna narzekaliśmy, że osoba szukająca korzystnych ofert depozytowych skazana jest tylko i wyłącznie na to co zaproponują jej bankowycy z Idea Banku i Getin Banku. Ostatnio jednak ta sytuacja zaczęła się zmieniać, a na rynku pojawia się coraz więcej konkurencyjnych ofert (najlepszymi tego przykładami są: Lokata "Lubię To Polecam" w Banku Millennium oraz Lokata Standardowa w InBanku).

Ciężko jednak przewidzieć, jak sytuacja będzie rozwijała się w przyszłości. Czy do walki o oszczędności klientów przystąpią kolejne banki, czy może jednak konkurencja odpuści, pozwalając ofertom od Idei i Getin Banku na ponowne odskoczenie rywalom? Według nas, dużo zależy od tego, jak będzie rozwijała się sprawa fuzji obu banków. Jeśli sprawy pójdą dobrze, część atrakcyjnych lokat może zostać wycofana (bankowcy Getinu i Idei nie będą musieli tak zaciekle walczyć o portfele klientów). Gdyby pojawiły się jakieś trudności – wówczas depozyty obu banków jeszcze przez długi czas będą brylowały w naszych zestawieniach.

Przeczytaj także

Komentarze