My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty i konta oszczędnościowe w maju 2019

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Najkorzystniejsze lokaty i konta oszczędnościowe w maju 2019

Szybkie spojrzenie na nasze rankingi najlepszych lokat i kont oszczędnościowych pozwala stwierdzić, ze w porównaniu do kwietnia w czołówce w zasadzie nic się nie zmieniło. Niestety po głębszej analizie oferty banków dojdziemy do wniosku, że ten spokój jest tylko pozorny. W rzeczywistości sytuacja oszczędzających wygląda obecnie wyraźnie gorzej niż jeszcze miesiąc temu.  

Pierwsza negatywna zmiana zaszła w BGŻOptima. Ten znany z doskonałych ofert bank w ostatnim miesiącu całkowicie odpuścił sobie walkę o klientów. Z jego tabeli oprocentowania wycofano wszystkie atrakcyjne lokaty (w tym Lokatę Bezkarną, oferującą 3,5% zysku w skali roku). Te, które pozostały, pod względem oprocentowania nie są w stanie nawet dorównać średniej dla całego rynku depozytów (na koniec kwietnia wynosiła ona jedynie 1,49%; dowiedz się więcej).

Druga zła wiadomość to systematyczne cięcia w ofercie Getin Banku. W zasadzie nie ma tygodnia, w którym nie informowalibyśmy o obniżkach oprocentowania którejś z oferowanych przez niego lokat (jak chociażby dzisiejsze obniżki na e-Lokacie na Nowe Środki). Na horyzoncie mamy też możliwe zmiany właścicielskie w Idea Banku, w efekcie których duża część oferty depozytowych banku mogłaby zostać wycofana z oferty (dowiedz się więcej na temat sytuacji w Idea Banku).  

Dla równowagi wypada jednak wspomnieć o pewnej pozytywnej informacji. Wobec wyższych od oczekiwań danych na temat inflacji (w kwietniu wyniosła ona według wstępnych szacunków aż 2,2%) całkiem prawdopodobne staje się, że RPP w najbliższym czasie zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych. W efekcie oprocentowanie większości lokat bankowych zapewne poszłoby w górę, a najlepsze dostępne depozyty mogłyby dać zarobić nawet 4,5% w skali roku (dowiedz się, co wpływa na oprocentowanie lokat). 

Po tym informacyjnym wstępie pora przyjrzeć się poszczególnym ofertom. Już tradycyjnie produkty oszczędnościowe dzielimy je na trzy segmenty: najlepsza lokata dla nowych klientów, najlepsza lokata dla dotychczasowych klientów oraz najlepszy rachunek oszczędnościowy. Dodatkowo prezentujemy jedną wyróżnioną ofertę. Jest to lokata lub konto, która w naszej opinii przynajmniej w jednym parametrze zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji (w przypadku wyróżnionej w maju Lokaty Na Nowe Środki Plus tym parametrem jest wysoka maksymalna kwota depozytu).  

Najlepsze lokaty i konta w maju 2019 

Kategoria  

Nazwa  

Bank  

Okres  

Oproc.  

Kwota lokaty  

Najlepsza lokata dla nowych klientów  

Lokata Happy  

Idea Bank  

3 miesiące  

4,00%  

do 20 tys. zł  

Najlepsza lokata dla dotychczasowych klientów  

Lokata Mobilna  

Getin Bank  

3 miesiące  

4,00%  

do 20 tys. zł  

Najlepszy rachunek oszczędnościowy  

Konto oszczędnościowe  

Getin Bank  

4 miesiące  

3,40%  

do 400 tys. zł  

Wyróżniona oferta  

Lokata Na Nowe Środki Plus 

Idea Bank  

12 miesiące  

3,50%  

do 1 mln zł  

Najkorzystniejsza lokata dla nowych klientów 

W porównaniu do ostatnich dwóch miesięcy w zestawieniu najlepszych lokat dla nowych klientów nie zaszły jakiekolwiek zmiany. Oznacza to, że liderem - podobnie jak w marcu i kwietniu - okazała się być Lokata Happy oferowana przez Idea Bank. Ten 3-miesięczny depozyt pozwala zarobić bardzo wysokie 4% w skali roku. Oprócz atrakcyjnego oprocentowania, przewagę nad konkurencją zapewnia jej także brak konieczności posiadania konta osobistego oraz zachowanie odsetek w przypadku jej zerwania. W zasadzie jedyny mankament Lokaty Happy to stosunkowo niewielka maksymalna kwota, jaką możemy na nią wpłacić. Wprawdzie 20 tys. zł zaspokoi potrzeby większości oszczędzających, jednak jeśli ktoś dysponuje wyższą kwotą oszczędności, to będzie musiał rozejrzeć się za inną ofertą (wskazówka, który depozyt wybrać znajduje się w dalszej części tekstu). 

Przy okazji warto odnotować, że nowa osoba na rynku bankowym może obecnie skorzystać, aż z pięciu lokat, których oprocentowanie wynosi 4% w skali roku. Przyjmując, że zakładałaby je jedną po drugiej, pozwoliłoby to na korzystne oszczędzanie przez okres pełnych 18 miesięcy. 

Kim jest nowy klient?  
Zgodnie z powszechnie stosowaną definicją, nowy klient to taki, który do tej pory nie korzystał z usług danego banku, tj. nie posiadał w nim konta, karty ani kredytu. Co istotne, sporo banków stosuje określoną karencję, co oznacza, że osoba, która dawno temu była w jakikolwiek sposób związana z daną instytucją, może ponownie zyskać status nowego klienta. Przykładem takiego definiowania jest Citibank, który za nowego klienta uznaję osobę, która nie korzystała z jego usług w ciągu ostatnich 2 lat. 

Top 6 najlepszych lokat dla nowych klientów 

Nazwa lokaty  

Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto?  

Lokata Happy  

Idea Bank  

3 miesiące  

4,0%  

do 20 tys. zł  

Tak  

Nie  

Lokata Mobilna  

Getin Bank  

3 miesiące  

4,0%  

do 20 tys. zł  

Nie  

Nie*  

Nest Lokata Witaj  

Nest Bank  

3/6 miesięcy  

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie  

Tak  

Lokata na start  

Plus Bank  

3 miesiące  

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie  

Tak  

Lokata "Lubię to polecam"  

Bank Millennium  

3 miesiące  

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie  

Tak  

Lokata Na Nowe Środki Plus 

Idea Bank 

12 miesiące  

3,5%  

do 1 mln zł  

Nie  

Tak 

Najkorzystniejsza lokata dla dotychczasowych klientów 

Niewiele w ostatnim czasie działo się również w segmencie lokat dla dotychczasowych klientów. Także tutaj lider zestawienia pozostał bez zmian (Lokata Mobilna w Getin Banku). Jedyne, o czym warto wspomnieć, to wycofanie z oferty Idea Banku Lokaty Wiosennej (dowiedz się więcej: https://najlepszelokaty.pl/lokata-wiosenna-idea-bank). Był to depozyt, który pod koniec kwietnia na krótko zagościł w czołówce najlepszych lokat dla „starych” klientów. Po wycofaniu Lokaty Wiosennej (dotychczasowy nr 5 naszego rankingu), na jego miejsce wskoczyła Lokata Na Nowe Środki Plus oferowana również przez Idea Bank. Można więc powiedzieć, że wszystko zostało w rodzinie.  

Top 5 najlepszych lokat dla dotychczasowych klientów 

Nazwa lokaty  

Bank  

Okres oszczędzania  

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania? 

Wymagane konto?  

Lokata Mobilna  

Getin Bank  

3 miesiące  

4,0%  

do 20 tys. zł  

Nie 

Nie*  

Lokata "Lubię to polecam"  

Bank Millennium  

3 miesiące  

4,0%  

do 10 tys, zł  

Nie 

Tak  

Lokata Na Nowe Środki Plus 

Idea Bank 

12 miesięcy 

3,5% 

do 1 mln zł 

Nie 

Tak 

Lokata NR 1 Idea Bank  12 miesięcy  3,1%do 1 mln zł  Nie Nie  

Lokata Standardowa  

InBank  

Od 2 do 5 lat  

3,05%  

do 50 tys. zl  

Nie 

Nie  

Najkorzystniejsze konto oszczędnościowe 

Ostatnie tygodnie to także spokój w segmencie najlepszych kont oszczędnościowych. Oznacza to, że na czele zestawienia po raz kolejny pozostało Konto Oszczędnościowe w Getin Banku. Jest to rachunek, którego posiadacz przez pełne 4 miesiące może otrzymać aż 3,4% odsetek. Plusem konta w Getin Banku jest też bardzo wysoka kwota, jaką można na nim zdeponować – nawet 400 tys. zł.  

Jeśli chodzi o nowości, to jedyną wartą odnotowania jest w naszej opinii promocja Konta Oszczędnościowego w Citibanku. Osoby, które wezmą w niej udział, w nagrodę mogą otrzymać oprocentowanie, które wyniesie aż 4% rocznie. Żeby jednak nie było tak różowo – taką podwyżką będą objęte jedynie środki to kwoty 10 tys. zł. Co gorsza, aby móc liczyć na takie odsetki, należy przez cztery kolejne miesiące przesyłać do Citibanku swoje wynagrodzenie. Jego minimalna wysokość to 2 tys. zł miesięcznie. Jeśli tego warunku nie spełnimy, oprocentowanie rachunku spadnie do standardowych 0,8%. Mając na uwadze tak wygórowane warunki promocji, zdecydowaliśmy się na nieumieszczanie Konta Oszczędnościowego w Citibanku w naszym zestawieniu. 

Top 6 najlepszych kont oszczędnościowych 

Bank oferujący konto  

Okres obowiązywania oprocentowania  

Maksymalne efektywne oprocentowanie brutto  

Maksymalna kwota objęta oprocentowaniem  

Konto Oszczędnościowe  

Getin Bank  

4 miesiące  

3,4%  

400 tys. zł  

Konto Idealnie Proste  

Idea Bank  

do 30 czerwca 2019 r.  

3,2%  

20 tys. zł  

Konto oszczędnościowe  

T-Mobile Usługi Bankowe  

3 miesiące  

3,0%  

50 tys. zł  

Konto Oszczędnościowe  

Bank Pekao  

6 miesięcy  

3,0%  

30 tys. zł  

Konto oszczędnościowe ("korzyść" Konta Jakże Osobistego)  

Alior Bank  

do 31 grudnia 2019 r.  

3,0%  

20 tys. zł  

Rachunek Oszczędzam w ofercie „Na start” 

Credit Agricole  

4 miesiące  

3,0%  

50 tys. zł  

Komentarz redakcji

Aktualna sytuacja na rynku produktów oszczędnościowych prezentuje się dwojako. Z jednej strony liczba atrakcyjnych ofert systematycznie maleje (przypadek chociażby BGŻOptima czy obniżki w Getin Noble Banku). Z drugiej jednak – oczekiwana podwyżka stóp procentowych może zupełnie przemodelować układ sił na polskim rynku. Gdyby stopa referencyjna poszła w górę chociażby o 50 pkt bazowych, liczba lokat oferujący trzy, a nawet cztery procent odsetek mogłaby wzrosnąć z kilku do przynajmniej kilkunastu. W porównaniu do tego, co jest obecnie – byłoby to wręcz jak klęska urodzaju. Czy jednak rzeczywiście tak się stanie? Pozostaje nam z cierpliwością czekać na to, co w najbliższym czasie zrobi Rada Polityki Pieniężnej.   

Przeczytaj także

Komentarze