My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty i konta oszczędnościowe w lutym 2019

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Najkorzystniejsze lokaty i konta oszczędnościowe w lutym 2019

O wiele mniej w ostatnim czasie działo się natomiast w segmencie kont oszczędnościowych. Jedyna naszym zdaniem warta odnotowania zmiana to delikatna poprawa warunków na rachunku oferowanym przez Getin Bank (wydłużenie okresu promocyjnego oprocentowania z trzech do pięciu miesięcy).

W poniższej tabeli prezentujemy aktualnie najlepsze, w naszej opinii, lokaty i konta oszczędnościowe dostępne w lutym 2019 roku.

Kategoria

Nazwa

Bank

Okres

Oproc.

Kwota lokaty

Najlepsza lokata dla nowych klientów

Lokata Mobilna

Getin Bank

3 miesiące

4,00%do 20 tys. zł

Najlepsza lokata dla dotychczasowych klientów

Lokata Mobilna

Getin Bank

3 miesiące

4,00%

do 20 tys. zł

Najlepszy rachunek oszczędnościowy

Konto oszczędnościowe

Getin Bank

5 miesięcy

3,50%

do 400 tys. zł

Wyróżniona oferta

Lokata HITIdea Bank3 miesiące3,50%do 1 mln zł

Najlepsza lokata dla nowych klientów

Od początku 2019 roku fotel lidera w segmencie najlepszych lokat dla nowych klientów okupuje Lokata Mobilna w Getin Banku. Ten 3-miesięczny depozyt oferuje bardzo wysokie 4% odsetek w skali roku. Na lokatę można wpłacić kwoty z przedziału 500 zł - 20 tys. zł, a do jej założenia nie potrzeba konta osobistego (niezbędny jest jednak dostęp do systemu bankowości elektronicznej banku). Lokatę Mobilną - jak sugeruje jej nazwa – otworzymy wyłącznie za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W praktyce oznacza to, że do tego celu będziemy potrzebowali smartfona lub przynajmniej tabletu.

Kim jest nowy klient?
Zgodnie z powszechnie stosowaną definicją nowy klient to taki, który do tej pory nie korzystał z usług danego banku, tj. nie posiadał w nim konta, karty ani kredytu. Co istotne, sporo banków stosuje określoną karencję, co oznacza, że osoba, która dawno temu była w jakikolwiek sposób związana z daną instytucją, może ponownie zyskać status nowego klienta. Przykładem takiego definiowania jest Citibank, który za nowego klienta uznaję osobę, która nie korzystała z jego usług w ciągu ostatnich 2 lat.

Przewaga Lokaty Mobilnej nad resztą depozytowej stawki nie jest jednak duża, a o poszczególnych miejscach decydują tak naprawdę szczegóły. Dość powiedzieć, że aktualnie na rynku znaleźć możemy aż pięć (a jeśli uwzględnić Lokatę Mobilną w Noble Banku, to sześć) lokat, których oprocentowanie wynosi aż 4% w skali roku. Jedyne różnice to maksymalna kwota, jaką możemy zdeponować (w zależności od konkretnej oferty wynosi od 10 tys. do 20 tys. zł) oraz dodatkowe wymogi jak np. warunek posiadania konta osobistego. Pełne zestawienie najlepszych lokat dla nowych klientów prezentujemy w poniższej tabeli. Znalazły się tu aż dwie nowości - promocyjna Lokata Sprint z premią 50 zł w Toyota Banku oraz Lokata "Lubię to polecam" w Banku Millennium (lokata dostępna jest już od jesieni, ale z uwagi na jej specyficzny charakter zdecydowalismy się ją włączyć do naszego rankingu dopiero teraz ; dowiedz się więcej).

Top 6 najlepszych lokat dla rozpoczynającego oszczędzanie

Nazwa lokaty

Bank

Okres oszczędzania 

Oprocentowanie

Kwota lokaty

Wymagane konto?

Lokata Mobilna

Getin Bank

3 miesiące

4,0%

do 20 tys. zł

Nie*

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3/6 miesięcy

4,0%

do 10 tys. zł

Tak

Lokata na start

Plus Bank

3 miesiące

4,0%

do 10 tys. zł

Tak

Lokata "Lubię to polecam"Bank Millennium3 miesiące4,0%do 10 tys. złTak

Lokata Sprint z premią 50 zł

Toyota Bank

180 dni

do 3,63%

do 18 tys. zł

Nie

Z uwagi na fakt, że Noble Bank nie jest niezależnym bankiem, a jedynie marką handlową grupy Getin, w naszym zestawieniu postanowiliśmy pominąć oferowane przez niego lokaty. Stąd w zestawieniu nie znajdziecie takich depozytów jak m.in. Lokata Mobilna czy Lokata Na Nowe Środki. Jeśli jednak interesują Cię parametry tych lub innych lokat dostępnych w Noble Banku – znajdziesz je, klikając w ten link.

Najkorzystniejsza lokata dla dotychczasowych klientów

Ciekawie w ostatnim czasie działo się także w segmencie lokat dla dotychczasowych klientów. Wprawdzie lider pozostał bez zmian (Lokata Mobilna w Getin Banku), ale za sprawą wspomnianych już nowości od Banku Millennium oraz Toyota Banku stawka dość mocno się zagęściła. W prezentowanym poniżej rankingu najlepszych ofert warto zwrócić uwagę na lokaty: Hit Plus w Idea Banku oraz e-lokatę na Nowe Środki. Wprawdzie ich oprocentowanie jest minimalnie niższe niż w przypadku rynkowego lidera, jednak za to możemy na nich ulokować nawet 1 mln zł (pamiętajmy jednak o obowiązujących kwotach gwarancji BFG). Jeśli więc ktoś dysponuje większą kwotą oszczędności, będzie to doskonały wybór!

Top 5 najlepszych lokat dla dotychczasowych klientów

Nazwa lokaty

Bank

Okres oszczędzania

Oprocentowanie

Kwota lokaty

Wymagane konto?

Lokata MobilnaGetin Bank3 miesiące4,0%do 20 tys. złNie*

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium

3 miesiące

4,0%

do 10 tys, zł

Tak

Lokata Sprint z premią 50 zł

Toyota Bank

180 dni

do 3,63%

do 18 tys. zł

Tak

Lokata Hit PlusIdea Bank3 miesiące3,5%do 1 mln złTak

e-Lokata na Nowe Środki

Getin Bank

4 miesiące

3,4%

do 1 mln zł

Nie

Najkorzystniejsze konto oszczędnościowe

Jak zdążyliśmy wspomnieć na wstępie - luty jak dotychczas nie przyniósł wielu zmian, jeśli chodzi o najkorzystniejsze oferty kont oszczędnościowych. Po raz kolejny za najlepszy uznaliśmy rachunek oferowany przez Getin Bank. Jego oprocentowanie to bardzo wysokie 3,5% w skali roku i to dla kwot wynoszących nawet 400 tys. zł. W ostatnich dniach konto to jeszcze bardziej zyskało na atrakcyjności. Jak informowaliśmy niedawno, Getin Bank wydłużył okres obowiązywania promocyjnego oprocentowania z trzech do pięciu miesięcy. W praktyce oznacza to, że możemy cieszyć się wysokimi odsetkami aż o dwa miesiące dłużej niż dotychczas. 

Natomiast w przypadku innych wartych wyróżnienia kont oszczędnościowych praktycznie nic się nie zmieniło. W przypadku nr 2 naszego zestawienia - Konta Idealnie Prostego - oznacza to możliwość zarobienia 3,2% w skali roku, natomiast odsetki na Koncie oszczędnościowym w T-Mobile Usługi Bankowe to 3,0%. Pełne zestawienie prezentujemy w tabeli poniżej.

Top 6 najlepszych kont oszczędnościowych

Bank oferujący konto

Okres obowiązywania oprocentowania

Maksymalne efektywne oprocentowanie brutto

Maksymalna kwota objęta oprocentowaniem

Konto Oszczędnościowe 3,5%

Getin Bank

5 miesięcy

3,5%

400 tys. zł

Konto Idealnie Proste

Idea Bank

do 31 marca 2019 r.

3,2%

20 tys. zł

Konto oszczędnościowe

T-Mobile Usługi Bankowe

3 miesiące

3,0%

50 tys. zł

Konto Oszczędnościowe

Bank Pekao

6 miesięcy3,0%do 30 tys. zł

Konto oszczędnościowe ("korzyść" Konta Jakże Osobistego)

Alior Bank

do 31 grudnia 2019 r.

3,0%

20 tys. zł

Konto Oszczędnościowe Profit

Bank Millennium

3 miesiące

2,7%

200 tys. zł

Komentarz redakcji

Poprawiająca się sytuacja wokół Idea Banku i Getin Banku (dowiedz się więcej) sprawiła, że ich menedżerowie nie muszą już tak zaciekle walczyć o depozyty klientów. Ma to swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w ofertach lokat obu banku. Wprawdzie nadal jest to ścisły rynkowy top, ale w porównaniu do sytuacji chociażby z listopada czy grudnia zeszłego roku, dominacja Idei i Getinu w naszych rankingach nie jest już tak wyraźna (dość powiedzieć, że w pierwszej szóstce najlepszych ofert dla nowych klientów nie znalazła się żadna lokata od Idea Banku, co jeszcze do niedawna było sytuacją nie do pomyślenia).

Na szczęście dla klientów spadek oprocentowania w wymienionych bankach rekompensowany jest nowymi ofertami ze strony konkurencji. Lokata "Lubię to polecam" czy promocyjna Lokata Sprint to chyba najlepsze tego przykłady. A kiedy do tego doda się atrakcyjną ofertę depozytów długoterminowych od InBanku (więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj), to sytuacja na rynku produktów oszczędnościowych zrobi się bardzo ciekawa. 

Przeczytaj także

Komentarze