My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe w grudniu 2018

Aktualizacja:
Portrait
Rafał Janik
Aktualnie kończy doktorat z zakresu rynków finansowych. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe w grudniu 2018

Tuż przed świętami najlepsze lokaty terminowe pozwalały zarobić 3,5% do 4,0% w skali roku. Natomiast w przypadku najlepszych kont oszczędnościowych maksimum wynosiło 3,0% - 3,5%.

Nieco ponad tydzień temu pisaliśmy, że grudzień na rynku lokat terminowych i kont oszczędnościowych przyniósł nieco uspokojenia. Cisza była jednak tylko pozorna - wczorajsza aktualizacja tabeli oprocentowania Idea Banku przyniosła bowiem prawdziwą rewolucję.

Najważniejsza z punktu widzenia klientów zmiana to wycofanie Lokaty Happy. Przypomnijmy - przez wiele lat był to niekwestionowany lider jeśli chodzi o depozyty kwartalne. Zmiana lidera nastąpiła także w segmencie lokat dla dotychczasowych klientów - tutaj palmę pierwszeństwa straciła Lokata Beztroska, a jej pozycję przejęła Lokata Nr 1. Bez zmian obyło się jedynie na rynku rachunków oszczędnościowych, gdzie najlepszą według nas ofertą pozostało Konto Oszczędnościowe w Getin Banku.

W poniższej tabeli prezentujemy aktualnie najlepsze w naszej opinii lokaty i konta oszczędnościowe, jakie dostępne były w polskich bankach w grudniu 2018 roku.

Kategoria 

Nazwa 

Bank 

Okres 

Oproc. 

Kwota lokaty 

Najlepsza lokata dla nowych klientów 

Lokata Mobilna

Getin Bank

2 miesiące 

4,00%do 20 tys. zł

Najlepsza lokata dla dotychczasowych klientów 

Lokata Nr 1

Idea Bank 

3 miesiące

3,90%

do 1 mln zł

Najlepszy rachunek oszczędnościowy 

Konto oszczędnościowe 

Getin Bank 

3 miesiące 

3,50%

do 400 tys. zł

Wyróżniona oferta

Lokata HITIdea Bank3 miesiące3,90%do 1 mln zł

Najlepsza lokata dla nowych klientów

Chyba niewiele osób spodziewało się, że lider segmentu najlepszych lokat dla nowych klientów - Lokata Happy - odda swoją pozycję, tak właśnie stało się wczoraj (wraz z nową tabelą oprocentowania Idea Bank wycofał lokatę z oferty, a na jej miejsce wstawił Lokatę HIT z oprocentowaniem 3,9%).

Tym samym na szczyt rankingu dostała się Lokata Mobilna oferowana przez Getin Bank. Depozyt oferuje wysokie oprocentowanie wynoszące 4% w skali roku, a czas oszczędzania to 2 miesiące. Na lokatę można wpłacić kwoty z przedziału 500 zł - 20 tys. zł. Do jego założenia nie potrzeba konta osobistego, ale niezbędny będzie dostęp do systemu bankowości elektronicznej banku. Lokatę Mobilną - jak sugeruje to jej nazwa - można założyć wyłącznie za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Alternatywy? Jest ich co najmniej kilka i wszystkie są dobre. 4% na lokacie zyskamy w Nest Banku oraz Plus Banku - niestety możemy tam ulokować maksymalnie po 10 000 zł. Nieco więcej możemy natomiast wpłacić na nową Lokatę HIT w Idea Banku (nawet do 1 mln zł). Z tego względu lokata ta otrzymuje nasze wyróżnienie w tym miesiącu. Na koniec warto także wspomnieć o Lokacie Bezkarnej BGŻOptima, na której ulokujemy do 20 000 zł na całkiem niezły procent (3,5%).

Top 6 najlepszych lokat dla rozpoczynającego oszczędzanie

Nazwa lokaty 

Bank 

Okres oszczędzania 

Oprocentowanie 

Kwota lokaty 

Wymagane konto? 

Lokata Mobilna  

Getin Bank

3 miesiące 

4,0% 

do 20 tys. zł 

Nie* 

Nest Lokata Witaj 

Nest Bank 

3/6 miesięcy 

4,0% 

do 10 tys. zł 

Tak

Lokata na start 

Plus Bank 

3 miesiące 

4,0% 

do 10 tys. zł 

Tak 

Lokata HIT

Idea Bank

3 miesiące 

3,9% 

do 1 mln zł 

Nie 

Lokata BezkarnaBGŻ Optima3 miesiące3,5%do 20 tys. złTak

Najlepsza lokata dla dotychczasowych klientów

Przyznamy, że przy wyborze najlepszej oferty w kategorii „lokata dla dotychczasowych klientów” mieliśmy pewien dylemat. Gdyby bowiem kierować się wyłącznie oferowanym oprocentowaniem, wówczas grudniowym zwycięzcą powinna być Lokata Mobilna w Getin Banku. Tym samym pierwszy raz w historii mielibyśmy sytuację, kiedy jedna lokata plasuje się na pierwszym miejscu rankingu ofert dla nowych jak i "starych" klientów. Po szczegółowej analizie uznaliśmy jednak, że na palmę pierwszeństwa bardziej zasługuje Lokata Nr 1 w Idea Banku. Co prawda depozyt ten oferuje nieco niższe oprocentowanie (3,8%), ale za to bije Lokatę Mobilną na głowę pod względem maksymalnej kwoty do ulokowania (1 mln zł vs 20 tys. zł).

Dodatkowym atutem jest także to, że do otwarcia Lokaty Nr 1 nie potrzeba posiadania rachunku osobistego. Teoretycznie w przypadku Lokaty Mobilnej konto również nie jest wymagane, jednak do jej założenia potrzebny jest dostęp do systemu bankowości elektronicznej Getin Banku (pisaliśmy o tym w sekcji "najlepsza lokata dla nowych klientów"). Ten ostatni argument ostatecznie przeważył szalę na korzyść Lokaty Nr 1, którą uznaliśmy za najlepszą lokatę dla dotychczasowych klientów oferowaną w grudniu 2018 roku.

Szeroką czołówkę najlepszych lokat z tej kategorii prezentujemy w tabeli poniżej.

Top 6 najlepszych lokat dla dotychczasowych klientów

Nazwa lokaty 

Bank 

Okres oszczędzania 

Oprocentowanie 

Kwota lokaty 

Wymagane konto? 

Lokata Nr 1

Idea Bank 

3 miesiące 

3,8% 

do 1 mln zł 

Nie 

Lokata Mobilna 

Getin Bank 

2 miesiące 

4,0% 

do 20 tys. zł 

Nie* 

Lokata HIT PlusIdea Bank3 miesiące3,9%do 1 mln złTak

e-Lokata Na Nowe Środki 

Getin Bank 

4 miesiące 

3,7% 

do 1 mln zł 

Nie 

Lokata Standardowa

Idea Bank 

3 miesiące 

3,5% 

do 1 mln zł 

Nie

Najlepsze konto oszczędnościowe

Po listopadowych zawirowaniach w rankingu najlepszych kont oszczędnościowych (nowy rachunek w Idea Banku, podwyższenie oprocentowania konta w Getin Banku, obniżki w Nest Banku itd.) grudzień – przynajmniej jak do tej pory - wygląda bardzo spokojnie. Miano najlepszego konta oszczędnościowego, podobnie jak w kilku poprzednich miesiącach, przypadło rachunkowi oferowanemu przez Getin Bank. Konto to charakteryzuje się najwyższym na rynku oprocentowaniem (3,5% w skali roku), a maksymalna kwota, jaką możemy na nie wpłacić, to aż 400 tys. zł.

A jak prezentują się pozostałe rachunki oszczędnościowe z czołówki? Przykładowo na koncie oferowanym przez T-Mobile Usługi Bankowe zyskać można 3,0% dla kwot do 50 tys. zł (oprocentowanie obowiązuje przez 3 miesiące od daty otwarcia rachunku), natomiast w Banku Millennium można zyskać 2,7%, ale za to dla kwot wynoszących nawet 200 tys. zł.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca z czołówki zestawienia wypadł natomiast rachunek oszczędnościowy Banku Pekao. Jeszcze niedawno można było zyskać na nim nawet 3,0% w skali roku - dziś jest to już jednak tylko 0,70%.

Top 6 najlepszych kont oszczędnościowych

Bank oferujący konto 

Okres obowiązywania oprocentowania 

Efektywne oprocentowanie brutto 

Maksymalna kwota objęta oprocentowaniem 

Konto Oszczędnościowe 3,5% 

Getin Bank 

3 miesiące 

3,5% 

400 tys. zł 

Konto oszczędnościowe 

T-Mobile Usługi Bankowe 

3 miesiące 

3,0% 

50 tys. zł 

Konto oszczędnościowe ("korzyść" Konta Jakże Osobistego) 

Alior Bank 

do 31 grudnia 2019 roku) 

3,0% 

20 tys. zł 

Konto Oszczędnościowe Profit 

Bank Millennium 

3 miesiące 

2,7%

200 tys. zł 

Konto Systematyczne 

Santander Bank Polska 

do 29 czerwca 2019 roku 

2,7% 

do 20 tys. zł 

Komentarz redakcji

Patrząc całościowo na rankingi najlepszych lokat i kont oszczędnościowych, wyraźnie widzimy, że czołówka zdominowana jest przez zaledwie dwa banki: Idea oraz Getin. Taki stan rzeczy to z jednej strony efekt od dawna prowadzonej przez nie polityki produktowej, jednak z drugiej wyraźnie widać tutaj obawy o ewentualny odpływ klientów spowodowany niedawną aferą z byłym szefem KNF-u (dowiedz się, czy Twoje pieniądze w Idea Banku są bezpieczne).

Jak już kilkukrotnie pisaliśmy, jako postronni obserwatorzy nie znamy pełni faktów na ten temat, jednak intuicja podpowiada nam, że może to być dobra okazja do korzystnego ulokowania swoich oszczędności (pamiętając, że lokaty w obu bankach są w 100% bezpieczne dzięki gwarancjom ze strony BFG). Kiedy bowiem medialna wrzawa ucichnie, tabele oprocentowania obu banków mogą szybko wrócić do stanu sprzed kilku tygodni. A wówczas gwarantowane 3,8% czy chociażby 3,2% dla dotychczasowych klientów pozostanie już tylko wspomnieniem.

Sprawdź pełny ranking najlepszych lokat bankowych w grudniu 2018, a także zapoznaj się z aktualnym zestawieniem najlepszych rachunków oszczędnościowych.

Przeczytaj także

Komentarze