My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe w listopadzie 2018

Data publikacji: r.
Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe w listopadzie 2018

W listopadzie czołówka najlepszych lokat bankowych pozostała bez zmian. W praktyce oznacza to możliwość zarobienia maksymalnie 4% odsetek w skali roku. Niestety na taki zysk liczyć mogą jedynie nowi klienci danego banku. Ci ze statusem „starego” klienta z korzystnym ulokowaniem swoich oszczędności będą mieli już nieco więcej problemów.

Dość duże zmiany zaszły natomiast na rynku kont oszczędnościowych. Tu szturmem do czołówki wdarł się rachunek oferowany przez Idea Bank, natomiast walkę o klientów w tym segmencie wyraźnie odpuścił Nest Bank.

Duży zysk tylko dla nowych klientów i niewielkich kwot

Większość najwyżej oprocentowanych lokat, które aktualnie znaleźć można w ofertach banków, posiada jedną poważną wadę. Mamy tu na myśli ograniczenie co do maksymalnej inwestowanej kwoty (wynosi ono przeważnie od 10 tys. do 20 tys. zł).

Jeśli więc ktoś ma np. 100 tys. zł wolnej gotówki, będzie musiał się sporo nakombinować, aby zdeponować całą tę kwotę na atrakcyjny procent (dowiedz się, jak korzystnie ulokować 100 tys. zł)

Kategoria

Nazwa

Bank

Okres oszczędzania

Oprocentowanie

Kwota lokaty

Najlepsza lokata dla nowych klientów

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące

4,00%

Do 20 tys. zł

Najlepsza lokata dla dotychczasowych klientów

Lokata Na Nowe Środki Plus

Idea Bank

6 miesięcy

3,00%

Do 1 mln zł

Najlepszy rachunek oszczędnościowy

Konto oszczędnościowe

Getin Bank

12 miesięcy

3,50%

Do 10 tys. zł

 

Najlepsze lokaty listopad 2018
Kliknij, aby powiększyć

Najlepsza lokata dla nowych klientów

Już od dłuższego czasu numer jeden, jeśli chodzi o lokaty dla osób rozpoczynających oszczędzanie, pozostaje ten sam. Lokata Happy w Idea Banku – bo o niej mowa - to w naszej ocenie obecnie najlepszy depozyt oferowany na polskim rynku bankowym. Jego największym atutem jest wysokie oprocentowanie, wynoszące aż 4% w skali roku. Niewątpliwym plusem jest także brak konieczności posiadania konta osobistego.

Niestety, tę 3-miesięczną lokatę założyć mogą tylko te osoby, które do tej pory nie korzystały z usług Idea Banku ani Lion’s Banku. Lokata idealnie sprawdzi się dla osób rozpoczynających swoją przygodę z oszczędzaniem – do jej założenia wystarczy bowiem zaledwie 500 zł, natomiast maksimum to 20 tys. zł.

Pełna analiza Lokaty Happy

Lokata Welcome w Lion’s Banku – brat bliźniak Lokaty Happy

W ofercie Lion’s Banku znaleźć można aktualnie Lokatę Welcome, której oprocentowanie wynosi do 4% w skali roku. Ponieważ depozyt ten pod względem większości parametrów jest bliźniaczo podobny do Lokaty Happy, pominęliśmy go w zestawieniu najlepszych ofert dla nowych klientów (tym bardziej, że oferuje ją ten sam bank, tyle że działający pod inną marką).

Top 6 najlepszych lokat dla rozpoczynającego oszczędzanie

Nazwa lokaty

Bank

Okres oszczędzania

Oprocentowanie

Kwota lokaty

Lokata Happy w Idea Banku 

Idea Bank

3 miesiące

4,0%

do 20 tys. zł

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3 miesiące

4,0%

do 10 tys. zł

Lokata na start

Plus Bank

3 miesiące

4,0%

do 10 tys. zł

Lokata Bezkarna

BGŻOptima

3 miesiące

3,5%

do 20 tys. zł

Lokata dla nowych klientów

mBank

3 miesiące

3,5%

do 10 tys. zł

Lokata na dobry początek

eurobank

3 miesiące

3,0%

do 100 tys. zł

Najlepsza lokata dla dotychczasowych klientów

A teraz coś dla tych, którzy zdążyli już skorzystać z promocyjnych ofert dedykowanych nowym klientom. W ich przypadku prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie Lokata Wielki Procent w Idea Banku.

Nominalne oprocentowanie tego 3-miesięcznego depozytu wynosi 3,0% w skali roku. Co warte podkreślenia – otwarcie lokaty nie wymaga posiadania konta osobistego ani podpisywania umów o jakiekolwiek dodatkowe produkty.

W ofercie Idea Banku nie znajdziemy też żadnych innych ograniczeń, jak np. możliwość zdeponowania tylko „nowych środków” (taki warunek obowiązuje w przypadku dużej części najlepszych lokat dla dotychczasowych klientów). W praktyce oznacza to, że po zakończeniu oszczędzania na Lokacie Wielki Procent możemy bez trudu założyć ją ponownie, lokując na niej już wcześniej posiadane środki.

Aby jednak nie być tak hurraoptymistycznymi, musimy zwrócić uwagę na minusy opisywanej oferty. Podstawowe to utrata odsetek przy przedwczesnym zerwaniu lokaty, a także jej domyślnie aktywna odnawialność na bardzo niekorzystnych warunkach (0,01%).

Pełna analiza Lokaty Wielki Procent

Lokaty dla "starych" klientów ze znacznie wyższym limitem

Na wstępie artykułu wspominaliśmy o ograniczeniach co do maksymalnej kwoty depozytu w przypadku ofert dla nowych klientów. Tego typu limitów nie spotkamy natomiast (lub przynajmniej będą one znacznie mniej uciążliwe) w przypadku lokat dla dotychczasowych klientów. Najlepszym tego przykładem jest chociażby Lokata Desire w Lion's Banku, na której można zdeponować nawet... 1 mln zł.

Top 6 najlepszych lokat dla dotychczasowych klientów

Nazwa lokaty

Bank

Okres oszczędzania

Oprocentowanie

Kwota lokaty

Lokata Wielki Procent

Idea Bank

3 miesiące

3,0%

do 1 mln zł

Lokata Na Nowe Środki Plus 

Idea Bank

6 miesięcy

3,0%

do 1 mln zł

Lokata Desire

Lion's Bank

3 miesiące

3,0%

do 1 mln zł

Lokata Skarbonka

Idea Bank

1 miesiąc

2,8%

do 1 mln zł

Lokata Sprint

Toyota Bank

180 dni

2,5%

do 180 tys. zł

Lokata Mobilna

Santander Bank

4 miesiące

2,5%

do 20 tys. zł

Najlepsze konto oszczędnościowe

Choć lider zestawienia najlepszych kont oszczędnościowych pozostał w listopadzie ten sam (rachunek oszczędnościowy w Getin Banku), to jednak w ostatnich dniach wyrósł mu poważny konkurent. Mowa tu o Koncie Idealnie Prostym w Idea Banku.

Oprocentowanie tego rachunku wynosi maksymalnie 3,2% dla kwot do 20 tys. zł (dla porównania konto oszczędnościowe w Getinie pozwala zarobić 3,5%, ale tylko dla kwot do 10 tys. zł). Niestety nie mamy pewności, czy oferta Idea Banku zagości w czołówce na dłużej. Na daną chwilę promocyjne oprocentowanie obowiązuje raptem do końca grudnia 2018 roku. Czy zostanie przedłużone? Czas pokaże.

A jak prezentują się pozostałe rachunki oszczędnościowe z czołówki? Bardzo przyzwoicie! Przykładowo na koncie oferowanym przez Pekao zyskać można 3,0%, przy czym tak wysokie oprocentowanie obowiązuje przez pełne 12 miesięcy. Rekordzistą, jeśli chodzi o maksymalną lokowaną kwotę, jest z kolei Bank Millennium. Na oferowanym przez niego Koncie Oszczędnościowym Profit ulokować możemy nawet 200 tys. zł i zarobić bardzo przyzwoite 2,7% w skali roku (na rachunkach oferowanych przez konkurencję też da się zdeponować tak duży kapitał, jednak wówczas oferowane odsetki będą o wiele niższe).

Dodatkową zachętą do skorzystania z oferty Millennium jest 200 zł premii powitalnej, którą bank daje każdemu, kto zostanie jego klientem (wymagane jest jednak, aby wśród posiadanych produktów było też konto oszczędnościowe).

W porównaniu do poprzedniego miesiąca z czołówki zestawienia wypadł natomiast rachunek oszczędnościowy w Nest Banku. Jeszcze niedawno można było zyskać na nim nawet 3,0% w skali roku. Dziś jest to już jednak tylko 2,25%.

Top 6 najlepszych kont oszczędnościowych

Bank oferujący konto

Okres obowiązywania oprocentowania

Efektywne oprocentowanie brutto

Maksymalna kwota objęta oprocentowaniem

Konto Oszczędnościowe 3,5%

Getin Bank

12 miesięcy

3,5%

10 tys. zł

Konto Idealnie Proste

Idea Bank

do 30 grudnia 2018 roku

3,2%

20 tys. zł

Konto oszczędnościowe

T-Mobile Usługi Bankowe

3 miesiące

3,0%

50 tys. zł

Konto oszczędnościowe ("korzyść" Konta Jakże Osobistego)

Alior Bank

do 31 grudnia 2018 roku)

3,0%

20 tys. zł

Konto Oszczędnościowe

Pekao

12 miesięcy

3,0%

20 tys. zł

Konto Oszczędnościowe Profit

Bank Millennium

3 miesiące

2,7% + 200 zł premii za założenie rachunku

200 tys. zł

Podsumowanie

Zdajemy sobie sprawę, że trudno jest porównywać ze sobą tak różne produkty oszczędnościowe jak np. dedykowana nowym klientom Lokata Happy, na której odłożysz maksymalnie 20 tys. zł, czy konto oszczędnościowe w Getin Banku, gdzie przy spełnieniu odpowiednich warunków można korzystnie ulokować nawet 100 tys. zł. W związku z tym w naszym zestawieniu prezentujemy najlepsze oferty z podziałem na trzy odrębne kategorie (dla nowych klientów, dla dotychczasowych klientów oraz najlepsze konta oszczędnościowe). 

Niemniej wszystkie wymienione przez nas produkty zdecydowanie wyróżniają się na tle swojej konkurencji. Oferowane przez nie oprocentowanie jest przynajmniej 2-krotnie wyższe, niż wynosi aktualnie rynkowa średnia (dowiedz się więcej tutaj), a i resztę warunków - takich jak chociażby prostota założenia - należy zaliczyć do atutów.

Jeśli natomiast Waszym zdaniem w naszym zestawieniu zabrakło jakiejś lokaty lub chcielibyście zaproponować wprowadzenie dodatkowej kategorii, nie wahajcie się dać nam o tym znać – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Sprawdź pełny ranking najlepszych lokat bankowych w listopadzie 2018

Przeczytaj także

Komentarze