My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty i konta oszczędnościowe w listopadzie 2018

Redakcja
Redakcja
Tworzymy zespół ekonomistów i redaktorów, których łączy pasja do finansów. Nasza misja: propagujemy świadome „bankowanie” i pomagamy w efektywnym oszczędzaniu.
Najkorzystniejsze lokaty i konta oszczędnościowe w listopadzie 2018

W stosunku do naszego poprzedniego zestawienia największe zmiany zaobserwowaliśmy w segmentach lokat dla nowych klientów oraz kont oszczędnościowych. W tym pierwszym na najwyższe miejsce wskoczyła Lokata Beztroska, oferująca oprocentowanie na poziomie aż 3,90%. Z kolei w przypadku rachunków oszczędnościowych w czołówce (miejsce 2.) pojawiło się Konto Idealnie Proste, pozwalające zarobić do 3,20% w skali roku. Więcej na temat obu produktów piszemy w dalszej części tekstu.

Kategoria

Nazwa

Bank

Okres oszczędzania

Oprocentowanie

Kwota lokaty

Najlepsza lokata dla nowych klientów

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące

4,00%

Do 20 tys. zł

Najlepsza lokata dla dotychczasowych klientów

Lokata Beztroska

Idea Bank

6 miesięcy

3,90%

Do 1 mln zł

Najlepszy rachunek oszczędnościowy

Konto oszczędnościowe

Getin Bank

3 miesiące

3,50%

Do 400 tys. zł

Najkorzystniejsza lokata dla nowych klientów

Jeśli chodzi o lokaty dedykowane nowym klientom, to już od wielu miesięcy palmę pierwszeństwa dzierży Lokata Happy oferowana przez Idea Bank. W naszej opinii (uwzględniamy już medialne zawirowania wokół banku) jest to depozyt w pełni zasługujący na maksymalną możliwą ocenę (5 gwiazdek). Powód? Wysokie oprocentowanie, wynoszące aż 4% w skali roku, a także możliwość jego otwarcia bez konieczności posiadania konta osobistego. Lokata Happy idealnie sprawdzi się dla osób rozpoczynających swoją przygodę z oszczędzaniem – do jej założenia wystarczy bowiem zaledwie 500 zł, maksimum to natomiast 20 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że z oferty Idea Banku skorzystać można wyłącznie jeden raz.

Pełna analiza Lokaty Happy

Lokata Welcome w Lion’s Banku – brat bliźniak Lokaty Happy

W ofercie Lion’s Banku znaleźć można aktualnie Lokatę Welcome, której oprocentowanie wynosi do 4% w skali roku. Ponieważ depozyt ten pod względem większości parametrów jest bliźniaczo podobny do Lokaty Happy, pominęliśmy go w zestawieniu najlepszych ofert dla nowych klientów (tym bardziej, że oferuje ją ten sam bank, tyle że działający pod inną marką).

Top 6 najlepszych lokat dla rozpoczynającego oszczędzanie

Nazwa lokaty

Bank

Okres oszczędzania

Oprocentowanie

Kwota lokaty

Wymagane konto?

Lokata Happy w Idea Banku 

Idea Bank

3 miesiące

4,0%

do 20 tys. zł

Nie

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3 miesiące

4,0%

do 10 tys. zł

Nie

Lokata na start

Plus Bank

3 miesiące

4,0%

do 10 tys. zł

Tak
Lokata BeztroskaIdea Bank3 miesiące3,9%do 1 mln złNie

Lokata Bezkarna

BGŻOptima

3 miesiące

3,5%

do 20 tys. zł

Tak

Lokata dla nowych klientów

mBank

3 miesiące

3,5%

do 10 tys. zł

Tak

Przejdź do pełnego zestawienia lokat dla nowych klientów

Najkorzystniejsza lokata dla dotychczasowych klientów

Po raz pierwszy w historii naszych analiz mamy do czynienia z sytuacją, w której w czołówce lokat dedykowanych nowym klientom znalazła się oferta, z której skorzystać mogą również dotychczasowi klienci danego banku. Mowa tu konkretnie o 3-miesięcznej Lokacie Beztroskiej, której oprocentowanie wzrosło w ostatnim czasie do bardzo wysokich 3,9% w skali roku. Ten depozyt charakteryzuje się wysoką elastycznością – minimalna kwota potrzebna do jego otwarcia to zaledwie 500 zł przy maksimum na poziomie aż 1mln zł (pamiętajmy jednak o gwarancjach BFG obejmujących wkłady tylko do 100 tys. euro, czyli ok. 430 tys. zł). Na tym jednak plusy oferty Idea Banku się nie kończą. Lokatę Beztroską założymy bez konieczności posiadania konta, a w razie jej przedwczesnego zerwania zachowamy całość wypracowanych do tego momentu odsetek!

Pełna analiza Beztroskiej

Lokaty dla "starych" klientów ze znacznie wyższym limitem

Na wstępie artykułu wspominaliśmy o ograniczeniach co do maksymalnej kwoty depozytu w przypadku ofert dla nowych klientów. Tego typu limitów nie spotkamy natomiast (lub przynajmniej będą one znacznie mniej uciążliwe) w przypadku lokat dla dotychczasowych klientów. Najlepszym tego przykładem jest chociażby Lokata Desire w Lion's Banku, na której można zdeponować nawet... 1 mln zł.

Top 6 najlepszych lokat dla dotychczasowych klientów

Nazwa lokaty

Bank

Okres oszczędzania

Oprocentowanie

Kwota lokaty

Wymagane konto?

Lokata Beztroska

Idea Bank

3 miesiące

3,9%

do 1 mln zł

Nie

e-Lokata Na Nowe Środki

Getin Bank

4 miesiące

3,3%

do 200 tys. zł

Nie

Lokata Wielki Procent

Idea Bank

3 miesiące

3,2%

do 1 mln zł

Nie

Lokata Na Nowe Środki Plus

Idea Bank

6 miesięcy

3,0%

do 1 mln zł

Tak

Lokata Tradycyjna

Getin Bank

2 miesiące

3,0%

od 500 zł

Nie

Lokata Skarbonka

Idea Bank

1 miesiąc

2,8%

do 1 mln zł

Nie

Najkorzystniejsze konto oszczędnościowe

W zestawieniu najlepszych kont oszczędnościowych zaobserwowaliśmy w listopadzie dwie bardzo istotne zmiany. Po pierwsze - dotychczasowy lider zestawienia (rachunek oszczędnościowy w Getin Banku) zdołał jeszcze powiększyć swoją przewagę na konkurencją. Wszystko dzięki nowej promocji, w której nowe środki do kwoty 400 tys. zł oprocentowane są na bardzo wysokie 3,5% w skali roku. Przypomnijmy - dotychczas tak wysokim oprocentowaniem objęte bylo tylko 10 tys. zł, przy jednoczesnej konieczności zapewnienia stałych wpływów na konto w wysokości min. 10 tys. zł miesięcznie. 

Aktualnie jedynym realnym konkurentem dla konta oszczędnościowego w Getin Banku jest Konto Idealnie Proste w Idea Banku (i to jest właśnie ta druga listopadowa zmiana). Oprocentowanie tego rachunku wynosi maksymalnie 3,2%, ale tylko dla kwot do 20 tys. zł (powyżej tej kwoty oferowane odsetki znacznie spadają). Jednocześnie nie mamy pewności, czy oferta Idea Banku zagości w czołówce na dłużej. Na daną chwilę promocyjne oprocentowanie obowiązuje raptem do końca grudnia 2018 roku. Czy zostanie przedłużone? Czas pokaże.

A jak prezentują się pozostałe rachunki oszczędnościowe z czołówki? Przykładowo na koncie oferowanym przez Pekao zyskać można 3,0% dla kwot do 20 tys. zł (i to przez pełne 12 miesięcy!). Natomiast Banku Millennium można zyskać 2,7%, ale za to dla kwot wynoszących nawet 200 tys. zł. Dodatkową zachętą do skorzystania z oferty Millennium jest 200 zł premii powitalnej, którą bank daje każdemu, kto zostanie jego klientem (wymagane jest jednak, aby wśród posiadanych produktów było też konto oszczędnościowe).

W porównaniu do poprzedniego miesiąca z czołówki zestawienia wypadł natomiast rachunek oszczędnościowy w Nest Banku. Jeszcze niedawno można było zyskać na nim nawet 3,0% w skali roku. Dziś jest to już jednak tylko 2,25%.

Top 6 najlepszych kont oszczędnościowych

Bank oferujący konto

Okres obowiązywania oprocentowania

Efektywne oprocentowanie brutto

Maksymalna kwota objęta oprocentowaniem

Konto Oszczędnościowe 3,5%

Getin Bank

3 miesiące

3,5%

400 tys. zł

Konto Idealnie Proste

Idea Bank

do 30 grudnia 2018 roku

3,2%

20 tys. zł

Konto oszczędnościowe

T-Mobile Usługi Bankowe

3 miesiące

3,0%

50 tys. zł

Konto oszczędnościowe ("korzyść" Konta Jakże Osobistego)

Alior Bank

do 31 grudnia 2018 roku)

3,0%

20 tys. zł

Konto Oszczędnościowe

Pekao

12 miesięcy

3,0%

20 tys. zł

Konto Oszczędnościowe Profit

Bank Millennium

3 miesiące

2,7% + 200 zł premii za założenie rachunku

200 tys. zł

Podsumowanie

Patrząc całościowo na rankingi najlepszych lokat i kont oszczędnościowych, wyraźnie widzimy, że czołówka zdominowana jest przez zaledwie dwa banki: Idea oraz Getin. Taki stan rzeczy to z jednej strony efekt od dawna prowadzonej przez nie polityki produktowej, jednak z drugiej wyraźnie widać tutaj obawy o ewentualny odpływ klientów spowodowany niedawną aferą z byłym szefem KNF-u (dowiedz się, czy Twoje pieniądze w Idea Banku są bezpieczne).

Jak już kilkukrotnie pisaliśmy, jako postronni obserwatorzy nie znamy pełni faktów na ten temat, jednak intuicja podpowiada nam, że może być to dobra okazja do korzystnego ulokowania swoich oszczędności (pamiętając, że lokaty w obu bankach są w 100% bezpieczne dzięki gwarancjom ze strony BFG). Kiedy bowiem medialna wrzawa ucichnie, tabele oprocentowania obu banków mogą szybko wrócić do stanu sprzed kilku tygodni. A wówczas gwarantowane 3,9% czy chociażby 3,2% dla dotychczasowych klientów pozostanie już tylko wspomnieniem.

Sprawdź pełny ranking najlepszych lokat bankowych w listopadzie 2018

Przeczytaj także

Komentarze