My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty i konta oszczędnościowe w październiku 2018

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Najkorzystniejsze lokaty i konta oszczędnościowe w październiku 2018

Ciekawą alternatywą dla lokat wydają się być konta oszczędnościowe. Tutaj dosłownie przebierać można w ofertach z oprocentowaniem na poziomie 3,0% lub więcej.

Utrudnione oszczędzanie wysokich kwot

Zdecydowana większość najlepszych ofert dostępnych w październiku posiadała ograniczenia co do maksymalnej inwestowanej kwoty (wynosiła one przeważnie od 10 tys. do 20 tys. zł). Tego typu limity stanowią spore utrudnienie, zwłaszcza dla osób dysponujących większymi oszczędnościami.

Niestety podobne ograniczenia dotyczą nie tylko lokat, ale również sporej części kont oszczędnościowych. W ich przypadku wysokie oprocentowanie obowiązuje tylko do pewnej z góry określonej kwoty (najczęściej jest to nie więcej niż 20 tys. zł), a dla większych wpłat oferowane odsetki stają się już znacznie niższe.

Najlepsze lokaty w październiku 2018 roku

Kategoria 

Nazwa  

Bank 

Okres oszczędzania 

Oproc.

Kwota lokaty 

Najlepsza lokata dla nowych klientów

Lokata Happy 

Idea Bank 

3 miesiące 

4,00% 

do 20 tys. zł 

Najlepsza lokata dla dotychczasowych klientów 

Lokata Na Nowe Środki  

Idea Bank 

3 miesiąc 

 3,00% 

do 1 mln zł 

Najlepsze konto oszczędnościowe 

Konto oszczędnościowe

Getin Bank 

12 miesięcy 

3,50% 

do 10 tys. zł 

Oprocentowanie najlepszych ofert i kont w październiku 2018
Kliknij, aby powiększyć

Najkorzystniejsza lokata dla nowych klientów

W stosunku do poprzedniego miesiąca numer jeden, jeśli chodzi o lokaty dla osób rozpoczynających oszczędzanie, pozostał ten sam. Lokata Happy w Idea Banku to w naszej ocenie obecnie najlepszy depozyt oferowany na polskim rynku bankowym. Jego największym atutem jest wysokie oprocentowanie, wynoszące aż 4% w skali roku. Niewątpliwym plusem jest także brak konieczności posiadania konta osobistego.

Niestety, tę 3-miesięczną lokatę założyć mogą tylko te osoby, które do tej pory nie korzystały z usług Idea Banku ani Lion’s Banku. Lokata idealnie sprawdzi się dla osób rozpoczynających swoją przygodę z oszczędzaniem – do jej założenia wystarczy bowiem zaledwie 500 zł. Maksimum to natomiast 20 tys. zł.

Pełna analiza Lokaty Happy

Lokata Welcome w Lion’s Banku – brat bliźniak Lokaty Happy
W ofercie Lion’s Banku znaleźć można aktualnie Lokatę Welcome, której oprocentowanie wynosi do 4% w skali roku. Ponieważ depozyt ten pod względem większości parametrów jest bliźniaczo podobny do Lokaty Happy, pominęliśmy go w zestawieniu najlepszych ofert dla nowych klientów (tym bardziej, że oferuje ją ten sam bank, tyle że działający pod inną marką),

Top 6 najlepszych lokat dla rozpoczynającego oszczędzanie

Nazwa lokaty

Bank

Okres oszczędzania

Oprocentowanie

Kwota lokaty

Lokata Happy w Idea Banku 

Idea Bank

3 miesiące

4,0%

do 20 tys. zł

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3 miesiące

4,0%

do 10 tys. zł

Lokata na startPlus Bank3 miesiące4,0%do 10 tys. zł

Lokata Bezkarna

BGŻOptima

3 miesiące

3,5%

do 20 tys. zł

Lokata dla nowych klientówmBank3 miesiące3,5%do 10 tys. zł
Lokata na dobry początekeurobank3 miesiace3,0%do 100 tys. zł

Przejdź do pełnego zestawienia lokat dla nowych klientów >

Najkorzystniejsza lokata dla dotychczasowych klientów

Jeśli ktoś zdążył już skorzystać z promocyjnych ofert dedykowanych nowym klientom, ze znalezieniem atrakcyjnej lokaty będzie miał o wiele większy problem. Nie znaczy to jednak, że będzie to niewykonalne zadanie.

Dobrym tego przykładem jest Lokata Na Nowe Środki Plus w Idea Banku. Według nas jest to aktualnie najlepsza oferta dedykowana „starym” klientom danego banku. Nominalne oprocentowanie lokaty w zależności od okresu oszczędzania wynosi od 2,7% do nawet 3,0% w skali roku.

Jej minusami jest jednak konieczność posiadania konta osobistego (na szczęście jest darmowe) oraz fakt, że można na nią wpłacić jedynie „nowe środki”. Zgodnie z definicją przyjętą przez bank, są to środki stanowiące nadwyżkę ponad saldem lokat w Lion’s Banku i Idea Banku według stanu z 20 września 2018 roku. Lokatę można w wygodny sposób założyć bez wychodzenia z domu – wykorzystując do tego stronę internetową lub aplikację mobilną.

Pełną analizę Lokaty Na Nowe Środki Plus prezentujemy tutaj

Lokaty dla "starych" klientów ze znacznie wyższym limitem
Na wstępie artykułu wspominaliśmy o ograniczeniach co do maksymalnej kwoty depozytu w przypadku ofert dla nowych klientów. Tego typu limitów nie spotkamy natomiast (lub przynajmniej będą one znacznie mniej uciążliwe) w przypadku lokat dla dotychczasowych klientów. Najlepszym tego przykładem jest chociażby Lokata Desire w Lion's Banku, na której można zdeponować nawet... 1 mln zł.

Top 5 najlepszych lokat dla dotychczasowych klientów

Nazwa lokaty

Bank

Okres oszczędzania

Oprocentowanie

Kwota lokaty

Lokata Na Nowe Środki Plus 

Idea Bank

3 miesiące

3,0%

do 1 mln zł

Lokata Desire

Lion's Bank

3 miesiące

3,0%

do 1 mln zł

Lokata SprintToyota Bank180 dni2,5%do 180 tys. zł
Lokata MobilnaSantander Bank4 miesiące2,5%do 20 tys. zł
Lokana na nowe środkiAlior Bank10 miesięcy2,40%od 1 tys. zł

Pełny ranking lokat dla dotychczasowych klientów >

Najkorzystniejsze konto oszczędnościowe w październiku 2018 r.

Po raz kolejny na czele naszego zestawienia najlepszych kont oszczędnościowych znalazł się rachunek oferowany przez Getin Bank. Należy jednak dodać, że rywalizacja o palmę pierwszeństwa jest w tej kategorii bardzo zacięta. Dość powiedzieć, że aktualnie w ofertach banków znaleźć możemy aż 5 rachunków z oprocentowaniem 3% lub więcej.

Wracając jednak do naszego lidera, to rachunek ten standardowo pozwala na zarobienie od 1% do 1,4%, ale po spełnieniu warunków aktywności jego oprocentowanie rośnie do wyjątkowo wysokich 3,5% w skali roku. Co warte podkreślenia – tyle da się zarobić przez pełne 12 miesięcy od daty założenia rachunku. W stosunku do konkurencji, z której większość kusi podwyższonym oprocentowaniem najwyżej przez kilka miesięcy, jest to niewątpliwy atut.

Ale są i minusy. Aby móc zyskiwać 3,5% rocznie, należy posiadać rachunek osobisty Proste Zasady (konto jest praktycznie całkowicie darmowe, pełna analiza dostępna tutaj) oraz zapewnić comiesięczne wpływy w wysokości min. 1000 zł. Jeśli tego nie zrobimy – oprocentowanie konta spadnie do standardowego poziomu. Druga sprawa to dość mocno ograniczona kwota objęta podwyższonym oprocentowaniem – 10 tys. zł.

Więcej informacji na temat konta oszczędnościowego w Getin Banku prezentujemy tutaj.

Wskazówka
Dzięki aktualnie trwającej promocji konta oszczędnościowego w Getin Banku przez 3 miesiące od daty otwarcia rachunku zyskać można odsetki na poziomie 3% i to dla kwot aż 200 tys. zł! Warunek – muszą być to „nowe środki” stanowiące nadwyżkę ponad saldem rachunków prowadzonych w Getin Banku z dnia 27 lipca 2018 roku.

Top 5 najlepszych kont oszczędnościowych

Bank oferujący konto

Okres obowiązywania oprocentowania

Efektywne oprocentowanie brutto

Maksymalna kwota objęta oprocentowaniem

Konto Oszczędnościowe 3,5%

Getin Bank

12 miesięcy

3,5%

do 10 tys. zł

Konto oszczędnościowe

T-Mobile Usługi Bankowe

3 miesiące3,0%do 50 tys. zł

Konto oszczędnościowe ("korzyść" Konta Jakże Osobistego)

Alior Bank

3 miesiące (do 31 grudnia 2018 roku)3,0%do 20 tys. zł

Konto Oszczędnościowe

Pekao

12 miesięcy

3,0%

do 20 tys. zł

Konto Oszczędnościowe Profit

Millennium Bank

3 miesiące2,7% + 200 zł premii za założenie rachunkudo 200 tys. zł

Pełny ranking najlepszych kont oszczędnościowych >

Podsumowanie

Zdajemy sobie jednak sprawę, że ciężko jest porównywać ze sobą tak różne produkty oszczędnościowe jak np. dedykowana nowym klientom Lokata Happy, na której odłożysz maksymalnie 20 tys. zł, czy konto oszczędnościowe w Getin Banku, gdzie przy spełnieniu odpowiednich warunków można korzystnie ulokować nawet 100 tys. zł. W związku z tym w naszym zestawieniu prezentujemy najlepsze oferty z podziałem na trzy odrębne kategorie (dla nowych klientów, dla dotychczasowych klientów oraz najlepsze konta oszczędnościowe). 

Niemniej wszystkie wymienione przez nas produkty zdecydowanie wyróżniają się na tle swojej konkurencji. Oferowane przez nie oprocentowanie jest przynajmniej 2-krotnie wyższe, niż wynosi aktualnie rynkowa średnia (dowiedz się więcej tutaj), a i resztę warunków - takich jak chociażby prostota założenia - należy zaliczyć do atutów.

Jeśli natomiast Waszym zdaniem w naszym zestawieniu zabrakło jakiejś lokaty lub chcielibyście zaproponować wprowadzenie dodatkowej kategorii, nie wahajcie się dać nam o tym znać – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Sprawdź pełny ranking najlepszych lokat bankowych w październiku 2018 >

Przeczytaj także

Komentarze