My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty i konta oszczędnościowe w styczniu 2019

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Najkorzystniejsze lokaty i konta oszczędnościowe w styczniu 2019

W porównaniu z grudniem w naszym zestawieniu zaszła jedna dość istotna zmiana. W wyniku obniżenia oprocentowania Lokaty Nr 1, status najlepszego depozytu dla dotychczasowych klientów zyskała Lokata Mobilna w Getin Banku (jest to zarazem lider segmentu ofert dla nowych klientów). Natomiast na rynku kont oszczędnościowych w ostatnim czasie panował spokój. Jedyne warte odnotowania zmiany to przedłużenie promocji Konta Idealnie Prostego w Idea Banku oraz kolejna edycja promocji Konta Oszędnościowego w Banku Pekao (szczegóły w dalszej części tekstu).

W poniższej tabeli prezentujemy aktualnie najlepsze, w naszej opinii, lokaty i konta oszczędnościowe dostępne w styczniu 2019 roku.

Kategoria

Nazwa

Bank

Okres

Oproc.

Kwota lokaty

Najlepsza lokata dla nowych klientów

Lokata Mobilna

Getin Bank

2 miesiące

4,00%do 20 tys. zł

Najlepsza lokata dla dotychczasowych klientów

Lokata Nr 1

Idea Bank

3 miesiące

3,40%

do 1 mln zł

Najlepszy rachunek oszczędnościowy

Konto oszczędnościowe

Getin Bank

3 miesiące

3,50%

do 400 tys. zł

Wyróżniona oferta

Lokata HITIdea Bank3 miesiące3,60%do 1 mln zł

Najkorzystniejsza lokata dla nowych klientów

Zanim przejdziemy do prezentacji najlepszych ofert dla nowych klientów - krótkie wyjaśnienie, co banki rozumieją pod tym pojęciem. Zgodnie z powszechnie stosowaną definicją nowy klient to taki, który do tej pory nie korzystał z usług danego banku, tj. nie posiadał w nim konta, karty ani kredytu. Co istotne, sporo banków stosuje określoną karencję, co oznacza, że osoba, która dawno temu była w jakikolwiek sposób związana z daną instytucją, może ponownie zyskać status nowego klienta. Przykładem takiego definiowania jest Citibank, który za nowego klienta uznaję osobę, która nie korzystała z jego usług w ciągu ostatnich 2 lat.

A teraz konkrety. Po wycofaniu z oferty Lokaty Happy (dotychczasowy lider segmentu najlepszych lokat dla nowych klientów) na pierwsze miejsce naszego zestawienia wskoczyła Lokata Mobilna w Getin Banku.

Ten 2-miesięczny depozyt oferuje bardzo wysokie 4% odsetek w skali roku. Na lokatę można wpłacić kwoty z przedziału 500 zł - 20 tys. zł, a do jej założenia nie potrzeba konta osobistego (niezbędny jest jednak dostęp do systemu bankowości elektronicznej banku). Lokatę Mobilną - jak sugeruje jej nazwa – otworzymy wyłącznie za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W praktyce oznacza to, że do tego celu będziemy potrzebowali smartfona lub przynajmniej tabletu.

Alternatywy dla nowych klientów spoza oferty Idei i Getinu

A co, jeśli ktoś z różnych powodów nie chce wiązać się żadnymi umowami z Getin Bankiem? W takim razie można skorzystać z kilku korzystnych alternatyw.

Te najatrakcyjniejsze to naszym zdaniem Nest Lokata Witaj w Nest Banku oraz Lokata na Start w Plus Banku. Obie oferują równie wysokie co Lokata Mobilna oprocentowanie na poziomie 4%, przy czym maksymalna kwota, jaką można zdeponować, jest o połowę niższa i wynosi 10 tys. zł. Ich podstawową wadą jest natomiast konieczność posiadania rachunku osobistego (chociaż akurat on w Nest Banku jest całkowicie darmowy).

Najlepsze lokaty na start dla większych kwot

Z kolei jeśli ktoś chce korzystnie ulokować większą kwotę pieniędzy, ten powinien rozważyć otwarcie Lokaty Hit lub Lokaty Nr 1 (obie znajdują się w ofercie Idea Banku i oferują odsetki na poziomie 3,4-3,6%). Do założenia zarówno jednej jak i drugiej nie potrzeba konta osobistego, a maksymalna wpłata może wynieść 1 mln zł.

Top 5 najlepszych lokat dla rozpoczynającego oszczędzanie

Nazwa lokaty

Bank

Okres oszczędzania 

Oprocentowanie

Kwota lokaty

Wymagane konto?

Lokata Mobilna

Getin Bank

3 miesiące

4,0%

do 20 tys. zł

Nie*

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3/6 miesięcy

4,0%

do 10 tys. zł

Tak

Lokata na start

Plus Bank

3 miesiące

4,0%

do 10 tys. zł

Tak

Lokata HIT

Idea Bank

3 miesiące

3,6%

do 1 mln zł

Nie

Lokata Bezkarna

BGŻ Optima

3 miesiące

3,5%

do 20 tys. zł

Tak

Z uwagi na fakt, że Noble Bank nie jest niezależnym bankiem, a jedynie marką handlową grupy Getin, w naszym zestawieniu postanowiliśmy pominąć oferowane przez niego lokaty. Stąd w zestawieniu nie znajdziecie takich depozytów jak m.in. Lokata Mobilna czy Lokata Na Nowe Środki. Jeśli jednak interesują Cię parametry tych lub innych lokat dostępnych w Noble Banku – znajdziesz je, klikając w ten link.

Najkorzystniejsza lokata dla dotychczasowych klientów

Jeszcze do niedawna wybór najlepszej lokaty dla dotychczasowych klientów stanowił dla nas spore wyzwanie. Podczas przygotowywania naszych zestawień wahaliśmy się pomiędzy Lokatą Nr w Idea Banku a Lokatą Mobilną w Getin Banku. W grudniu górą była to pierwsza, jednak po niedawnej obniżce jej oprocentowania, niekwestionowanym liderem została Lokata Mobilna. Tym samym pierwszy raz w historii mamy sytuację, kiedy jedna lokata plasuje się na pierwszym miejscu rankingu ofert dla nowych, jak i "starych" klientów.

Na temat Lokaty Mobilnej napisaliśmy już prawie wszyskto w sekcji powyżej. W tym miejscu dodamy jedynie, że w segemncie ofert dla dotychczasowych klientów ma ona bardzo dużą przewagę nad resztą ofert. Aby nie być gołosłownym - aktualny nr 2 - Lokata Hit Plus w Idea Banku oferuje oprocentowanie aż o 0,4 p.p. niższe, a żeby ją otworzyć konieczne jest posiadanie konta osobistego.

Alternatywy dla dotychczasowych klientów spoza oferty Idei i Getinu

Co tu dużo mówić - lokaty dla “starych” klientów dostępne z Idea Banku i Getin Banku od reszty stawki dzieli prawdziwa przepaść. Dość powiedzieć, że aktualnie najlepsza oferta spoza wymienionej dwójki (pochodzi od Toyota Banku) po zapewnieniu bardzo wygórowanych warunków (konieczność posiadania kredytu samochodowego) pozwala zarobić 3% w skali roku. Tyle samo da się zarobić na 1-miesięcznej Lokacie Urodzinowej w Millennium, która jednak, jak sama nazwa mówi, dostępna jest tylko dla osób obchodzących swój jubileusz.

Jeśli natomiast chcemy znaleźć najkorzystniejszą ofertę bez “haczyków”, to tu na pierwszy plan wybija się Nest Lokata Nowe Środki dostępna w Nest Banku. Oprocentowanie tego depozytu w wariancie 2-letnim to jednak tylko 2,85% (w przypadku krótszych terminów jest jeszcze niższe), a do tego jej otwarcie wymagać od nas będzie zakładania konta bankowego. Niewątpliwym plusem jest natomiast to, że na lokatę wpłacić można nawet 2 mln zł. Więcej na temat Nest Lokaty Nowe Środki piszemy tutaj.

Szeroką czołówkę najlepszych lokat z tej kategorii prezentujemy w tabeli poniżej.

Top 5 najlepszych lokat dla dotychczasowych klientów

Nazwa lokaty

Bank

Okres oszczędzania

Oprocentowanie

Kwota lokaty

Wymagane konto?

Lokata MobilnaGetin Bank2 miesiące4,0%do 20 tys. złNie*

Lokata HIT Plus

Idea Bank

3 miesiące

3,6%

do 1 mln zł

Tak

e-Lokata Na Nowe Środki

Getin Bank

4 miesiące

3,5%

do 1 mln zł

Nie

Lokata Nr 1Idea Bank3 miesiące3,4%do 1 mln złNie

Lokata Standardowa

Idea Bank

3 miesiące

3,0%

do 1 mln zł

Nie

Najkorzystniejsze konto oszczędnościowe

Niecodzienna sytuacja miała miejsce na przełomie roku w segmencie najlepszych kont oszczędnościowych. Z dniem 30 grudnia - zgodnie z informacjami podawanymi na stronie Idea Banku – przestało obowiązywać promocyjne oprocentowanie Konta Idealnie Prostego (wynosiło 3,2%). W przeddzień tej zmiany dokonaliśmy aktualizacji naszego zestawienia, usuwając konto z czołówki. Tuż po Nowym Roku okazało się jednak, że Idea Bank przedłużył promocyjne warunki do końca marca. Tym samym Konto Idealnie Proste, po zaledwie 1-dniowej absencji, powróciło na pozycję wicelidera.

Zmian nie było natomiast, jeśli chodzi o nr 1 i nr 3 rankingu najlepszych kont oszczędnościowych, oferowane odpowiednio przez Getin Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe. W przypadku pierwszego z wymienionych do zarobienia nadal jest aż 3,5% w skali roku (i to dla kwot wynoszących nawet 400 tys. zł). Z kolei w przypadku konta oszczędnościowego w TMUB oferowane odsetki wynoszą przyzwoite 3%, a maksymalna kwota, jaką można wpłacić na tak wysoki procent, wynosi 50 tys. zł. Przy okazji analizy segmentu najlepszych kont oszczędnościowych warto odnotować powrót do czołówki Konta Oszczędnościowego w Peako. Osoby, które założą ten rachunek do końca kwietnia 2019 roku zyskają na nim do 30 tys. zł i to przez pełne 180 dni od daty otwarcia.

Top 6 najlepszych kont oszczędnościowych

Bank oferujący konto

Okres obowiązywania oprocentowania

Maksymalne efektywne oprocentowanie brutto

Maksymalna kwota objęta oprocentowaniem

Konto Oszczędnościowe 3,5%

Getin Bank

3 miesiące

3,5%

400 tys. zł

Konto Idealnie Proste

Idea Bank

do 31 marca 2019 r.

3,2%

20 tys. zł

Konto oszczędnościowe

T-Mobile Usługi Bankowe

3 miesiące

3,0%

50 tys. zł

Konto Oszczędnościowe

Bank Pekao

6 miesięcy3,0%do 30 tys. zł

Konto oszczędnościowe ("korzyść" Konta Jakże Osobistego)

Alior Bank

do 31 grudnia 2019 r.

3,0%

20 tys. zł

Konto Oszczędnościowe Profit

Bank Millennium

3 miesiące

2,7%

200 tys. zł

Konto Systematyczne

Santander Bank Polska

do 29 czerwca 2019 r.

2,7%

20 tys. zł

Komentarz redakcji

Już przed miesiącem pisaliśmy, że wystarczy rzut oka, aby stwierdzić, że nasze rankingi niemal w całości zdominowane są przez dwa banki: Getin Bank i Idea Bank. Od tego czasu w zasadzie niewiele się zmieniło – w każdym z trzech analizowanych przez nas segmentów rynku prym wiodą oferty banków kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego.

Z jednej strony jest to efekt od dawna prowadzonej przez nie polityki produktowej, a z drugiej echo listopadowej „afery KNF” (dowiedz się więcej). Nie mniej – w stosunku do poprzedniej edycji naszego zestawienia ich przewaga nad resztą stawki nieco zmalała.

Co prawda w najbliższej przyszłości spodziewamy się, że zarówno Getin, jak i Idea Bank pozostaną w ścisłej czołówce najlepszych ofert, jednak od czasu do czasu na rynku pojawiać się będą jakieś „depozytowe perełki” od konkurencji.

Dobre przykłady to chociażby październikowa promocja Nest Banku, który we współpracy z Allegro zaproponował klientom depozyt na 4,1% w skali roku czy niedawna oferta Duet Lokat w Toyota Banku, której realne oprocentowanie przekraczało 4,5%.

W tym miejscu pozostaje życzyć wszystkim czytelnikom, aby w 2019 roku tego typu ofert pojawiało się więcej!

Przeczytaj także

Komentarze