My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze lokaty w połowie lipca 2015 r.

Krystian Chlebek
Krystian Chlebek
Przedsiębiorca, informatyk, od ponad 7 lat związany z rynkiem finansów osobistych. Lubi realizować ambitne projekty, które pozytywnie służą szerszej grupie odbiorców.
Najlepsze lokaty w połowie lipca 2015 r.

W tym artykule przedstawimy najlepsze, naszym zdaniem, propozycje lokat terminowych w podziale na 4 główne kategorie: krótkoterminowe, kwartalne plus, średnio- oraz długoterminowe. Wybraliśmy oferty dość zróżnicowane.

Lokaty krótkoterminowe

Wśród lokat krótkoterminowych można znaleźć sporo ofert dla nowych klientów. Jeśli dopiero zaczynasz oszczędzać, zwróć uwagę na te promocyjne depozyty.

 1. dbLokata w Deutsche Banku – dwumiesięczna lokata z oprocentowaniem 5% w Deutsche Banku to jedna z najlepszych krótkoterminowych okazji do oszczędzania i jedyny depozyt z oprocentowaniem 5% na rynku. Jedynym warunkiem jest tu posiadanie Konta dbNET, jednak rachunek ten jest prawie bezpłatny, dzięki czemu nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów.
 2. Lokata Wakacyjna w Expanderze - miesięczna lokata ze stawką 4,5% to oferta dla nowych klientów Expandera formalnie zakładana w Meritum Banku. Limit kwotowy depozytu to od 10 000  - 40 000 złotych. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.
 3. Lokata Standardowa w Alior Banku – depozyt na dwa miesiące z oprocentowaniem 4% to oferta dla nowych klientów Alior Banku, którzy założą Konto Rozsądne lub Konto Wyższej Jakości. Na lokatę można wpłacić od 1 do 10 tys. zł, a depozyt założymy w ciągu 30 dni od daty otwarcia konta osobistego.
 4. SMART Lokata na Powitanie w BIZ Banku – depozyt na 2 miesiące w BIZ Banku z oprocentowaniem 3,5% to korzystna oferta dla tych osób, które poszukują krótkoterminowej lokaty bez dodatkowych produktów (np. konta osobistego).

Osoby z większym kapitałem mogą również rozważyć ofertę Lion's Banku (Lokata Welcome na 2,6%), czy Noble Banku (Lokata na Otwarcie 3,5% z wymogiem otwarcia ROR-u).

Lokaty kwartalne

Lokaty kwartalne pozwalają na wyższy zysk dzięki dłuższemu okresowi oszczędzania. Ta grupa lokat także obejmuje lokaty promocyjne, dla nowych klientów, jednak nie brakuje tu standardowych depozytów lub tzw. lokat na nowe środki, jednak ich oprocentowanie oscyluje w okolicach 2,5 -2,9%.

 1. Lokata Happy w Idea Banku – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4% dla nowych klientów nie wymaga posiadania konta osobistego i pod tym względem jest jedną z lepszych ofert na rynku. Jedynym mankamentem oferty jest niska kwota maksymalna, wynosząca 10 tys. zł. Lokatę dokładniej opisaliśmy w tej analizie. Depozyt możesz otworzyć na stronie Idea Banku.
 2. Lokata Procentująca w eurobanku – kwartalna lokata z oprocentowaniem 4% to obecnie jedna z lepszych ofert na rynku. Podana stawka dotyczy kwot do 10 tys. zł, a do założenia depozytu wymagane jest konto osobiste w banku. Jeśli będziemy aktywnie korzystać z rachunku, lokata odnowi się nawet z oprocentowaniem 5% w kolejnym okresie umownym.
 3. Lokata Bezkarna w BGŻ Optima – 3-miesięczny depozyt dla nowych klientów z oprocentowaniem 3,2% zakładana jest razem z Kontem Oszczędnościowym BGŻ Optima. Ten zestaw to obecnie naprawdę korzystna okazja do pomnażania oszczędności (rachunek oszczędnościowy jest całkowicie bezpłatny). Sprawdź dokładny opis tej oferty w tym artykule.
 4. Lokata Welcome w Lion's Banku - lokata zakładana na 3 miesiące z oprocentowaniem 3,5% dla kwot min. 100 tys. zł to propozycja dla klientów z większą gotówką, z której możemy skorzystać w oddziale banku (jeżeli chcesz się umówić na spotkanie, wypełnij formularz na stronie Lion's Banku). Wersja online depozytu posiada oprocentowanie o 0,25 p.p. niższe.

Lokaty średnioterminowe

Oprocentowanie najlepszych ofert w tej kategorii to ok. 2,8-3% i często wymaga większego kapitału i aktywności klienta. Standardowe lokaty są tu mniej atrakcyjne (oprocentowanie ok. 2% - 2,5%).

 1. Lokata Słoneczna w Noble Banku – nowy półroczny depozyt z oprocentowaniem 3,35% to oferta dla aktywnych klientów Noble Banku, którzy aktywnie będą płacić kartą debetową i zasilać konto wynagrodzeniem. Brak spełnienia tych warunków spowoduje obniżenie oprocentowania do 3,1%, co wciąż jest naprawdę korzystną stawką.
 2. Lokata NR 1 w Idea Banku – lokata na 6 i 8 miesięcy z oprocentowaniem 2,85% to solidna propozycja dla osób, które poszukują depozytu na standardowych warunkach bez konta osobistego.
 3. Lokata Extra w Meritum Banku – 7-miesięczny depozyt w Meritum Banku z oprocentowaniem 2,85% to oferta na nowe środki, stanowiące nadwyżkę nad saldem depozytów klienta na dzień 10 maja 2015 r. Rachunek osobisty nie jest wymagany do założenia lokaty.
 4. Lokata 2,8% w Credit Agricole – powitalna lokata ze stawką 2,8% to propozycja dla nowych klientów Credit Agricole, którzy otworzą w tym banku konto osobiste.

Lokaty długoterminowe

W grupie lokat 12-36M wysokie oprocentowanie dotyczy głównie lokat trzyletnich i dwuletnich i wymaga spełnienia określonych warunków (zwykle wniesienie wysokiego wkładu). Depozyty standardowe są oprocentowane ok. 2,3-2,8%.

 1. Lokata Rentierska Gold XI w Noble Banku – ta trzyletnia lokata z oprocentowaniem 3,25% to najlepsza długoterminowa propozycja oszczędnościowa dla osób z wysokim kapitałem (500 tys. zł – 20 mln zł).
 2. Lokata Direct+ Internet w Santander Consumer Banku – depozyt na 36 miesięcy z oprocentowaniem 3% to oferta dla tych, którzy mają do dyspozycji min. 5000 zł. Lokata nie wymaga dodatkowych produktów i można ją założyć online.
 3. Lokata Standardowa w Alior Banku – dwuletnia lokata ze stawką 3,0% to jedna z najlepszych długoterminowych propozycji oszczędnościowych, która nie wymaga zakładania konta osobistego ani korzystania z innych produktów.
 4. Lokata Stabilna w Idea Banku – 24-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 2,8% to warta uwagi oferta, która nie wymaga spełnienia dodatkowych warunków.

Sytuacja na rynku lokat

Rynek lokat w czerwcu prezentował się dość stabilnie. W ciągu miesiąca kilka banków zmieniło oprocentowanie depozytów, jednak pojawiły się również naprawdę interesujące oferty. Poniższy wykres prezentuje średnie oprocentowanie najlepszych lokat z naszego rankingu w ujęciu miesięcznym.

Średnie oprocentowanie lokat styczeń - czerwiec 2015
Kliknij, aby powiększyć

W czerwcu na rynku depozytowym pojawiło się kilka atrakcyjnych ofert. Najlepszą z nich była Lokata Procentująca w Eurobanku, czyli kwartalny depozyt z oprocentowaniem 4% dla nowych klientów banku i możliwością odnowienia lokaty nawet ze stawką 5%. Lion's Bank zaprezentował Lokatę Fortune, bliźniaczo podobną do Lokaty Cloud w Idea Banku (3,2%  na 4 miesiące i konieczność utrzymywania na koncie osobistym 10% kwoty lokaty), a w Banku Ochrony Środowiska wprowadzono 9-miesięczną EKOlokatę Wysoko Procentującą na nowe środki ze stawką 2,65%.

W lipcu w ofercie Idea Banku pojawiła się Lokata Bezkonkurencyjna z oprocentowaniem 3,15% na 4 miesiące, jednak jej dostępność jest ograniczona czasowo.

Jeśli chodzi o obniżki oprocentowania, to na przełomie czerwca i lipca były one raczej niewielkie i pojawiły się m.in. w BIZ Banku, Getin Banku oraz Meritum Banku, a ich skala nie przekraczała 0,3 p.p.

Komentarz redakcji

Czerwcowe ruchy na rynku lokat nie były zbyt duże. Do połowy lipca także nie zanotowaliśmy większych zmian.

W naszym comiesięcznym podsumowaniu wyróżniamy depozyty zarówno standardowe, jak i te dla nowych klientów czy dla nowych środków, wobec czego trudno je bezpośrednio porównywać. Potrzeby i możliwości finansowe każdego z nas są inne, a to przekłada się również na wybór konkretnych ofert.

Sytuacja gospodarcza kraju jest dość dobra, dlatego raczej nie grożą nam kolejne cięcia stóp przez Radę Polityki Pieniężnej (w lipcu stopy procentowe nie uległy zmianie), wobec czego można oczekiwać sporadycznie lepszych propozycji ze strony banków.

Na rynku nie brakuje dość dobrych, opłacalnych depozytów, dlatego radzimy porównywać oferty i oszczędzać już teraz, aby nie przegapić korzystnej lokaty.

Przeczytaj także

Komentarze