My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty bankowe w lipcu 2019

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Najkorzystniejsze lokaty bankowe w lipcu 2019

Ostatnie tygodnie nie przyniosły oszczędzającym dobrych wiadomości. Masowe cięcia oprocentowania sprawiły, że średni zysk na statystycznym depozycie bankowym jest dziś najniższy w historii. Do tego mocno wzrosła ostatnio inflacja, czyniąc oszczędzanie na lokatach znacznie mniej opłacalnym (przeczytaj pełen raport).

Mimo tych negatywnych trendów, na rynku wciąż znaleźć można sporo atrakcyjnych ofert. Osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z oszczędzaniem, bez większych problemów założy lokatę oprocentowaną na 4% w skali roku. Z kolei osoby z doświadczeniem na rynku lokat mogą uzyskać oprocentowanie na bardzo przyzwoitym poziomie 3%.

Najlepsze lokaty w lipcu 2019

Kategoria  

Nazwa / Bank  

Okres  

Oproc.  

Kwota  

Najlepsza lokata

dla nowych klientów  

Lokata Happy

Idea Bank 

3 miesiące 

4,00% 

do 20 tys. zł 

Najlepsza lokata

dla dotychczasowych klientów  

Lokata Mobilna  

Getin Bank

3 miesiące  

3,00%  

do 20 tys. zł  

Najlepsza lokata

walutowa

Lokata Powitalna w EUR

Getin Bank

6 miesięcy

1,70%

do 1 mln zł

Najkorzystniejsza lokata dla nowych klientów

Jeśli chodzi o segment lokat dla nowych klientów, to po raz kolejny za najlepszą ofertę uznaliśmy Lokatę Happy w Idea Banku. Ten 3-miesięczny depozyt pozwala zarobić bardzo wysokie 4% w skali roku. Oprócz atrakcyjnego oprocentowania, przewagę nad konkurencją zapewnia jej także brak konieczności posiadania konta osobistego oraz zachowanie odsetek w przypadku jej zerwania. W zasadzie jedyny mankament Lokaty Happy to stosunkowo niewielka maksymalna kwota, jaką możemy na nią wpłacić.

Oprócz Lokaty Happy na rynku znajdziemy jeszcze 3 inne depozyty oferujące oprocentowanie na poziomie 4%. Zakładając, że korzystalibyśmy z nich jeden po drugim, oznacza to możliwość bardzo atrakcyjnego ulokowania swoich oszczędności przez okres pełnych 15 miesięcy.

Przy okazji naszego przeglądu, chcielibyśmy zwrócić uwagę naLokatę Happy Pro (oferuje ją również Idea Bank). Wprawdzie pod względem oprocentowania (3,5%) depozyt ten ustępuje liderom naszego zestawienia, jednak na uwagę zasługują jego pozostałe parametry. Korzystając z tej lokaty, możemy bezpiecznie zdeponować nawet 400 tys. zł (dla porównania, w przypadku pozostałych lokat z czołówki jest to maksymalnie 20 tys. zł). Dodatkowym plusem jest gwarancja zachowania odsetek w razie jej przedwczesnego zakończenia. Jeśli więc w pilnej potrzebie będziemy musieli wypłacić pieniądze z Lokaty Happy Pro, cały naliczony do tej pory zysk zostanie przelany na nasze konto (w przypadku zdecydowanej większości konkurencyjnych ofert taka decyzja skutkowałaby utratą wszystkich zarobionych odsetek).

Kim jest nowy klient?  

Zgodnie z powszechnie stosowaną definicją, nowy klient to taki, który do tej pory nie korzystał z usług danego banku, tj. nie posiadał w nim konta, karty ani kredytu. Co istotne, sporo banków stosuje określoną karencję, co oznacza, że osoba, która dawno temu była w jakikolwiek sposób związana z daną instytucją, może ponownie zyskać status nowego klienta. Przykładem takiego definiowania jest Citibank, który za nowego klienta uznaję osobę, która nie korzystała z jego usług w ciągu ostatnich 2 lat. 

Najlepsza lokata dla nowych klientów

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto?  

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące  

4,0%  

do 20 tys. zł  

Tak  

Nie  

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3/6 miesięcy  

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie  

Tak  

Lokata na start

Plus Bank 

3 miesiące  

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie  

Tak  

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium  

3 miesiące  

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie  

Tak  

Lokata HAPPY Pro

Idea Bank

3 miesiące

3,5%

do 400 tys. zł

Tak

Nie

Lokata dla nowych klientów

mBank

3 miesiące  

3,5%  

do 10 tys. zł  

Częściowe 

Tak 

Najkorzystniejsza lokata dla dotychczasowych klientów

Bankowcy z Getin Banku sprawili niedawno oszczędzającym bardzo niemiłą niespodziankę. Oprocentowanie Lokaty Mobilnej zostało w ostatnim czasie obniżone aż o 1 p.p. z 4% do 3%. Tym samym depozytem oferującym najwyższy zysk dla dotychczasowych klientów została Lokata „Lubię to polecam” w Banku Millennium. Mimo to jednak uznaliśmy, że liderem naszego zestawienia powinna pozostać Lokata Mobilna. Dlaczego? Zaważyły na tym dwa czynniki.

Po pierwsze, do otwarcia wymienionej lokaty nie są wymagane jakiekolwiek inne produkty bankowe. Po drugie – prostota oferty Getin Banku. Lokatę Mobilną założymy w bardzo szybki sposób, korzystając z tabletu lub smartfona. Dla porównania, aby móc założyć Lokatę „Lubię to polecam”, konieczne jest nie tylko posiadanie rachunku osobistego, ale także spełnienie warunków dodatkowych (szczegóły dostępne tutaj). Natomiast jeśli chodzi o inne lokaty, to nasz ranking pozostał praktycznie bez zmian.

Top 5 najlepszych lokat dla dotychczasowych klientów

Nazwa / Bank

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto?  

Lokata Mobilna

Getin Bank  

3 miesiące  

3,0%  

do 10 tys. zł  

Nie 

Nie

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium

3 miesiące  

4,0%  

do 15 tys.zł  

Nie 

Tak  

Lokata Standardowa

InBank

Od 2 do 5 lat  

Do 3,05%  

do 50 tys. zł  

Nie 

Nie  

Lokata Urodzinowa

Bank Millennium

1miesiąc

3,0% 

do 10 tys. zł

Nie 

Tak 

Lokata Na Nowe Środki Plus

Idea Bank

3 miesiące  

2,8%

do 1 mln zł  

Nie 

Tak  

Najkorzystniejsza lokata walutowa

Przyznamy, że sporządzenie przeglądu najlepszych lokat walutowych stanowiło dla nas spore wyzwanie. Największym problemem było stworzenie sposobu na porównanie ze sobą depozytów oferowanych w różnych walutach. W końcu na rynku znaleźć możemy zarówno lokaty we frankach szwajcarskich, jak i w euro, funtach i dolarach amerykańskich. Mając to na uwadze, postanowiliśmy porównać poszczególne oferty w oparciu o dwa czynniki.

Pierwszy to relatywne oprocentowanie w stosunku do poziomu stóp procentowych w danym kraju. Przykładowo – jeśli w strefie euro stopy są zerowe, to 1,7% zysku na Lokacie Powitalnej w EUR (lider naszego zestawienia) jest czymś znacznie lepszym niż np. 1,7% na lokacie w dolarach amerykańskich, gdzie poziom stóp procentowych przekracza 2,0%.

Druga sprawa to zysk na tle konkurencji. Tutaj za przykład niech posłuży Lokata walutowa w USD oferowana przez Citibank. Jej oprocentowanie to 2,2% w skali roku. Zysk całkiem niezły, chociaż na tle stóp procentowych w amerykańskiej gospodarce raczej niepowalający. Z drugiej jednak strony, żaden inny depozyt dostępny w tej walucie nie oferuje wyższych odsetek. Stąd też w naszej opinii omawiana lokata w pełni zasługuje na umieszczenie jej w naszym zestawieniu.

W poniższej tabeli prezentujemy listę pięciu naszym zdaniem najlepszych depozytów walutowych dostępnych obecnie na polskim rynku bankowym.

Nazwa / Bank

Waluta

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Wymagane konto?  

Lokata Powitalna w EUR

Getin Bank 

EUR

6 miesięcy

1,7%  

do 1 mln EUR

Nie

Lokata walutowa

Citibank

USD

12 miesięcy

2,2%  

Do 500 tys. USD

Tak  

Lokata Powitalna w USD

Getin Bank 

USD

6 miesięcy

2,2%  

do 1 mln USD

Nie  

EKOlokata z Frankiem

BOŚ Bank

CHF

3 lata

1,5% 

Brak limitu

Tak 

Lokata walutowa

Idea Bank

GBP

12 miesięcy

0,95%

Do 500 tys. GBP

Tak  

Dowiedz się, jak wyeliminować ryzyko kursowe lokat walutowych i zwielokrotnić zysk z tego typu inwestycji.

Podsumowanie

Co tu dużo mówić – perspektywy dla oszczędzających na lokatach nie wyglądają dobrze. Wprawdzie w porównaniu do czerwca w czołówce naszego zestawienia najlepszych ofert depozytowych niewiele się zmieniło (jedyna zmiana to obniżka oprocentowania na Lokacie Mobilnej), to jednak w najbliższym czasie ten status quo może zostać zachwiany. Widzimy ku temu co najmniej dwa powody. Ten najistotniejszy to wciąż nierozwiązana sprawa Idea Banku i Getin Banku. Wprawdzie scenariusze są różne, ale w tym najbardziej negatywnym obie marki mogłyby zniknąć z rynku (lub zostać przejęte przez konkurencję). W efekcie oferowane przez nie lokaty (przypomnijmy – ścisła rynkowa czołówka) przestałyby być dostępne dla klientów.

Drugie potencjalne zagrożenie to ewentualna obniżka stóp procentowych. Wprawdzie wciąż jest to mało realny scenariusz (dowiedz się więcej), jednak w takiej sytuacji oprocentowanie niemal wszystkich bankowych lokat poszłoby mocno w dół. A wówczas ulokowanie pieniędzy chociażby na 2% w skali roku stałoby się niemal niemożliwe. Oby jednak tym razem było to wyłącznie krakanie z naszej strony…

Przeczytaj także

Komentarze