My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najkorzystniejsze lokaty terminowe w marcu 2015 r.

Krystian Chlebek
Krystian Chlebek
Przedsiębiorca, informatyk, od ponad 7 lat związany z rynkiem finansów osobistych. Lubi realizować ambitne projekty, które pozytywnie służą szerszej grupie odbiorców.
Najkorzystniejsze lokaty terminowe w marcu 2015 r.

Pierwsze sygnały cięć oprocenetowania odnotowaliśmy już w lutym, jednak obecnie wciąż trwa dostosowywania polityki banków do nowych warunków rynkowych.

Parametry depozytów terminowych wyraźnie się pogorszyły, jednak wciąż można korzystać z interesujących ofert oszczędnościowych. W tym artykule przedstawimy najlepsze, naszym zdaniem, propozycje lokat terminowych w podziale na 4 główne kategorie: krótkoterminowe, kwartalne plus, średnio- oraz długoterminowe.

Wybraliśmy oferty dość zróżnicowane, dopasowane do potrzeb osób o różnorodnych potrzebach i oczekiwaniach.

Lokaty krótkoterminowe (1 - 2 miesiące)

W tej kategorii warto zwrócić uwagę na lokaty promocyjne. Jeżeli dopiero teraz zaczynasz oszczędzać, możesz skorzystać z interesujących promocji depozytów, które są dostępne jedynie dla nowych klientów banków.

 1. dbLokata w Deutsche Banku – ta 2-miesięczna lokata z oprocentowaniem 5% to obecnie jedna z najlepszych krótkoterminowych okazji do oszczędzania. Jedynym warunkiem jest jej założenie wraz z Kontem dbNET. Na szczęście rachunek ten jest prawie bezpłatny, dzięki czemu nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów.
 2. SMART Lokata na Powitanie w BIZ Banku – miesięczny depozyt w BIZ Banku z oprocentowaniem 4,4% to korzystna oferta dla tych osób, które poszukują krótkoterminowej lokaty bez dodatkowych produktów (np. konta osobistego).
 3. Lokata Welcome w Lion's Banku – lokata zakładana na 1 miesiąc z oprocentowaniem 3,6% dla kwot min. 100 tys. zł to propozycja, z której możemy skorzystać w oddziale banku. Wersja online depozytu posiada oprocentowanie o 0,1 p.p. niższe, a z oferty możesz skorzystać na stronie Lion's Banku.

Warto także wyróżnić 2-miesięczną Lokatę na Start w Getin Online, która aktualnie oferuje 4,0% w skali roku. Osoby dysponujące większą gotówką powinny wziąć również pod uwagę ofertę Noble Banku (2-miesięczna lokata 4% z wymogiem otwarcia ROR-u).

Lokaty kwartalne+ (3 - 5 miesięcy)

W tej grupie lokat także warto skorzystać z ofert dla nowych klientów. Decydując się na te depozyty, zyskasz nieco więcej niż na lokatach krótkoterminowych (ponieważ dłużej oszczędzasz) oraz możesz na nich zwykle ulokować nieco wyższą kwotę.

 1. Lokata Happy w Idea Banku – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4,0% dla nowych klientów nie wymaga posiadania konta osobistego i jest jedną z lepszych ofert na rynku. Jedynym mankamentem oferty jest niska kwota maksymalna wynosząca 10 tys. zł [dla tzw. lokat startowych jest to jednak częsta praktyka]. Lokatę założysz na stronie Idea Banku.
 2. Lokata Bezkarna w BGŻ Optima – jedną z lepszych ofert na rynku pozostaje kwartalna lokata z oprocentowaniem 4% zakładana razem z Kontem Oszczędnościowym BGŻ Optima. Ten zestaw to obecnie prawdopodobnie najbardziej korzystna okazja do pomnażania oszczędności [rachunek oszczędnościowy jest całkowicie bezpłatny]. Lokatę Bezkarną możesz w ciągu kilku minut założyć przez Internet, przechodząc na stronę BGŻOptima.
 3. Plan Depozytowy 80 dni w Toyota Banku – 80-dniowa lokata w Toyota Banku z oprocentowaniem 3,75% to w obecnych warunkach naprawdę dobra propozycja. Limity kwotowe to od 3 do 7 tysięcy złotych, a sama lokata wymaga posiadania konta osobistego w Toyota Banku (sprawdź dokładną analizę Konta Jedynego).

Z lokat standardowych, bez niskich limitów kwotowych, warto wspomnieć także lokaty Idea Banku (aktualnie ich oprocentowanie oscyluje w okolicach 3,0 – 3,4% w skali roku). Możesz również korzystać z lokat mobilnych np. w BZ WBK, Millennium czy Raiffeisenie, jednak w większości przypadków wymagają one posiadania konta osobistego w danym banku.

Lokaty średnioterminowe (6 - 11 miesięcy)

W tej kategorii oprocentowanie > 3% wymaga większej aktywności i kwoty kapitału. Oferta lokat standardowych również jest warta do rozważenia, jednak średnie oprocentowanie depozytów w ostatnich tygodniach wyraźnie spadło.

 1. Lokata Mój Zysk w Getin Online – półroczna lokata z oprocentowaniem 3,1% dla kwot od 100 000 zł to obecnie jedna z lepszych propozycji w swojej kategorii. Do założenia depozytu nie jest wymagane konto osobiste, a wniosek można złożyć przez Internet.
 2. Lokata Internetowa w Meritum Banku – depozyt zakładany na 6 miesięcy z oprocentowaniem 3,0% to lokata dla każdego – nie wymaga konta osobistego, lokowania nowych środków ani specjalnej aktywności na rachunku.
 3. Lokata Powitalna 3% w Credit Agricole – 9-miesięczny depozyt z wysokim oprocentowaniem 3,0% dla nowych klientów banku Credit Agricole (lokata dostępna w ciągu 6 miesięcy od założenia rachunku osobistego w banku). Maksymalna kwota, którą można wpłacić, to 50 tys. zł.

Lokaty długoterminowe (od 1 roku do 3 lat)

W grupie lokat 12-36M wysokie oprocentowanie wymaga spełnienia określonych warunków (zwykle wniesienie wysokiego wkładu). Depozyty standardowe są oprocentowane ok. 2,8-3% i znajdują się w ofercie niektórych banków.

 1. Lokata Rentierska Gold X w Noble Banku – ta trzyletnia lokata z oprocentowaniem 3,5% to najlepsza długoterminowa propozycja oszczędnościowa dla osób z wysokim kapitałem (500 tys. zł – 20 mln zł).
 2. Lokata Wznosząca w Getin Online – to roczny depozyt z progresywnym oprocentowaniem, które po uśrednieniu wynosi 3%. Z lokaty można skorzystać poprzez wniosek internetowy.
 3. Lokata Internetowa w Plus Banku– 24-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 2,9% to całkiem dobra długoterminowa propozycja oszczędnościowa, która nie wymaga spełnienia specjalnych warunków. Niska kwota minimalna (1000 zł) i stałe oprocentowanie sprawiają, że warto rozważyć tę ofertę, tym bardziej, że nie trzeba zakładać rachunku osobistego w Plus Banku.

W grupie standardowych lokat 3-letnich dla osób niedysponujących większą gotówką, można wyróżnić Lokatę Direct+ Internet w Santander Banku. Depozyt charakteryzuje się oprocentowaniem w wysokości 3,3% w skali roku. Na lokacie możesz zdeponować od 5000 zł wzwyż. Wniosek o lokatę możesz złożyć na stronie Santander Banku.

Komentarz redakcji

W marcu mocno obniżono stopy procentowe, przez co stopa referencyjna spadła do rekordowego 1,5%. Już w lutym zaobserwowaliśmy pierwsze dostosowywanie polityki depozytowej niektórych banków (np. Getin Banku czy Noble Banku) i w ostatnich dniach ten proces miał swój dalszy ciąg.

Tak niska stopa referencyjna daje instytucjom finansowym powód do cięcia oprocentowania lokat nawet o 0,5 p.p., jednak tak duże obniżki mogą zniechęcać klientów do lokowania oszczędności. RPP zapowiedziała, że to na razie koniec obniżek stóp procentowych, więc możemy się spodziewać, że oprocentowanie lokat w końcu się ustabilizuje.

Wybór odpowiedniej lokaty zależy tylko od ciebie, twoich potrzeb i preferencji. Obecnie sytuacja na rynku jest dość zmienna, a banki ciągle dostosowują oprocentowanie swoich depozytów do nowych stóp NBP. Jeśli dla wyższego oprocentowania jesteś gotowy np. założyć konto, możesz skorzystać z naprawdę atrakcyjnych ofert, choć propozycji standardowych lokat także nie brakuje. Pamiętaj przy tym, aby nie wahać się zbyt długo z podjęciem decyzji o założeniu lokaty, gdyż bank może zdecydować się na kolejne obniżki oprocentowania.

Przeczytaj także

Komentarze