My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze lokaty w styczniu 2016 r.

Krystian Chlebek
Krystian Chlebek
Przedsiębiorca, informatyk, od ponad 7 lat związany z rynkiem finansów osobistych. Lubi realizować ambitne projekty, które pozytywnie służą szerszej grupie odbiorców.
Najlepsze lokaty w styczniu 2016 r.

W tym artykule przedstawimy najlepsze, naszym zdaniem, propozycje lokat terminowych w podziale na 4 główne kategorie: krótkoterminowe, kwartalne plus, średnio- oraz długoterminowe. W ramach każdej z grup wskazujemy dodatkowo lokaty promocyjne i standardowe.

Na potrzeby niniejszego artykułu lokaty promocyjne definiujemy jako depozyty skierowane przeważnie do nowych klientów, z których skorzystać można jeden raz.

Lokaty krótkoterminowe

Wśród lokat krótkoterminowych można znaleźć sporo ofert dla nowych klientów. Jeśli dopiero zaczynasz oszczędzać, zwróć uwagę na te promocyjne depozyty.

Depozyty promocyjne:

 1. dbLokata w Deutsche Banku – dwumiesięczna lokata z oprocentowaniem 5% w Deutsche Banku to jedna z najlepszych krótkoterminowych okazji do oszczędzania i jedyny depozyt z oprocentowaniem 5% na rynku. Jedynym warunkiem jest tu posiadanie Konta dbNET.
 2. Lokata Standardowa w Alior Banku – depozyt na dwa miesiące z oprocentowaniem 4% to oferta dla nowych klientów Alior Banku, którzy założą Konto Rozsądne, Konto Wyższej Jakości lub Konto Internetowe. Na lokatę można wpłacić od 1 do 10 tys. zł, a depozyt założymy w ciągu 30 dni od daty otwarcia konta osobistego.
 3. SMART Lokata na Powitanie w Banku SMART – depozyt na 2 miesiące w Banku SMART z oprocentowaniem 3,5% to korzystna oferta dla tych osób, które poszukują krótkoterminowej lokaty z kontem osobistym (należy założyć SMART Konto, aby skorzystać z oferty).

Depozyty standardowe:

 1. Lokata Stabilna w Idea Banku – 2-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 2% w skali roku.
 2. Lokata Miracle w Lion's Banku – odnawialna lokata zakładana na 1 miesiąc z oprocentowaniem 1,9% w skali roku (wersja nieodnawialna posiada oprocentowanie niższe o 0,1 p.p.).
 3. Lokata Internetowa w Plus Banku – miesięczny depozyt z oprocentowaniem 1,65% w skali roku.

Lokaty kwartalne

Lokaty kwartalne pozwalają na wyższy zysk dzięki dłuższemu okresowi oszczędzania. Ta grupa lokat także obejmuje lokaty promocyjne, dla nowych klientów, jednak nie brakuje tu standardowych depozytów lub tzw. lokat na nowe środki, jednak ich oprocentowanie oscyluje w okolicach 2,3 - 2,8%.

Depozyty promocyjne:

 1. Lokata Happy w Idea Banku – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4% dla nowych klientów nie wymaga posiadania konta osobistego i pod tym względem jest jedną z lepszych ofert na rynku. Jedynym mankamentem oferty jest niska kwota maksymalna wynosząca 10 tys. zł. Wniosek o lokatę możesz złożyć na tej stronie Idea Banku.
 2. Lokata Bezkarna w BGŻ Optima – 3-miesięczny depozyt dla nowych klientów z oprocentowaniem 3,2% zakładana jest razem z Kontem Oszczędnościowym BGŻ Optima. Ten zestaw to obecnie naprawdę korzystna okazja do pomnażania oszczędności [rachunek oszczędnościowy jest całkowicie bezpłatny].
 3. Lokata Mobilna w Banku Millennium – lokata na 3 miesiące z oprocentowaniem 3,25% to propozycja dla posiadaczy Konta 360°. Depozyt można założyć w aplikacji mobilnej, a jeśli dodatkowo skorzystamy z funkcjonalności „rozszerzonej rzeczywistości”, możemy zyskać jeszcze 0,25 p.p.

Depozyty standardowe:

 1. Lokata Prestige w Lion's Banku – depozyt na 4 miesiące z maksymalnym oprocentowaniem 2,7% dla kwot powyżej 2 mln zł. Wersja nieodnawialna lokaty posiada oprocentowanie niższe o 0,1 p.p.
 2. Lokata NR 1 w Idea Banku – depozyt na 3 lub 4 miesiące z oprocentowaniem 2,5%.
 3. Lokata Party w Getin Banku – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 2,2%.

Lokaty średnioterminowe

Najlepsza promocyjna lokata w tej kategorii jest oprocentowana na 4% i wymaga większej aktywności klienta. Standardowe lokaty są tu mniej atrakcyjne (oprocentowanie ok. 2,6% - 3,0%).

Depozyty promocyjne:

 1. Lokata Nowy Gatunek w Banku BPH – półroczna lokata z oprocentowaniem 4% to propozycja dla osób zakładających w BPH konto osobiste i przelewających na rachunek min. 2000 zł.

Depozyty standardowe:

 1. EKOlokata SUPERprocentująca w BOŚ Banku – depozyt na 6 miesięcy z oprocentowaniem 3% to propozycja na nowe środki (nadwyżka nad saldo depozytów z dnia 31 października 2015 r.) dla posiadaczy konta osobistego w BOŚ Banku.
 2. Lokata Power w Idea Banku – lokata na 6 lub 9 miesięcy z oprocentowaniem 3% to oferta na nowe środki stanowiące nadwyżkę nad saldo depozytów klienta na 20 grudnia 2015 r.
 3. Lokata Miracle w Lion's Banku – półroczna odnawialna lokata z oprocentowaniem 2,6% w skali roku (wersja nieodnawialna posiada oprocentowanie niższe o 0,1 p.p.).

W grupie lokat 12-36M wysokie oprocentowanie dotyczy głównie lokat trzyletnich i dwuletnich i wymaga spełnienia określonych warunków (zwykle wniesienie wysokiego wkładu). W tej grupie lokat większość depozytów nie jest objętych promocją.

Długoterminowe depozyty standardowe

 1. Lokata Rentierska Gold XI w Noble Banku – ta trzyletnia lokata z oprocentowaniem 3,25% to najlepsza długoterminowa propozycja oszczędnościowa dla osób z wysokim kapitałem (500 tys. zł – 20 mln zł).
 2. Lokata Direct+ Internet w Santander Consumer Banku – depozyt na 36 miesięcy z oprocentowaniem 3% to oferta dla tych, którzy mają do dyspozycji min. 5000 zł. Z oferty możesz skorzystać po przejściu na tę stronę Santander Banku.
 3. Lokata Fair Play w Idea Banku – 24-miesięczna lokata z oprocentowaniem 3% z możliwością zerwania na korzystnych warunkach (zerwanie po 13 miesiącach skutkuje stawką oprocentowania 2,65%).

Aktualna sytuacja na rynku lokat

Rynek lokat w ubiegłym miesiącu zachowywał się dość spokojnie. W ciągu miesiąca kilka banków zmieniło oprocentowanie depozytów, jednak pojawiły się również całkiem interesujące oferty. Poniższy wykres prezentuje średnie oprocentowanie najlepszych lokat z naszego rankingu w ujęciu miesięcznym.

Średnie oprocentowanie lokat w 2015 r.
Kliknij, aby powiększyć

W grudniu na rynku depozytowym pojawiło się kilka atrakcyjnych ofert. W Idea Banku można było znaleźć 2-miesięczną Lokatę Grudniową z oprocentowaniem 2,75% oraz Mikołajkową na 5 miesięcy z oprocentowaniem 2,8 % (ich założenie nie wymagało spełnienia dodatkowych warunków).

Obniżki oprocentowania odnotowaliśmy m.in. w Getin Banku i Plus Banku, a przed świętami z rynku zniknęła marka Getin Online (lokaty można aktualnie otwierać bezpośrednio poprzez stronę Getin Banku).

Komentarz redakcji

W grudniu na rynku lokat obyło się bez większych niespodzianek. Przed świętami pożegnaliśmy wprawdzie markę Getin Online, jednak lokaty tego internetowego gracza wciąż dostępne są w Getin Banku.

W naszym comiesięcznym podsumowaniu wyróżniliśmy depozyty zarówno standardowe, jak i te dla nowych klientów, dlatego możesz łatwiej zdecydować, z czego wolisz skorzystać.

RPP na dzisiejszym (14.01) posiedzeniu zadecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Nie wróży to większych zmian w lokatach w nadchodzącym czasie.

Na rynku wciąż nie brakuje dość dobrych, opłacalnych depozytów (choć większość z nich to lokaty z dodatkowymi warunkami), dlatego radzimy porównywać oferty i nie zwlekać z rozpoczęciem oszczędzania, aby nie przegapić korzystnej lokaty i zysków z odsetek.

Przeczytaj także

Komentarze