My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze oferty oszczędnościowe w kwietniu 2023 r.

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.
Najlepsze oferty oszczędnościowe w kwietniu 2023 r.

Sytuacja na rynku

Ostatnie tygodnie to kumulacja obniżek stawek zarówno na lokatach, jak i na rachunkach oszczędnościowych. Spadki odnotowaliśmy w Banku Pekao SA na Lokacie z Żubrem (z 6,5% do 6%), w Santander Banku na Lokacie standardowej, w Toyota Banku w przypadku Lokaty standardowej, Lokaty standardowej Plus i Lokaty Sprint na 200 dni oraz w Kasie Stefczyka na Lokacie na nowe środki (obecnie maksymalnie można zyskać 7,2%, przed obniżkami było to 8,2%), zaś w przypadku kont oszczędnościowych w Nest Banku (Nest Konto Oszczędnościowe jest obecnie oprocentowane na 7,5% zamiast na 8%) i w Toyota Banku na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym (6,9% z 7,02%).

Ponadto banki ograniczają liczbę dostępnych wariantów lokat i kont lub zmieniają warunki ich prowadzenia. Przykładowo, w Kasie Stefczyka dobrze oprocentowaną Lokatę Witaj w Kasie można obecnie otworzyć tylko na 3 miesiące zamiast na 6 (co w przypadku depozytu jednorazowego stanowi istotną różnicę), a ING Bank Śląski w odnowionej promocji naOtwartym Koncie Oszczędnościowym ograniczył maksymalną kwotę nowych środków do 200 tys. zł (było: 300 tys. zł).

W dodatku niemało depozytów w ogóle zostało wycofanych z oferty. W Banku Pocztowym nie znajdziemy już lokaty na 5%, w Kasie Stefczyka Lokaty Kapitalnej, a w neoBanku – neoLokaty Zysk na 7 miesięcy.

Skończyły się też niektóre dobre oferty promocyjne i nic nie wskazuje na to, aby wkrótce zostały odnowione. Musieliśmy zatem pożegnać się z Lokatą na nowe środki (7,5% na 6 miesięcy) i Konta Oszczędnościowego na 8,1% w Citi Handlowym, z Lokatą Mobilną na 10% w Credit Agricole oraz z Lokatą na nowe środki i eKontem Bardzo Oszczędnościowym w mBanku.

Niemniej, na razie sytuacja nie jest tak trudna dla oszczędzających, jak mogłoby się wydawać. Niektóre instytucje odnowiły oferty promocyjne na niezmienionych warunkach (co obecnie trzeba traktować jako dobrą wiadomość), np. PKO BP utrzymał 7,5% przez 60 dni na Koncie Oszczędnościowym Plus, VeloBank: 8% do 400 tys. zł na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym, a BOŚ Bank odnowił Lokatę promocyjną ze stawkami od 6,9% do 7% w skali roku.

Co więcej, odnotowaliśmy też kilka niewielkich podwyżek oprocentowania. Ciekawą ofertę przedstawił Santander Bank: 8% dla nowych środków do 100 tys. zł na Koncie Max Oszczędnościowym. Na podwyżki zdecydował się też Bank Nowy na lokacie NOWYdepozyt GWARANTOWANY na 3 i 6 miesięcy do 8,1%, NOWYdepozyt ZYSK na 3 miesiące i ZYSK Premium do 8%.

Delikatne podwyżki wprowadził też BFF Banking Group na Lokacie Facto zakładanej na 9 i 12 miesięcy: do 7% w skali roku.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze oferty oszczędnościowe w kwietniu.

Najlepsze oferty na nowe środki

Promocje na tzw. nowe środki, czyli pieniądze, których nie miałeś zdeponowanych w danej instytucji wyznaczonego dnia, to dziś najkorzystniejsze propozycje oszczędnościowe. Wśród z nich można znaleźć zarówno lokaty, jak i konta.

W VeloBanku możesz również otworzyć Lokatę na nowe środki z identycznym oprocentowaniem.

Inne oferty na nowe środki oprocentowane są już poniżej 8% w skali roku. Spośród nich warto wspomnieć te ze stawką ok. 7,5%, np. Konto Oszczędnościowe Profit w Banku Millennium, Lokatę na nowe środki i Konto Oszczędnościowe Plus w PKO BP.

Propozycje dla nowych klientów

Jako nowy klient możesz żądać od banku ciekawszej oferty – dotyczy to również oprocentowania rachunków oszczędnościowych i lokat. W tym obszarze wciąż bez trudu można znaleźć stawki sięgające 8% w skali roku.

W Banku Nowym możesz też otworzyć nieco niżej oprocentowaną, ale za to z możliwością ulokowania znacznie wyższej kwoty (do 100 tys. zł) lokatę NOWYdepozyt GWARANTOWANY na 3 lub 6 miesięcy.

Jako nowy klient Nest Banku możesz także otworzyć nieco niżej oprocentowane Nest Konto Oszczędnościowe, na którym możliwe jest ulokowanie 100 tys. zł.

Najciekawsze lokaty dla obecnych klientów

Niektóre banki nie zapominają o swoich lojalnych klientach i proponują im depozyty, których oprocentowanie również oscyluje wokół stawki 8% w skali roku. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

Ponadto, o czym zawsze warto pamiętać, obecni klienci bez większego trudu mogą korzystać z promocji na nowe środki – szczególnie, gdy mają rachunki w kilku bankach prowadzących tego rodzaje akcje.

8% wciąż osiągalne

Nieźle oprocentowane lokaty i konta oszczędnościowe nadal są w zasięgu oszczędzających; bez większego trudu znajdziesz stawkę powyżej 8% w skali roku zarówno na lokacie, jak i na rachunku oszczędnościowym. Część ofert, ze względu na trwające akcje promocyjne, z pewnością będzie dostępna jeszcze przez kilka tygodni.

Nie można jednak nie przyznać, że nasila się trend spadkowy na rynku oszczędności. Po dokładnym przyjrzeniu się bankowym propozycjom widać, że grupa lokat na 8+ się kurczy. Obecnie nie znajdziemy już lokaty długoterminowej, której stawka przekraczałaby 7,4% w skali roku. Wstrzymanie lub wycofanie wielu ofert specjalnych również nie zwiastuje niczego dobrego. Obyśmy nie mieli racji, ale być może kwiecień jest jednym z ostatnich miesięcy, w którym możesz znaleźć dobrą lokatę czy konto oszczędnościowe.

Warto śledzić nasze rankingi lokat i kont oszczędnościowych, aby nie przegapić najlepszych propozycji.

Przeczytaj także

Komentarze