Sytuacja na rynku
Pierwsze lody zostały już przełamane i obecnie banki coraz śmielej oferują na kontach oszczędnościowych 8% w skali roku. Na taki krok zdecydowała się praktycznie cała rynkowa czołówka: Bank Pekao, Millennium, ING i Getin Bank (formalnie VeloBank). Mniej na rachunkach oszczędnościowych zaoferował mBank czy Santander Consumer Bank - tu możemy liczyć odpowiednio na 7,2 i 7,5% - natomiast Alior Bank dopiero ogłosi, jakie będzie promocyjne oprocentowanie na Koncie Mega Oszczędnościowym. W tym miejscu warto wyróżnić także PKO BP, który na Koncie Oszczędnościowym Plus zaproponował 7,5% na nowe środki (w tej instytucji każda podwyżka jest na wagę złota!).
Na rynku lokat zmian było więcej i były one bardziej odczuwalne. Na jedyną zaobserwowaną przez nas obniżkę zdecydował się Bank Nowy, który o 1 p.p. ściął stawki na wszystkich depozytach. Na szczęście był to tylko niechlubny wyjątek, bowiem inne instytucje zmieniały swoje oferty na plus. Na uwagę zasługuje chociażby Toyota Bank, gdzie przykładowo na Lokacie Plus zyskamy maksymalnie 7,6%, podczas gdy wcześniej było to jedynie 6,5%. Estoński Inbank wprawdzie wycofał popularną Lokatę Lojalną, ale na tej Standardowej zaoferował mocne 8% na 6 miesięcy. Po przerwie podwyżki objęły też depozyty w Banku Millennium, gdzie na Lokacie Horyzont Zysku otrzymamy stawkę 7,5% na rok, a na Urodzinowej - 7%. Do grona “podwyżkowiczów” dołączyła także Kasa Stefczyka, w której na Lokacie na Nowe Środki zyskamy nawet 8% w skali roku
Oferty krótko- i średnioterminowe
Na początku sprawdźmy propozycje dla tych, którzy chcą ulokować oszczędności jak najkorzystniej, ale jednocześnie na możliwie najkrótszy okres. Do 3 miesięcy najwięcej zyskasz we włoskim BFF:
Jeśli wolisz wpłacić środki na 6 czy 9 miesięcy, taką samą stawkę otrzymasz m.in. w Nest Banku czy Credit Agricole:
Lokatę w Nest Banku możesz także założyć na 3 miesiące bez dodatkowych warunków, jednak wówczas oprocentowanie wyniesie 6% w skali roku.
Lokaty długoterminowe
W przypadku depozytów długoterminowych naszym zdaniem najlepiej wybierać te od 18 miesięcy do 2 lat. Jest bowiem całkiem możliwe, że gdy skończy się zakładana w tej chwili lokata roczna, nie znajdziesz już ofert na podobnym poziomie.
Wśród depozytów długoterminowych najkorzystniejsze oferty to:
Oferty na nowe środki
Jeśli nie masz nic przeciwko przerzucaniu swoich oszczędności pomiędzy bankami, dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie skorzystanie z promocji na nowe środki (czyli takie, które w określonym dniu nie były zdeponowane w danym banku). Wśród tych ofert maksymalna stawka to także 8%.
W mBanku zyskasz niewiele mniej, ale tylko wtedy, gdy posiadasz mKonto intensive (jeśli masz inny typ rachunku, oprocentowanie tej lokaty wyniesie 7,3%):
Warte uwagi są także propozycje Banku Millennium i PKO BP:
A może konto oszczędnościowe?
Nie tylko premia pieniężna może zachęcić klienta do skorzystania z oferty banku. Atrakcyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym coraz częściej staje się skutecznym wabikiem na niezdecydowanych - na rynku znajdziemy aż 6 ofert ze stawką 8% w skali roku. Oto najlepsze z nich:
W oczekiwaniu na decyzję RPP
Stawka 8% nie jest już rynkowym szaleństwem i powoli przyzwyczajamy się, że nasze oszczędności mogą pracować na taki procent. Jedyny znak zapytania to dzisiejsza decyzja RPP ws. stóp procentowych, od której będą zależeć dalsze tendencje w oprocentowaniu lokat i kont oszczędnościowych. Rynek oczekuje, że NBP mocno zareaguje na wciąż rosnącą inflację, trudno jednak przewidzieć, co ostatecznie zdecyduje Rada. Nie da się ukryć, że od tego zależą kolejne ruchy banków i szanse na przebicie bariery 8% dla oszczędności, na co liczy chyba każdy oszczędzający.
Nas niezmiennie cieszy, że w obecnych warunkach pojawia się coraz więcej korzystnych ofert - i to na różne okresy. Swobodnie można wybrać, na czym chcemy oszczędzać i na jakich warunkach, warto zatem na bieżąco śledzić nasz ranking lokat i kont oszczędnościowych, aby nie przegapić najlepszych propozycji.
Komentarze