My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze oferty oszczędnościowe w październiku 2022 r.

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.
Najlepsze oferty oszczędnościowe w październiku 2022 r.

30 września 2022 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Banku. Klienci nie mają się czego obawiać, o czym przeczytasz w naszym artykule.

Sytuacja na rynku

Niemało niepokoju wprowadziła przymusowa restrukturyzacja Getin Banku, rozpoczęta 30 września. Oszczędzający nie mają jednak czego się obawiać, ich depozyty do równowartości 100 tys. euro są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ponadto należy zaznaczyć, że działania podjęte przez BFG nie oznaczają upadłości banku, ale mają przed nią chronić.

Co dalej z ofertami oszczędnościowymi Getin Banku, które do tej pory były jednymi z najlepszych na rynku? Na razie – a od rozpoczęcia restrukturyzacji minęły już prawie 2 tygodnie – bank odnowił swoje flagowe promocje oszczędnościowe na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym i Lokacie na Nowe Środki na identycznych warunkach jak w poprzednich edycjach. Nie zmieniło się też ani oprocentowanie pozostałych produktów, ani opłaty i prowizje, obyło się zatem bez rewolucji. Trudno jednak powiedzieć, jaka przyszłość czeka promocje na nowe środki – czy będą one kontynuowane, czy w banku wprowadzone zostaną ostre cięcia, które odbiją się na oszczędzających.

Ostatnie tygodnie nie przyniosły wielu nowych, ciekawych propozycji. Banki raczej poprzestały na stawkach, które oferują już od pewnego czasu, i to się pewnie szybko nie zmieni, z uwagi na brak podwyżki stóp procentowych w październiku przez RPP. Za wyjątki możemy uznać Inbank, który podniósł oprocentowanie miesięcznej Lokaty standardowej z 1,6% do 7%, 6-miesięczną Nest Lokatę Witaj ze stawką podwyższoną do 8% oraz atrakcyjne podwyżki w Banku Nowym, w którym możesz założyć depozyty na 8-8,5% dla różnych kwot.

mBank ponowił swoje promocje na nowe środki, zarówno na lokatach (do 7,5% w skali roku), jak i eKoncie Oszczędnościowym (do 7,2% w zależności od posiadanego rachunku osobistego) i Moich Celach (8% do 50 tys. zł), podobnie postąpiły PKO BP i Pekao SA (odpowiednio: do 7,5% i do 8,0%), ING Bank Śląski (7% na Otwartym Koncie Oszczędnościowym) i Bank Millennium (7% na Koncie Oszczędnościowym Profit).

Oferty krótko- i średnioterminowe

Zaczynamy od propozycji dla tych, którzy chcą ulokować oszczędności jak najkorzystniej, ale jednocześnie na możliwie najkrótszy okres. W październiku najwyżej oprocentowaną lokatę do 6 miesięcy znajdziesz w BFF Banking Group:

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-facto-bff-banking-group-3m-6m" does not exist.]

Identyczną stawkę proponuje mBank na rachunku Moje Cele. Warto zwrócić uwagę, że w najnowszej promocji bank podniósł nie tylko oprocentowanie, ale i maksymalną kwotę objętą promocyjną stawką:

Tradycyjnie już ciekawe oferty prezentuje Inbank. W krótszym okresie najwięcej zyskasz na lokacie zakładanej na 6 miesięcy:

Depozyt zakładany na 3 miesiące oprocentowany jest na poziomie 7,0% w skali roku.

Oferty na nowe środki

Promocje na nowe środki to obecnie najkorzystniejsze i jednocześnie najbardziej zróżnicowane pod względem czasu trwania depozytu i lokowanych kwot propozycje oszczędnościowe. Na najlepszej zyskasz ponad 8% w skali roku:

Wysokooprocentowaną lokatę znajdziesz również w Banku Pekao SA:

Możesz także założyć lokatę na 6 miesięcy z niższym oprocentowaniem (7,0% w skali roku).

Atrakcyjną ofertę ma też Kasa Stefczyka:

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-na-nowe-srodki-kasa-stefczyka-9m-12m" does not exist.]

Najlepsze propozycje dla dużych środków

Zastanawiasz się, gdzie ulokować korzystnie większe kwoty? Na rynku znajdzie się kilka propozycji z dobrym oprocentowaniem do kilkuset tysięcy złotych (a nawet więcej). Do 1 mln złotych możesz zdeponować na wspomnianej już lokacie NOWYdepozyt ZYSK. Konkretną kwotę możesz także ulokować w mBanku na eKoncie Oszczędnościowym. Najlepszą stawkę uzyskasz, gdy będziesz jednocześnie posiadaczem rachunku premium – mKonta Intensive.

Jeżeli posiadasz standardowe eKonto, oprocentowanie wyniesie 7,3% w skali roku.

Lokatę bez górnego limitu kwotowego znajdziesz z kolei w Alior Banku:

Depozyt możesz założyć także na 182 lub 92 dni, ale z niższym oprocentowaniem.

Wyższe oprocentowanie dla nowych klientów

Nie korzystałeś jeszcze z usług danego banku? Warto to wykorzystać. Te banki proponują swoim nowym klientom atrakcyjne oferty oszczędnościowe:

A może konto oszczędnościowe?

Choć rachunki oszczędnościowe zwykle są niżej oprocentowane niż lokaty, mają też sporo zalet: wyższe kwoty maksymalne i swobodę wypłaty środków bez utraty odsetek:

[Bad deposit code: Deposit with slug "elastyczne-konto-oszczednosciowe-nowe-srodki-getin-bank-dane" does not exist.]

Jeżeli posiadasz inny ROR niż mKonto Intensive (np. eKonto osobiste), wtedy oprocentowanie rachunku oszczędnościowego będzie nieznacznie niższe.

Ciekawą propozycję znajdziesz również w BOŚ Banku:

Na rynku oszczędności bez rewolucji

…i dobrze, bo pieniądze lubią spokój. Nawet krótki wstrząs związany z restrukturyzacją Getin Banku nie wpłynął znacznie na sytuację oszczędzających. Oprocentowanie depozytów i kont oszczędnościowych pozostało na podobnym poziomie co w ubiegłym miesiącu, odnowione zostały także cykliczne oferty promocyjne.

Podsumowując, obecnie oprocentowanie atrakcyjnej lokaty waha się w zakresie od 7,5% do 8,5%, zaś konta oszczędnościowego: od 7% do 7,5%. Jeszcze więcej ofert znajdziesz w naszym rankingu najlepszych lokat i rankingu kont oszczędnościowych.

Przeczytaj także

Komentarze