My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze oferty oszczędnościowe w sierpniu 2022 r.

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.
Najlepsze oferty oszczędnościowe w sierpniu 2022 r.

Sytuacja na rynku

W wakacyjne tygodnie wciąż odnotowujemy podwyżki oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych, ale musimy przyznać, że jest ich coraz mniej i najczęściej są one nieduże, a banki stały się jeszcze ostrożniejsze w kwestii podwyżek.

Z tego względu obecnie za najkorzystniejsze możemy uznać te propozycje, które wiążą się z wysokim oprocentowaniem na krótki czas (bo zawsze można potem znaleźć porównywalną, a może nawet lepszą lokatę czy konto) lub lokaty długoterminowe, przynajmniej 18-miesięczne ze stawką od 7% w górę. Dlaczego te ostatnie? Jest prawdopodobne, że za 1,5 roku czy 2 lata stawka 7-procentowa będzie nieosiągalna dla oszczędzających, zwłaszcza gdy inflacja zacznie spadać, a za nią stopy procentowe.

Trzeba zauważyć, że tak jak i w ostatnich miesiącach także i w sierpniu najciekawsze propozycje oszczędnościowe wiążą się z promocjami na tzw. nowe środki. W tym obszarze jest w czym wybierać i po zakończeniu promocji w jednym banku bez trudu można znaleźć podobne warunki w innych instytucjach.

Oferty krótko- i średnioterminowe

Na początku sprawdźmy propozycje dla tych, którzy chcą ulokować oszczędności jak najkorzystniej, ale jednocześnie na możliwie najkrótszy okres.

W tym zakresie najwyżej oprocentowaną lokatę znajdziesz w Banku Nowym:

Jeżeli interesują Cię wyższe kwoty niż 10 tys. zł, sprawdź też inną propozycję tego banku, Lokatę NOWYdepozyt 3M Zysk Premium ze stawką 6,9% na 3 miesiące, zakładaną aż do 1 mln zł.

Nieznacznie niższą stawkę otrzymasz w Inbanku na Lokacie Lojalnej:

Jeżeli wolałbyś krótszy depozyt, możesz wybrać też Lokatę Lojalną zakładaną na 3 miesiące z nieco niższym oprocentowaniem.

Średnioterminowy depozyt z „siódemką” proponuje także Kasa Stefczyka:

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-witaj-w-kasie-kasa-stefczyka" does not exist.]

Lokaty długoterminowe

W przypadku depozytów długoterminowych naszym zdaniem najlepiej wybierać te od 18 miesięcy do 2 lat. Jest bowiem całkiem możliwe, że gdy skończy się zakładana w tej chwili lokata roczna, nie znajdziesz już ofert na podobnym poziomie.

Wśród depozytów długoterminowych najkorzystniejsze oferty to:

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-facto-bff-banking-group-12m-18m-2l" does not exist.]

Oferty na nowe środki

Dla tych, którzy nie mają nic przeciwko przerzucaniu swoich oszczędności pomiędzy bankami, znakomitym rozwiązaniem będzie skorzystanie z jednej z promocji na nowe środki (czyli takie, które w określonym dniu nie były zdeponowane w danym banku). Na tym polu można przebierać może nie do woli, ale z pewnością bez trudu.

Najkorzystniej oprocentowaną ofertą na nowe środki jest lokata w BNP Paribas na 18 miesięcy, o której wspomnieliśmy wyżej. W innych bankach znajdziesz raczej depozyty roczne, choć kilkuletnie lub 6-miesięczne także nie należą do rzadkości:

W Getin Banku możesz otworzyć także wariant Lokaty na nowe środki na 6,5% na 3 lub 6 miesięcy.

Kolejną dobrze oprocentowaną ofertą jest depozyt Alior Banku:

Krótsze warianty tego depozytu zakładane są na 92 i 182 dni.

Pozostałe ciekawe oferty znajdziesz m.in. w Credit Agricole, Kasie Stefczyka i Banku Nowym:

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-na-nowe-srodki-credit-agricole-1-2l" does not exist.]

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-na-nowe-srodki-kasa-stefczyka-12m" does not exist.]

A może coś dla nowego klienta?

Nie ma w tym nic zaskakującego, że banki próbują przyciągnąć nowych klientów przeróżnymi bonusami, a jednym z nich może być atrakcyjne oprocentowanie. Od dawna prym na tym polu wiedzie Nest Bank ze swoją Nest Lokatą Witaj, od wielu miesięcy pozostającą najwyżej oprocentowaną ofertą na rynku:

Ciekawe oferty na początek przygody z bankiem przygotowały też Getin Bank, Credit Agricole i Pekao SA:

[Bad deposit code: Deposit with slug "elastyczne-konto-oszczednosciowe-bonus-za-aktywnosc-getin-bank-dane" does not exist.]

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-mobilna-w-ofercie-specjalnej-credit-agricole-365d" does not exist.]

Najlepsze oferty oszczędnościowe

Jak widzisz, choć tempo wzrostu oprocentowania nieco wyhamowało, na rynku oszczędności jest w czym wybierać. Najwyższe stawki i największą różnorodność pod względem kwot i okresu oszczędzania znajdziesz na lokatach, ale jeśli wolisz większą swobodę charakteryzującą konta oszczędnościowe, także powinieneś mieć powody do zadowolenia, gdyż rachunki te oprocentowane są nieznacznie niżej niż lokaty.

Jeszcze więcej ciekawych propozycji przedstawiliśmy w naszym rankingu najlepszych lokat oraz w rankingu kont oszczędnościowych.

Przeczytaj także

Komentarze