My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze oferty oszczędnościowe w czerwcu 2021 r.

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.
Najlepsze oferty oszczędnościowe w czerwcu 2021 r.

Sytuacja na rynku

Wiosna nie przyniosła znacznych zmian na rynku oszczędności; banki, jeżeli wprowadzają jakieś modyfikacje, to są to zwykle drobne obniżki oprocentowania lub wycofywanie się po cichu z ofert promocyjnych. Tak stało się m.in. w Alior Banku, który nie odnowił oferty specjalnej na nowe środki na Koncie Mega Oszczędnościowym – obecnie na tym rachunku można uzyskać tylko mikre 0,01%, zaś o żadnym „mega” nie ma mowy.

Na 11 czerwca zapowiadane są zmiany w ofercie lokat Toyota Banku, a wśród nich – głównie obniżki. Choć Toyota Bank to mała instytucja, jej standardowe lokaty były niezłą alternatywą na tle konkurencji dla osób, które nie chciały lub nie mogły skorzystać z żadnych promocji. Teraz, niestety, zyski z depozytów będą nieco mniejsze.

Drobnym pocieszeniem mogą być nieznaczne podwyżki w Santander Consumer Banku; długoterminowe warianty Lokaty Nowe Środki Online i Zysk+ Wzrost objęte są teraz 0,5% (12M), 0,6% (24M) i 0,8% (36M). Co prawda, stawki nie przyprawiają o zawrót głowy, ale przynajmniej jest lepiej, niż było.

Ciekawy ruch wykonał z kolei neoBank: pod koniec maja podniósł oprocentowanie 3-miesięcznej energoLokaty Gwarantowanej z 0,5% do 0,9%. Niemniej, na rynku wciąż można znaleźć propozycje gwarantujące wyższe stawki.

Najlepsze oferty oszczędnościowe dla nowych klientów

Jeśli nigdy nie korzystałeś z usług danego banku, jest szansa, że instytucja ta wynagrodzi Cię za to, że dołączysz do grona jej klientów. Jak? Często jest to właśnie zaproponowanie konta oszczędnościowego lub lokaty z oprocentowanie znacznie korzystniejszym niż to, na które możesz liczyć u konkurencji.

Pod tym względem najciekawsze propozycje mają Getin Bank i Bank Millennium: w obu bankach jako nowy klient możesz zyskać po 2%. W Getinie warunkiem otrzymania wyższych odsetek jest otwarcie Elastycznego Konta Oszczędnościowego i Konta Proste Zasady (ROR-u) oraz zapewnienie co miesięcznego wpływu w wysokości 2 tys. zł. Ponadto bank za aktywowanie bankowości mobilnej oferuje także Lokatę Mobilną na Start, również objętą stawką 2%.

W Banku Millennium osiągnięcie wyższego zysku przysporzy nieco więcej trudności, bowiem Lokata „Lubię to polecam” jest nagrodą za aktywny udział w programie poleceń Millennium. Jednak od razu uspokajamy: warunki tej akcji nie są skomplikowane i sprowadzają się do wydania w transakcjach bezgotówkowych 360 zł w 30 dni.

Warto także zwrócić uwagę na ofertę Credit Agricole i Nest Banku. W pierwszej z tych instytucji zyskasz 1,5% na Rachunku Oszczędzam przez 3 miesiące, w drugiej: 1,5% na Nest Lokacie Witaj, którą zakłada się wraz z darmowym rachunkiem osobistym – Nest Kontem.

Najlepsze oferty dla nowych klientów - czerwiec 2021

Produkt

Oprocentowanie

Okres

Kwota maksymalna

Dodatkowe warunki

Elastyczne Konto Oszczędnościowe

Getin Bank

2,0%

12 miesięcy

10 tys. zł

Oferta dla nowych klientów, wymagane comiesięczne wpływy na konto osobiste.

Obowiązuje do 31.08.2021 r.

Lokata “Lubię to polecam”

Bank Millennium

2,0%

3 miesiące

20 tys. zł

Oferta dla uczestników programu poleceń Konta 360⁰ w Banku Millennium, wymagane spełnienie warunków promocji.

Obowiązuje do 1.10.2021 r.

Lokata Mobilna na Start

Getin Bank

2,0%

2 miesiące

10 tys. zł

Oferta dla klientów aktywujących pierwszy profil w bankowości mobilnej.

Obowiązuje do odwołania.

Moje Cele

mBank

Do 1,7%

3 miesiące

10 tys. zł

Oferta dla nowych i obecnych klientów.

Obowiązuje do 28.09.2021 r.

Moje Cele to rachunek do automatycznego oszczędzania. Konto otworzysz na stronie banku.

Smart Saver

ING Bank Śląski

1,6%

bezterminowo

5 tys. zł

Oferta dla nowych i obecnych klientów. Smart Saver to rachunek do automatycznego oszczędzania. Konto otworzysz na stronie banku.

Rachunek Oszczędzam w ofercie “Na start”

Credit Agricole

1,5%

3 miesiące

20 tys. zł

Oferta dla nowych klientów, wymagane założenie Konta dla Ciebie.

Obowiązuje do odwołania.

Konto założysz na stronie banku.

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

1,5%

3 miesiące

6 miesięcy

10 tys. zł

Oferta dla nowych klientów banku, którzy założą darmowe Nest Konto. W przypadku lokaty na 6 miesięcy, musisz zapewnić wpływ wynagrodzenia na Nest Konto w kwocie min. 1000 zł*.

Obowiązuje do odwołania.

Minusy ofert dla nowych klientów? Zwykle są to dość niskie maksymalne kwoty (wahające się od 10 tys. zł do 20 tys. zł) i krótki czas obowiązywania podwyższonych stawek.

Niemniej, warto pamiętać, że nowym klientom banki proponują nie tylko wyższe oprocentowanie; w przypadku wielu ofert mogą oni także wziąć udział w promocjach rachunków osobistych i zdobyć nawet kilkaset złotych premii – i tym samym powiększyć swój zysk. Ostatecznie, skoro założenie konta osobistego najczęściej i tak jest obowiązkowe, warto skorzystać z bonusu i uzyskać dla siebie znacznie więcej niż sam zysk z konta oszczędnościowego bądź lokaty. Takie propozycje znajdziesz m.in. w mBanku, gdzie do zdobycia jest 250 zł premii gotówkowej, oraz w ING: 160 zł za otwarcie Konta Direct.

Najkorzystniejsze oferty dla obecnych klientów

Klienci, którzy korzystają już z usług danej instytucji, też nie są na straconej pozycji – a przynajmniej nie we wszystkich bankach. Wspomniane wcześniej Lokata „Lubię to polecam” Banku Millennium oraz Lokata Mobilna na Start w Getin Banku również mogą być założone przez obecnych klientów, w pierwszym wypadku konieczny jest jednak udział w programie poleceń, w drugim – aktywowanie aplikacji mobilnej.

Identycznie jak w poprzednim miesiącu nasze zestawienie najkorzystniejszych ofert dla obecnych klientów otwiera nie lokata bankowa, ale depozyt zakładany w Kasie Stefczyka. Z kolei w bankach najatrakcyjniejsze będą… rachunki służące do autooszczędzania, takie jak Moje Cele w mBanku oraz Smart Saver w ING Banku Śląskim. W ING dodatkowo możesz podnieść minimalną kwotę depozytu z 5 tys. zł do nawet 25 tys. zł. Jak to zrobić? Podpowiadamy w analizie rachunku Smart Saver.

Za aktywne korzystanie z Konta Jakże Osobistego (ROR) możesz także podwyższyć oprocentowanie na Koncie Oszczędnościowym do 1% (oferta ograniczona czasowo, aktualnie: do końca czerwca).

Natomiast założenie lokat w Toyota Banku i w Inbanku nie wymaga od Ciebie żadnych dodatkowych aktywności (w Toyota Banku wymagane jest tylko posiadanie ROR).

Najlepsze oferty dla obecnych klientów - czerwiec 2021

Produkt

Oprocentowanie

Okres

Kwota maksymalna

Dodatkowe warunki

Lokata na nowe środki

Kasa Stefczyka

2,2%

9 miesięcy

15 tys. zł

Oferta tylko dla członków Kasy Stefczyka, wymagane uiszczanie opłat członkowskich i posiadanie rachunku IKS Classic.

Obowiązuje do odwołania.

Moje Cele

mBank

Do 1,7%

3 miesiące

10 tys. zł

Oferta dla nowych i obecnych klientów.

Obowiązuje do 28.09.2021 r.

Moje Cele to rachunek do automatycznego oszczędzania. Konto otworzysz na stronie banku.

Smart Saver

ING Bank Śląski

1,6%

bezterminowo

5 tys. zł

Oferta dla nowych i obecnych klientów. Smart Saver to rachunek do automatycznego oszczędzania. Konto otworzysz na stronie banku.

Konto Oszczędnościowe (“korzyść” do Konta Jakże Osobistego)

Alior Bank

1,0%

do 30 czerwca 2021 r.

10 tys. zł

Oferta dla posiadaczy Konta Jakże Osobistego; wyższe oprocentowanie wymaga dokonywania transakcji kartą na min. 300 zł miesięcznie.

Obowiązuje do 30.06.2021 r.

Lokata standardowa

Inbank

1,0%

12 miesięcy

50 tys. zł

Oferta dla wszystkich klientów, brak wymogu posiadania konta osobistego.

Lokatę założysz na stronie Inbanku.

Lokata Plus

Toyota Bank

0,8%

12 miesięcy

2 lata

3 lata

40 tys. zł

Oferta dla posiadaczy konta osobistego w Toyota Banku.

Najkorzystniejsze oferty oszczędnościowe. Podsumowanie

Drobne podwyżki oprocentowania w kilku bankach i utrzymywanie ofert promocyjnych mogłyby skłaniać do ostrożnego optymizmu, pozostajemy jednak sceptyczni, czy zmiany idą w dobrym dla oszczędzających kierunku. Na rynku nie ma na razie znaczących przesłanek do podnoszenia oprocentowania, a niektóre banki ewidentnie traktują nasze oszczędności jako kłopot.

W tej sytuacji musimy poświęcić nieco czasu i energii na wyszukiwanie w miarę korzystnych ofert, które gwarantują więcej niż obecnie bardzo częste 0,01% w skali roku. Nie da się ukryć, że część kont oszczędnościowych pozostała nimi jedynie z nazwy. Niemniej, wciąż jest gdzie lokować pieniądze, niektóre banki regularnie proponują sprawdzone oferty oszczędnościowe i na razie takie status quo powinniśmy uznać za optymalne. Więcej propozycji znajdziesz w naszym rankingu kont oszczędnościowych oraz rankingu lokat.

Przeczytaj także

Komentarze