My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze oferty oszczędnościowe w maju 2021 r.

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.
Najlepsze oferty oszczędnościowe w maju 2021 r.

Sytuacja na rynku

Patrząc na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych, które rok temu spadło do rekordowo niskiego poziomu, trudno uwierzyć, że stawki da się jeszcze bardziej obniżyć, zwłaszcza w przypadku ofert oprocentowanych wręcz symbolicznie. Ale najwyraźniej nie ma rzeczy niemożliwych, bo bankom przez ostatni miesiąc udało się ściąć oprocentowanie nawet tych lokat, w przypadku których „zysk” jest pojęciem abstrakcyjnym.

Przykładowo, pod koniec kwietnia BNP Paribas zrezygnował z oferty Lokaty standardowej na 24 miesiące, z depozytu GOonline od 7 dni do 1 miesiąca oraz z Lokaty Progresywnej. Ściął także oprocentowanie Lokaty GOonline (zakładanej na 3 i 6 miesięcy) z 0,05% do 0,01%. Identyczny los spotkał lokatę w dolarach amerykańskich. Także w kwietniu spadło oprocentowanie lokat długoterminowych w Plus Banku, a kilka dni temu – Lokaty Mobilnej w Getin Banku.

Co ciekawe, zdarzały się też drobne podwyżki; w neoBanku stawki na neoLokacie Zysk wzrosły w ostatnich tygodniach dwukrotnie, z 0,3% na początku do 0,5% obecnie.

Znacznie stabilniej przedstawia się sytuacja na rynku kont oszczędnościowych. Czołówka naszego rankingu nie uległa w ostatnim czasie większym zmianom, poza jednym wyjątkiem: wycofana została oferta na „nowe środki” Santander Consumer Banku. Niemniej, większość propozycji zostało odnowionych na identycznych warunkach – a w obecnej sytuacji status quo należy uznać za dobrą wiadomość.

Najkorzystniejsze propozycje oszczędnościowe dla nowych klientów

Jedno z pewnością jest niezmienne: najlepsze oferty adresowane są do nowych klientów banków. Wyższe oprocentowanie ma przyciągnąć zainteresowanych i najczęściej wiąże się z koniecznością założenia nowego konta. To jednak nie jedyny mankament; zwykle takie propozycje gwarantują wyższe oprocentowanie zaledwie przez kilka miesięcy i niemal bez wyjątku dla niższych kwot. Z drugiej strony stawki na promocyjnych depozytach i kontach oszczędnościowych są kilkukrotnie wyższe niż na „zwykłych” produktach oszczędnościowych.

Najlepsze oferty dla nowych klientów - maj 2021

Produkt

Oprocentowanie

Okres

Kwota maksymalna

Dodatkowe warunki

Elastyczne Konto Oszczędnościowe 

Getin Bank

2,0%

12 miesięcy

10 tys. zł

Oferta dla nowych klientów, wymagane comiesięczne wpływy na konto osobiste. 

Obowiązuje do 31.05.2021 r.

Lokata “Lubię to polecam”

Bank Millennium

2,0%

3 miesiące

20 tys. zł

Oferta dla uczestników programu poleceń Konta 360⁰ w Banku Millennium, wymagane spełnienie warunków promocji.

Obowiązuje do 1.10.2021 r.

Lokata Mobilna na Start

Getin Bank

2,0%

2 miesiące

10 tys. zł

Oferta dla klientów aktywujących pierwszy profil w bankowości mobilnej.

Obowiązuje do odwołania.

Moje Cele 

mBank

Do 1,8%

3 miesiące

10 tys. zł

Oferta dla nowych i obecnych klientów.

Obowiązuje do 31.05.2021 r.

Moje Cele to rachunek do automatycznego oszczędzania. Konto otworzysz na stronie banku.

Rachunek Oszczędzam w ofercie “Na start” 

Credit Agricole

1,5%

3 miesiące

20 tys. zł

Oferta dla nowych klientów, wymagane założenie Konta dla Ciebie.

Obowiązuje do odwołania. 

Konto założysz na stronie banku.

Na pierwszym miejscu uplasowała się propozycja Getin Banku: aż 2% przez cały rok to zdecydowanie najkorzystniejsza oferta oszczędnościowa, na jaką obecnie można liczyć. Po 12 miesiącach zysk wyniesie nieco ponad 160 zł netto (już po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych). Identyczną stawkę uzyskasz na Lokacie Mobilnej na Start – również Getin Banku – ale w tym przypadku Twoje pieniądze będą pracować jedynie przez 2 miesiące. Jeśli zdecydujesz się połączyć oba produkty (konto oszczędnościowe i lokatę), na 2% będziesz mógł ulokować w sumie 20 tys. zł.

Oprocentowanie na poziomie 2% znajdziesz jeszcze na Lokacie „Lubię to polecam” Banku Millennium; warto jednak zdawać sobie sprawę, że możliwość założenia tego depozytu stanowi nagrodę w programie poleceń banku, a co za tym idzie – wiąże się ze spełnieniem szeregu warunków (na szczęście niezbyt skomplikowanych).

Pozostałe oferty: mBanku i Credit Agricole, to odpowiednio 1,8% na rachunku Moje Cele i 1,5% na Rachunku Oszczędzam. O ile w przypadku Moich Celów nie ma przeszkód, aby korzystać z promocji podwyższonego oprocentowania tak długo, jak bank będzie ją ponawiał, to oferta „Na start” Credit Agricole jest, niestety, jednorazowa.

Propozycje dla obecnych klientów

Co wybrać w sytuacji, gdy nie możesz już liczyć na status „nowego klienta”? Jeszcze do niedawna doradzaliśmy zwrócenie bacznej uwagi na promocje na „nowe środki”; posiadanie rachunków oszczędnościowych objętych tego typu promocją w kilku bankach pozwalało uzyskać wyższe stawki przez dłuższy czas – poprzez przerzucanie środków z jednego konta na drugie po zakończeniu okresu podwyższonego oprocentowania. Jednak od pewnego czasu oferty na „nowe środki” nie są już tak atrakcyjne i pozostaje nam jedynie baczne przeglądanie ofert bankowych.​​​

Najlepsze oferty dla obecnych klientów - maj 2021

Produkt

Oprocentowanie

Okres

Kwota maksymalna

Dodatkowe warunki

Lokata na nowe środki

Kasa Stefczyka

2,2%

9 miesięcy

15 tys. zł

Oferta tylko dla członków Kasy Stefczyka, wymagane uiszczanie opłat członkowskich i posiadanie rachunku IKS Classic.

Obowiązuje do odwołania.

Smart Saver

ING Bank Śląski

1,6%

bezterminowo

5 tys. zł

Oferta dla nowych i obecnych klientów. Smart Saver to rachunek do automatycznego oszczędzania. Konto otworzysz na stronie banku.

Konto Oszczędnościowe (“korzyść” do Konta Jakże Osobistego)

Alior Bank

1,0%

do 30 czerwca 2021 r.

10 tys. zł

Oferta dla posiadaczy Konta Jakże Osobistego; wyższe oprocentowanie wymaga dokonywania transakcji kartą na min. 300 zł miesięcznie.

Obowiązuje do 30.06.2021 r.

Lokata standardowa

Inbank

1,0%

12 miesięcy

50 tys. zł

Oferta dla wszystkich klientów, brak wymogu posiadania konta osobistego.

Lokatę założysz na stronie Inbanku.

Lokata Plus

Toyota Bank

0,8%

12 miesięcy

2 lata

3 lata

40 tys. zł

Oferta dla posiadaczy konta osobistego w Toyota Banku.

Niemniej, pierwsze miejsce w naszym zestawieniu przypadło (kolejny raz) wcale nie propozycji bankowej, ale… SKOK-u. Na lokacie w Kasie Stefczyka możesz zyskać 2,2% w skali roku, aczkolwiek wiąże się to członkostwem w kasie i opłacaniem składek.  

Drugą ciekawą propozycją jest Smart Saver w ING Banku Śląskim. Rachunek ten, identycznie jak Moje Cele w mBanku, służy do automatycznego odkładania reszty z transakcji bezgotówkowych. Kwota objęta podwyższonym oprocentowaniem – 1,6% do 5 tys. zł – nie zwala z nóg, ale można podnieść ją pięciokrotnie i w rezultacie uzyskać wyższą stawkę do 25 tys. zł. Jak to zrobić? Podpowiadamy w analizie konta Smart Saver.

W tym miejscu należy wspomnieć, że Moje Cele w mBanku, o którym wspominaliśmy wcześniej, mogą założyć również dotychczasowi klienci tej instytucji. Ważne tylko, aby 31 grudnia 2020 r. saldo na ich kontach oszczędnościowych i lokatach wynosiło mniej niż 1000 zł.

Jeśli jesteś klientem Alior Banku, możesz skorzystać z cyklicznie odnawianej oferty na podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym (jako „korzyść” do Konta Jakże Osobistego). Warunkiem większych zysków jest jednak regularne i aktywne korzystanie z ROR-u.

Cieszyć się ze względnej stabilizacji? Na razie brak widoków na zmiany

Przez ostatni rok nauczyliśmy się, że jeśli bank wprowadza nową tabelę oprocentowania, to niemal na pewno nie oznacza to korzyści dla oszczędzających. Tym samym brak większej aktywności banków na tym polu w ciągu ostatnich kilku tygodni należy traktować jako dobre wieści. Niestety, obecnie zasada „zawsze mogłoby być gorzej” jest aktualna jak mało kiedy. Toteż jeśli zastanawiasz się, gdzie ulokować swoje oszczędności, lepiej nie zastanawiaj się zbyt długo; duża część przedstawionych w artykule ofert obowiązuje do końca maja. Czy zostaną odnowione na niezmienionych warunkach – nie wiadomo. Więcej propozycji znajdziesz w naszym rankingu kont oszczędnościowych oraz rankingu lokat.

Przeczytaj także

Komentarze