My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Najlepsze, najnowsze i promocyjne lokaty – luty 2015

Krystian Chlebek
Krystian Chlebek
Przedsiębiorca, informatyk, od ponad 7 lat związany z rynkiem finansów osobistych. Lubi realizować ambitne projekty, które pozytywnie służą szerszej grupie odbiorców.
Najlepsze, najnowsze i promocyjne lokaty – luty 2015

Przełom stycznia i lutego to cięcia oprocentowania w kilku instytucjach, jednak na rynku wciąż można znaleźć atrakcyjne okazje do oszczędzania.

W tym artykule przedstawimy najlepsze, naszym zdaniem, propozycje lokat terminowych w podziale na 4 główne kategorie terminowe: lokaty krótkoterminowe, kwartalne plus, średnio- oraz długoterminowe. Staraliśmy się wybrać oferty zróżnicowane, dopasowane do potrzeb osób o różnorodnych potrzebach i oczekiwaniach.

Jaką lokatę warto założyć w lutym 2015 r.?

Nieco ponad tydzień temu opublikowaliśmy artykuł na temat najlepszych lokat o zmiennym oprocentowaniu. Tym razem skupimy się na lokatach o stałej stopie procentowej.

Jeżeli szukasz polecenia najlepszej lokaty, to musimy Cię niestety rozczarować. Uważamy, że nie ma depozytu odpowiadającego potrzebom wszystkim, którzy planują efektywnie lokować swoje wolne środki. Oczywiście są na rynku oferty obiektywnie lepsze i gorsze i takie właśnie prezentujemy, ale to od Ciebie zależy, która z nich najbardziej spełni Twoje wymagania.

Poniżej prezentujemy listę interesujących depozytów, które w naszej opinii szczególnie warto wziąć pod uwagę. Jeżeli interesuje Cię pełna lista najlepszych lokat, sprawdź ten ranking lokat terminowych.

Lokaty krótkoterminowe

W tej kategorii warto zwrócić uwagę na lokaty promocyjne. Jeżeli dopiero teraz zaczynasz oszczędzać, możesz skorzystać z interesujących promocji depozytów, które są dostępne jedynie dla nowych klientów banków.

 1. Lokata Start w Meritum Banku – ta 2-miesięczna lokata z oprocentowaniem 5,0% to obecnie jedna z najlepszych krótkoterminowych okazji do oszczędzania. Na lokacie możesz ulokować od 1000 do 10 000 zł. Jedynym warunkiem jej założenia jest posiadanie Prostego Konta Osobistego, jednak rachunek ten jest bezpłatny, dzięki czemu nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów.
 2. Lokata na Start w Getin Online – ten depozyt zakładasz na dwa miesiące i możesz na nim ulokować od 500 do 10 000 zł. Lokata posiada oprocentowanie 4,5% w skali roku, a możesz ją otworzyć, jeżeli wcześniej z niej nie skorzystałeś. Nie musisz otwierać konta w banku, aby założyć tę lokatę.
 3. SMART Lokata na Powitanie w BIZ Banku – miesięczny depozyt w BIZ Banku z oprocentowaniem 4,4% to korzystna oferta dla tych osób, które poszukują krótkoterminowej lokaty bez dodatkowych produktów (np. konta osobistego).
 4. SMART lokata w BIZ Banku – 2-miesięczna lokata standardowa, z oprocentowaniem 2,8%, na którą możesz wpłacić od 1000 do 2 000 000 zł. Nie musisz otwierać konta w BIZ Banku, ale jeżeli się na to zdecydujesz to zyskasz dodatkowo 0,1 p.p.

Osoby dysponujące większą gotówką powinny wziąć także pod uwagę ofertę Noble Banku (lokata 4,25% z wymogiem otwarcia ROR-u) oraz lokaty Lion's Banku.

Lokaty kwartalne

W tej grupie lokat także warto skorzystać z ofert dla nowych klientów. Decydując się na te depozyty, zyskasz nieco więcej niż na lokatach krótkoterminowych (ponieważ dłużej oszczędzasz) oraz możesz na nich zwykle ulokować wyższą kwotę.

 1. Lokata Happy w Idea Banku – to niekwestionowany lider lokat kwartalnych: 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4,5% dla nowych klientów, która nie wymaga posiadania konta osobistego. Jedynym mankamentem oferty jest niska kwota maksymalna - 10 tys. zł (dla tzw. lokat startowych jest to jednak częsta praktyka). Z dokładniejszym opisem tej lokaty zapoznasz się w tym artykule. Lokatę możesz założyć na stronie Idea Banku.
 2. Lokata Bezkarna w BGŻ Optima – jedna z lepszych ofert na rynku to kwartalna lokata z oprocentowaniem 4,0% zakładana razem z Kontem Oszczędnościowym BGŻ Optima. Ten zestaw to obecnie [naszym zdaniem] najbardziej korzystna okazja do pomnażania oszczędności w kwocie do 20 000 zł (lokata) i wyższej (konto oszczędnościowe). Rachunek oszczędnościowy jest całkowicie bezpłatny. Jeżeli oferta Cię zainteresowała sprawdź naszą dokładną analizę Lokaty Bezkarnej lub przejdź na stronę BGŻOptima, na której w ciągu kilku minut założysz tę lokatę.
 3. Lokata 125-dniowa w T-Mobile Usługi Bankowe – depozyt z oprocentowaniem 3,8% to miłe zaskoczenie ostatnich tygodni. Lokatę można założyć z poziomu systemu transakcyjnego banku. Należy posiadać darmowe T-Mobile Konto (dokładny opis tego rachunku znajdziesz tutaj), a środki formalnie lokowane są w Alior Banku.

Z lokat standardowych, bez niskich limitów kwotowych, warto wspomnieć lokaty Idea Banku. Aktualnie ich oprocentowanie oscyluje w okolicach 3,0 - 3,2% w skali roku.

Lokaty średnioterminowe

W tej kategorii, aby uzyskać oprocentowanie > 3,5%, należy się bardziej „wysilić”. Oferta lokat standardowych również jest całkiem opłacalna i warta do rozważenia przez osoby dysponujące większą gotówką.

 1. Lokata Powitalna 4% w Credit Agricole – 9-miesięczny depozyt z wysokim 4% dla nowych klientów banku Credit Agricole. Lokata jest dostępna w ciągu 6 miesięcy od założenia rachunku osobistego w banku. Maksymalna kwota, którą można wpłacić, to 50 tys. zł.
 2. Lokata Zimowa w Getin Online – półroczna lokata standardowa z oprocentowaniem 3,4% to obecnie jedna z lepszych propozycji w swojej kategorii. Do założenia depozytu nie jest wymagane konto osobiste, a wniosek można złożyć przez Internet na stronie banku.
 3. Lokata 210-dniowa w Alior Banku – oprocentowanie tej lokaty wynosi 3,1% i dotyczy nowych środków (nadwyżka nad saldo z dnia 19 stycznia 2015 r.). Propozycja warta jest rozważenia zarówno przez nowych, jak i obecnych klientów banku.

Lokaty długoterminowe

W grupie lokat 12-24M wysokie oprocentowanie wymaga spełnienia określonych warunków (zwykle wniesienie wysokiego wkładu). Depozyty standardowe są oprocentowane ok. 3,1%, znajdują się w ofercie niektórych banków.

 1. Lokata Rentierska Silver X w Noble Banku – ta dwuletnia lokata z oprocentowaniem 3,35% to propozycja dla osób ze sporym kapitałem (150 tys. zł – 20 mln zł). Podane parametry dotyczą klientów, którzy posiadają jednocześnie Rachunek Osobisty z Bankowością Internetową w Noble Banku.
 2. Lokata Wznosząca w Getin Online – to roczny depozyt z progresywnym oprocentowaniem, które po uśrednieniu wynosi 3,3%. Na lokacie możesz ulokować od 1000 do 1 000 000 zł. Nie musisz otwierać konta w banku.
 3. Lokata Internetowa w Plus Banku – 24-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 3,1% to jedna z lepszych długoterminowych propozycji oszczędnościowych. Niska kwota minimalna (1000 zł) i stałe oprocentowanie sprawiają, że warto rozważyć tę ofertę - tym bardziej, że nie trzeba zakładać rachunku osobistego w Plus Banku.

Komentarz redakcji

Stopy procentowe NBP pozostają bez zmian, jednak banki ciągle modyfikują oferty oszczędnościowe. W ciągu ostatnich miesięcy nawet najlepsze lokaty straciły na atrakcyjności: Lokata Happy w Idea Banku – z 5% na 4,5%, Lokata Mobilna 12M w BZ WBK – z 4% na 3%, Lokata Welcome w Lion's Banku – z 4% na 3,4%. To tylko niektóre przykłady, jednak wskazują one niekorzystne zmiany, które przekładają się na niską motywację do oszczędzania.

Banki uzasadniają obniżki niższymi przychodami (stawki interchange spadły, co przełożyło się na mniejsze dochody banków z tytułu płatności kartami), jednak taki stan może zniechęcać klientów do lokowania środków na lokatach.

Na szczęście na rynku wciąż można znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty depozytów, czego przykładem są wybrane przez nas propozycje. Wszystko zależy od twoich oczekiwań i potrzeb: jeśli jesteś gotów otworzyć konto osobiste (czasem darmowe) za cenę wyższego oprocentowania, możesz wybierać spośród naprawdę wielu ofert, w przeciwnym razie warto skupić się np. na lokatach z promocyjnym oprocentowaniem dla nowych klientów, nowych środków, lokatach mobilnych, itd.

Możliwości jest wiele, ważne jednak, aby korzystać z takich depozytów bez zbędnego wahania – pamiętajmy, że presja na cięcia stóp przez RPP wciąż się utrzymuje, a to może skłaniać banki do dalszych obniżek oprocentowania.

Przeczytaj także

Komentarze