My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ocena redakcji:

Do 2,4% zysku na Nest Lokacie Nowe Środki

Portrait
Rafał Janik Ostatnia aktualizacja:
Aktualnie kończy doktorat z zakresu rynków finansowych. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Do 2,4% zysku na Nest Lokacie Nowe Środki
Źródło: strona Nest Banku

Nest Lokata Nowe Środki to depozyt, dzięki któremu ulokujesz swoje oszczędności na okres od 3 miesięcy do 2 lat. Oprocentowanie lokaty uzależnione jest od wariantu, który wybierzesz i wynosi maksymalnie 2,4%. Dużym plusem oferty Nest Banku jest bardzo szeroki zakres kwoty, które możesz zdeponować – minimum to zaledwie 1 tys. zł przy maksimum wynoszącym aż 2 mln zł.

Szczegóły lokaty

Jak zaznaczyliśmy na wstępnie – Nest Lokata Nowe Środki cechuje się dużą elastycznością, jeśli chodzi o okres trwania depozytu. Lokatę możesz założyć na trzy, sześć, dwanaście, osiemnaście lub dwadzieścia cztery miesiące. Natomiast oprocentowanie jakie możesz uzyskać zależy od tego, na jak długo powierzysz swoje środki Nest Bankowi. W przypadku najkrótszego dostępnego okresu będzie to 2,00%, natomiast na lokacie dwuletniej możesz liczyć na 2,40% odsetek w skali roku. Poniżej prezentujemy oprocentowanie Nest Lokaty Nowe Środki w zależności od wybranego wariantu:

  • lokata 3-miesięczna - 1,80%;
  • lokata 6-miesięczna - 2,00%;
  • lokata 12-miesięczna – 2,20%;
  • lokata 18-miesięczna - 2,30%;
  • lokata 2-letnia - 2,40%.

Prezentowane wyżej oprocentowanie oferowane jest wyłącznie osobom, które posiadają rachunek osobisty o nazwie Nest Konto (więcej na temat konta w dalszej części analizy). Natomiast jeśli nie chcesz wiązać się z bankiem umową o konto, wówczas Twój zysk będzie o 0,2 p.p. niższy, niż w przypadku wariantu dla posiadaczy rachunku osobistego. Oznacza to, że na Nest Lokacie Nowe Środki będziesz mógł zarobić od 1,60% do 2,20%.

Lokata tylko dla nowych środków

Jak sama nazwa mówi na Nest Lokatę Nowe Środki wpłacić można wyłącznie te środki, które jeszcze nigdy przedtem nie znajdowały się na rachunkach jakie posiadasz w Nest Banku. Dokładna definicja mówi, że „nowe środki” stanowią nadwyżkę ponad saldo zgromadzone na wszystkich rachunkach banku na dzień 5 września 2018 r. Środki, które nie spełniają tych kryteriów, będą oprocentowane na poziomie 1,20%.

Należy zaznaczyć, że analizowana oferta cechuje się bardzo dużą elastycznością - lokatę założysz dysponując już zaledwie 1000 zł, a maksymalna kwota, którą można zdeponować to aż 2 mln zł.

Odnawialność lokaty

Lokata ma charakter odnawialny - jeśli po upływie okresu umownego nie wypłacisz zgromadzonych na niej środków, to będą one oprocentowane na poziomie zaledwie 1,20%.

Ile zyskasz Nest Lokacie Nowe Środki?

Poniżej prezentujemy zysk, jaki możesz osiągnąć na Nest Lokacie Nowe Środki w wariantach: 12- i 24-miesięcznym.

Zysk* z Nest Lokaty Nowe Środki

Kwota depozytu

Lokata 12-miesięczna

Lokata 24-miesięczna

1 000,00 zł

18 zł

39 zł

2 000,00 zł

36 zł

78 zł

5 000,00 zł

89 zł

194 zł

10 000,00 zł

178 zł

389 zł

50 000,00 zł

891 zł

1944 zł

100 000,00 zł

1 782 zł

3 888 zł

200 000,00 zł

3 564 zł

7 776 zł

430 000,00 zł

7 662 zł

16 718 zł

1 000 000,00 zł

17 820 zł

38 880 zł

2 000 000,00 zł

35 640 zł

77 760 zł

Pamiętaj też, że zerwanie lokaty przed końcem okresu umownego spowoduje utratę wypracowanych odsetek!

Zysk z Nest Lokaty Nowe Środki
Kliknij, aby powiększyć
Na wykresie: zysk z Nest Lokaty Nowe Środki w kontekście ulokowanej kwoty
Jak widać, przy wpłacie bardzo wysokich kwot lokata oferuje możliwość bardzo solidnego zysku. Jest jednak jedno „ale” – podobnie jak w innych bankach, środki powyżej 100 tys. euro nie są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Z tego względu, dla bezpieczeństwa, radzimy nie wpłacać na lokatę kwot przekraczających równowartość ok. 430 000 zł. Oczywiście pod warunkiem, że takie ryzyko Ci nie przeszkadza – wybór należy do Ciebie.

Jak założyć depozyt?

Proces zakładania lokaty jest niezwykle prosty. Wystarczy, że jako klient banku zalogujesz się do systemu bankowości elektronicznej. Tam wejdź w sekcję „Wykonaj operację” i wybierz opcję „Załóż lokatę”, określając przy tym jej parametry.

Lokatę możesz równie dobrze założyć w oddziale Nest Banku oraz w placówkach partnerskich. Co ważne, bank pozwala na założenie dowolnej liczby Nest Lokat Nowe Środki.

Darmowe Nest Konto w Nest Banku z atrakcyjnym rachunkiem oszczędnościowym

Skoro posiadanie rachunku osobistego w Nest Banku jest warunkiem koniecznym do otwarcia depozytu, to wypada zapoznać się z jego ofertą w tym zakresie. W tym miejscu szczególnie polecamy całkowicie darmowe Nest Konto. Jego posiadacze nie zapłacą ani grosza za prowadzenie rachunku, korzystanie z karty, przelewy internetowe realizowany w systemie Elixir, ani za wypłaty gotówki z krajowych bankomatów.

Największym atutem Nest Konta jest ciekawa oferta oszczędnościowa. Przykładem może tu być rachunek Nest Oszczędności, którego oprocentowanie przez pierwsze dwa miesiące wynosi 2,25% dla kwot do 50 tys. zł.

A może Nest Lokata Witaj?

Choć oprocentowanie Nest Lokaty Nowe Środki jest naprawdę wysokie (do 2,6%) to jednak analizowana oferta ma jeden podstawowy minus, który wiąże się z koniecznością posiadacza konta osobistego w Nest Banku. Z drugiej strony, jest ono całkiem darmowe, a do tego daje dostęp do atrakcyjnej oferty oszczędnościowej.

A może zamiast (lub oprócz) korzystania z Nest Lokaty Nowe Środki, warto pomyśleć o jeszcze jednej możliwości? Szczególnie, że Nest Bank oferuje jeszcze wyższy procent na innej lokacie, a mianowicie na Nest Lokacie Witaj.

Ten 3- lub 6-miesięczny depozyt, dostępny tylko dla nowych posiadaczy rachunku osobistego, oferuje nawet 4% w skali roku. Jednak i tutaj jest „haczyk” – na taki depozyt wpłacisz jedynie środki w przedziale 1000 – 10 000 zł, a więc stosunkowo niewielkie. Jeśli jednak poszukujesz lokaty właśnie dla takich kwot, to Nest Lokata Witaj będzie prawdopodobnie lepszym wyborem, przynajmniej na początek.

Ocena redakcji:

Zalety

  • oprocentowanie przewyższające rynkową średnią
  • bardzo szeroki zakres kwot, jakie można wpłacic na lokatę (od 1 tys. zł do 2 mln zł)

Wady

  • konieczność posiadania konta osobistego
  • lokata tylko dla nowych środków

Przydatne dokumenty

  1. Tabela oprocentowania

O banku

Nest Bank działa w obecnej formie od jesieni 2016 r. i od samego początku przedstawia się jako bank dla rodziny, który wspiera ją w codziennych potrzebach. Działalność instytucji skierowana jest do klientów indywidualnych oraz firm, a oferta lokat jest bardzo konkurencyjna i obejmuje tradycyjne depozyty ze stałym i zmiennym oprocentowaniem. Motto Nest banku to "Rozwiń skrzydła".

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze