My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ocena redakcji:

Nest Lokata Witaj na 4,0% w Nest Banku

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.
Nest Lokata Witaj na 4,0% w Nest Banku
Źródło: strona Nest Banku

Interesuje Cię korzystna oferta łącząca konto osobiste z atrakcyjnie oprocentowaną lokatą? Właśnie taką propozycję ma dla Ciebie Nest Bank. Jako nowy posiadacz praktycznie darmowego Nest Konta zyskasz możliwość ulokowania swoich środków na Nest Lokacie Witaj z oprocentowaniem 4,0% lub 2,0% w skali roku.

Nest Lokata Witaj to depozyt dla nowych klientów Nest Banku, którzy założą bezpłatne Nest Konto i w ciągu kolejnych 30 dni złożą za pośrednictwem bankowości internetowej wniosek o otwarcie depozytu.

"Nowi klienci" to w tym przypadku tacy, którzy pierwszy raz założą rachunek Nest Konto. Jeśli nawet korzystasz już z produktów banku (innych niż konto osobiste), to otwarcie Nest Konta upoważnia Cię do założenia Nest Lokaty Witaj.

Lokatę możesz założyć na 3 lub 6 miesięcy, zaś oprocentowanie zależy od wariantu, który wybierzesz:

  • 2,0% na lokacie na 3 miesiące
  • 4,0% na lokacie 6-miesięcznej.

 Wpłacana przez Ciebie kwota powinna mieścić się w przedziale od 1000 do 10 000 zł.

Ile zyskasz na Nest Lokacie Witaj?

Oprocentowanie nominalne Nest Lokat Witaj jest stałe i w wariancie 6-miesięcznym wynosi 4,0% brutto w skali roku. Wynika z tego, że oprocentowanie netto (po odliczeniu 19% podatku od zysków kapitałowych) jest równe 3,24% w skali roku. 

Zysk* z Nest Lokaty Witaj w Nest Banku
Kwota lokaty Odsetki z lokaty 3-miesięcznej Odsetki z lokaty 6-miesięcznej
1 000 zł 4 zł 16 zł
2 500 zł 10 zł 41 zł
5 000 zł 20 zł 81 zł
7 500 zł 30 zł 122 zł
10 000 zł 41 zł 162 zł

Zysk z Nest Lokaty Witaj na 3 i 6 miesięcy w Nest Banku
Kliknij, aby powiększyć
Nest Lokata Witaj na 6 miesięcy

W przypadku półrocznego depozytu zysk na koniec okresu umownego (po odliczeniu podatku) wyniesie 162 zł.

W przypadku lokaty półrocznej bank uzależnia podwyższenie oprocentowania w miesiącach 4-6 od spełnienia dodatkowego warunku. Wybierając wersję 3-miesięczną, nie musisz się jednak tym przejmować.

Aby skorzystać z podwyższonego oprocentowania na lokacie 6-miesięcznej, musisz w co najmniej jednym miesiącu kalendarzowym zapewnić wpływ na nowo otwarte Nest Konto w wysokości co najmniej 1000 zł z tytułu wynagrodzenia, renty, emerytury, stypendium lub świadczenia 500+. Pamiętaj, że wspomniana kwota powinna wpłynąć na rachunek w terminie maksymalnie 60 dni od momentu założenia lokaty. W przeciwnym razie Twoje środki po upływie 3 miesięcy będą oprocentowane według obniżonej stawki (0,01% od 4. miesiąca).

Nieco inne warunki dotyczą osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W ich przypadku również obowiązuje wymóg otwarcia Nest Konta; przedsiębiorca musi jednak zapewnić wpływ w wysokości aż 6000 zł i to nie na Nest Konto, a na rachunek firmowy w Nest Banku. Jeśli takowego nie posiadasz, konieczne więc będzie otwarcie BIZnest Konta (na szczęście i ten rachunek jest bezwarunkowo bezpłatny, o czym przekonasz się czytając tę analizę).

Dodatkowym warunkiem stawianym przedsiębiorcom jest dokonanie (choćby w jednym miesiącu kalendarzowym) terminowej płatności miesięcznej zaliczki podatku dochodowego do US lub pełnej składki ZUS.

O czym powinieneś wiedzieć?

Nest Bank nie pobierze od Ciebie ani złotówki za otwarcie i prowadzenie lokaty. To oczywiście standard także w innych bankach, ale warto o tym wspomnieć, szczególnie jeśli zamierzasz otworzyć swoją pierwszą lokatę, na co swoją drogą Nest Lokata Witaj całkiem dobrze się nadaje :)

Wniosek o bezpłatny rachunek osobisty i Nest Lokatę Witaj możesz złożyć na stronie Nest Banku. Pamiętaj, aby po otrzymaniu dostępu do rachunku, w ciągu 30 dni otworzyć lokatę z poziomu bankowości elektronicznej banku. Gdy to Ci się uda, wpłatę środków na lokatę zrealizujesz wyłącznie w formie bezgotówkowej (np. przelewając środki z Nest Konta).

Po upływie okresu umownego depozyt może zostać odnowiony. To Ty decydujesz (w momencie jego zakładania), czy lokata ma mieć charakter odnawialny. Decyzję możesz zmienić w dowolnym momencie trwania lokaty za pośrednictwem infolinii. Zwróć uwagę, że oprocentowanie odnowionego depozytu będzie dosyć niskie, równe oprocentowaniu odnowionej standardowej Nest Lokaty (obecnie to 0,01%). Czas trwania nowej lokaty będzie identyczny z okresem Nest Lokaty Witaj.

Pamiętaj też, że zerwanie depozytu przed określonym w umowie terminem spowoduje, że utracisz prawo do odsetek.

Posiadacz lokaty może w każdej chwili wydać dyspozycję dotyczącą wypłaty środków na wypadek śmierci. Tym samym ma prawo zdecydować, której osobie lub osobom (małżonkowi, zstępnym, wstępnym lub rodzeństwu) bank wypłaci w takiej sytuacji pieniądze z lokaty. Środki te nie będą zaliczane do masy spadkowej.

Ile kosztuje Nest Konto?

Nest Konto, którego otwarcie jest konieczne do założenia prezentowanej przez nas lokaty, to praktycznie darmowy rachunek osobisty. Prowadzenie konta oraz obsługa karty debetowej są bezwarunkowo bezpłatne. Jako posiadacz Nest Konta nie zapłacisz dodatkowej prowizji ani za wypłatę z bankomatów w Polsce, ani za przelew internetowy.

Posiadacze Nest Konta zyskują także możliwość efektywnego oszczędzania. Na uwagę zasługują takie produkty jak rachunek Nest Oszczędności (oprocentowany na poziomie 1,25% w skali roku dla kwot do 100 tys. zł) oraz Nest Rodzinne Oszczędności. Druga z propozycji, jak wskazuje sama nazwa, została stworzona z myślą o rodzinach. Jest to bezpłatne, długoterminowe konto oszczędnościowe z premią za regularne zasilanie konta. Wysokość premii jest uzależniona od długości okresu oszczędzania, a nawet od liczby posiadanych dzieci. Po 15 latach regularnych wpływów na konto roczna premia może sięgnąć nawet 30% sumy wpłaconej na rachunek w ciągu roku.

Komentarz redakcji

Ze względu na wysokie oprocentowanie (4,0% w skali roku) Nest Lokatę Witaj zaliczyć można do najkorzystniejszych depozytów półrocznych na rynku. Do tego lokata jest nierozerwalnie związana z Nest Kontem – darmowym rachunkiem osobistym, który oferuje posiadaczom m.in. bezpłatne wypłaty z bankomatów w Polsce i interesujący wybór produktów oszczędnościowych.

Szkoda, że wyższe oprocentowanie na lokacie półrocznej przysługuje wyłącznie po spełnieniu określonego warunku, jakim jest wpływ 1000 zł na Nest Konto (w przypadku małych przedsiębiorców - 6000 zł na rachunek firmowy). Z drugiej strony, nie powinno to stanowić przeszkody dla kogoś, kto ma świadomość atrakcyjności oferty. Oprocentowanie lokaty na poziomie 4,0% w skali roku nie zdarza się bowiem często.

Ocena redakcji:

Zalety

  • Wysokie oprocentowanie (4,0% w skali roku) w przypadku wariantu półrocznego.
  • Możliwość wpłacenia niewielkiej kwoty (wystarczy 1000 zł).

Wady

  • Konieczność otwarcia konta osobistego lub firmowego (jest bezpłatny).
  • Dodatkowe warunki uzyskania promocyjnego oprocentowania (dotyczy lokaty 6-miesięcznej).

Przydatne dokumenty

  1. Regulamin Nest Lokaty Witaj
  2. Tabela oprocentowania Nest Banku

O banku

Nest Bank działa w obecnej formie od jesieni 2016 r. i od samego początku przedstawia się jako bank dla rodziny, który wspiera ją w codziennych potrzebach. Działalność instytucji skierowana jest do klientów indywidualnych oraz firm, a oferta lokat jest bardzo konkurencyjna i obejmuje tradycyjne depozyty ze stałym i zmiennym oprocentowaniem. Motto Nest banku to "Rozwiń skrzydła".

Czytaj więcej

Komentarze