My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Bank miesiąca: Bank Millennium - konta oszczędnościowe i lokaty - sierpień 2019

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Łączy wieloletnie doświadczenie w pracy redaktora z entuzjazmem dla wszystkiego, co nowe. Specjalizuje się w tematyce finansowej i prześwietlaniu bankowych ofert.
Bank miesiąca: Bank Millennium - konta oszczędnościowe i lokaty - sierpień 2019

3 lokaty do wyboru

Wśród depozytów oferowanych przez Bank Millennium na szczególną uwagę zasługują trzy produkty: 3-miesięczna lokata „Lubię to polecam” z oprocentowaniem wynoszącym 4% w skali roku, miesięczna Lokata Urodzinowa z oprocentowaniem 3% oraz kwartalna Lokata Mobilna. W przypadku tej ostatniej standardowe oprocentowanie (2,25%) można łatwo podwyższyć do 2,5%, otwierając depozyt w ramach usługi "Rozszerzonej rzeczywistości" (poprzez baner na stronie banku).

Oczywiście, najbardziej interesującą ofertą jest lokata „Lubię to polecam”. Niestety, nie jest to propozycja dla wszystkich - depozyt jest dostępny tylko dla uczestników programu poleceń konta osobistego w Banku Millennium i to po spełnieniu określonych warunków. Ponadto oferta ma charakter czasowy i obowiązuje do 3 października 2019 r. (więcej szczegółów znajdziesz tutaj).

Historia Banku Millennium

Bank Millennium jest jedną z najdłużej działających w naszym kraju instytucji finansowych. Powstał w 1989 roku jako Bank Inicjatyw Gospodarczych S.A., w 1997 roku zmienił nazwę na BIG Bank Gdański, a w 2003 roku na obecną. Jest to zarazem największa spółka w Grupie Banku Millennium, którą tworzą: Millennium Leasing, Millennium Dom Maklerski, Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych i Millennium Goodie. Strategicznym udziałowcem spółki (50,10% akcji) jest Banco Comercial Portugues, największy portugalski bank komercyjny.

W listopadzie 2018 r. Bank Millennium podpisał ze spółką Societe Generale umowę w sprawie zakupu około 99,79% akcji eurobanku za 1,83 mld zł. Po uzyskaniu wymaganej zgody KNF i UOKiK transakcja została w bieżącym roku domknięta: fuzja prawna obu banków jest zaplanowana na 1 października 2019 r., natomiast fuzja operacyjna będzie miała miejsce miesiąc później.

Dla Millennium przejęcie eurobanku oznacza zajęcie siódmego miejsca pod względem wartości aktywów, depozytów i kredytów, szóstego zaś - jeśli chodzi o liczbę klientów detalicznych. Transakcja znacząco więc zwiększy zysk i skalę działania instytucji, która już teraz może się pochwalić dobrymi wynikami. Aktywa grupy na dzień 30 czerwca 2019 osiągnęły 93,67 mld zł, co oznacza wzrost o 28,9 proc. w porównaniu do stanu na koniec czerwca 2018 r. Bank zanotował także – i warto ten fakt podkreślić - 14,4% r/r wzrost depozytów (lub 33,1% z eurobankiem).

Depozyty Banku Millennium
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: Grupa Banku Millennium - Prezentacja wyników za I poł. 2019 roku

Na szczęście, lista atrakcyjnych lokat w Banku Millennium na tym się nie kończy. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na udział w programie poleceń, wciąż możemy zarobić 3% na 1-miesięcznej Lokacie Urodzinowej oraz 2,50% na Lokacie Mobilnej. Co istotne, z obu depozytów skorzystamy wielokrotnie. Jest faktem, że Lokata Urodzinowa ma charakter nieodnawialny, jednak można ją otworzyć ponownie po roku, z okazji kolejnych urodzin. Także drugi produkt można założyć ponownie po upływie 3 miesięcy i to na tych samych warunkach.

[Bad deposit code: Deposit with slug "lokata-urodzinowa-bank-millennium" does not exist.]

Warto jednak wspomnieć o dwóch aspektach, które nieco obniżają atrakcyjność wszystkich opisanych wcześniej depozytów. Po pierwsze, oferta oszczędnościowa Banku Millennium jest osiągalna tylko dla posiadaczy kont osobistych, po drugie - wyższym oprocentowaniem są objęte stosunkowo małe kwoty. I tak na lokatę „Lubię to polecam” możesz wpłacić od 500 do 15 000 zł, na Lokatę Urodzinową od 1000 do 10 000 zł, a na Lokatę Mobilną od 500 do 10 000 zł. Osoby dysponujące wyższymi nadwyżkami mogą więc czuć się nieco zawiedzione, jednak… bank pomyślał również i o nich i w promocji na Koncie Oszczędnościowym Profit zaoferował 2,7% dla nowych środków do 100 tys. zł.

Konto oszczędnościowe Profit

Zaznaczmy od razu, że Konto oszczędnościowe Profit standardowo oferuje relatywnie słabe oprocentowanie – aktualnie wynosi ono od 0,6% d 1,1% w zależności od ulokowanej kwoty. Z drugiej strony bank cyklicznie uruchamia promocję, dzięki której będziemy mogli zarobić o wiele więcej: aktualnie jest to 2,7% w skali roku przez 100 dni dla kwoty do 100 000 zł i 1,4% ponad tę kwotę. Warunki są dwa: musimy przynieść do banku nowe środki i posiadać/ otworzyć konto osobiste.

Uczciwie trzeba przyznać, że obecnie na rynku trafiają się znacznie lepsze oferty, jednak uzyskanie podwyższonego oprocentowania często wiąże się w nich ze spełnieniem dodatkowych warunków. Z reguły jest to zapewnienie regularnych wpływów na nowo otwarte konto osobiste, niekiedy również spora aktywność w posługiwaniu się kartą bądź utrzymanie średniomiesięcznego salda na wszystkich rachunkach na wymaganym przez bank poziomie. Ponadto wiele z tych konkurencyjnych propozycji jest mocno ograniczonych czasowo. Tymczasem w przypadku Konta Profit promocyjne oprocentowanie jest ofertą cykliczną (obecnie trwa XV edycja promocji). Do tego, jeżeli wykażemy się odrobiną sprytu, możemy się cieszyć preferencyjnym oprocentowaniem nie przez 100 dni, a znacznie dłużej (w tym tekście podpowiadamy, jak to osiągnąć).

Oferta oszczędnościowa Banku Millennium
Kliknij, aby powiększyć

Promocja konta osobistego – czy warto z niej skorzystać?

Analizując ofertę Banku Millennium, warto też zwrócić uwagę na dość regularnie pojawiające się akcje promocyjne związane z kontem osobistym. Obecnie za założenie Konta 360° i prostą aktywność na rachunku można zgarnąć premię w wysokości 200 zł. Jeśli połączymy tę ofertę z promocją na nowe środki na koncie oszczędnościowym, nasz zysk wyniesie co najmniej 3,6% w skali roku! (tu sprawdzisz, jak to zrobić).

Bezpieczeństwo środków w Banku Millennium

Lokując środki w banku, chcemy mieć pewność, że będą one bezpieczne, a w razie ewentualnego bankructwa instytucji otrzymamy zwrot wszystkich ulokowanych w nim środków. Przypominamy więc, że dzięki gwarancjom ze strony BFG wszystkie depozyty do wysokości 100 tys. euro (zarówno te na lokatach, jak i kontach osobistych i oszczędnościowych) są w pełni gwarantowane. Ochrona ta – co oczywiste – obejmuje klientów Banku Millennium. W razie ewentualnej upadłości banku w ciągu 7 dni roboczych odzyskamy więc nasze pieniądze w ramach wypłaty gwarancji.

Niemniej bankructwo Banku Millennium obecnie nam nie grozi. Bank znajduje się w bardzo dobrej kondycji finansowej, co potwierdza ze wszech miar udany II kwartał 2019 r. Skonsolidowany zysk netto Millennium wyniósł w I połowie roku 334 mln zł i był o 4 proc. niższy niż rok temu, jednak za tę obniżkę odpowiada konsolidacja z eurobankiem (a dokładniej - zgodna ze standardem IFRS9 rezerwa w wysokości 81 mln zł na portfel tego banku). Gdyby pominąć tę pozycję, znormalizowany zysk netto wyniósłby 411 mln zł, co oznaczałoby 12,1 proc. wzrostu. Analogicznie liczony, znormalizowany wskaźnik ROE wzrósł do 9,7%, w porównaniu z 9,5%. Współczynniki wypłacalności Millennium również są wysokie. Łączny wskaźnik kapitałowy (TCR) wynosi 20,1 proc., a wskaźnik kapitału podstawowego Tier 1 (CET1) jest na poziomie 16,9 proc.

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że w czasach niełatwych dla oszczędzających, kiedy oprocentowanie depozytów nie należy do najwyższych, oferta oszczędnościowa przygotowana przez Bank Millennium prezentuje się nader korzystnie. Przede wszystkim - klienci banku mają w czym wybierać. Obok Konta Oszczędnościowego Profit mogą otworzyć 3 atrakcyjne lokaty terminowe i Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) z najwyższym oprocentowaniem na rynku (3% w skali roku). Po drugie, w zależności od wybranego depozytu mogą liczyć na stawki w wysokości od 2,50% do aż 4%. Po trzecie, z części ofert skorzystają wielokrotnie, co w obecnych czasach wcale nie jest regułą. Natomiast nowi klienci - umiejętnie łącząc promocję konta osobistego z ofertą specjalną na koncie oszczędnościowym – będą w stanie osiągnąć zysk wielokrotnie przewyższający stawki oferowane na lokatach.

Reasumując - stabilna sytuacja finansowa w połączeniu z atrakcyjną ofertą depozytową aktualnie czynią z Banku Millennium jedno z najlepszych miejsc do przechowywania oszczędności.

Przeczytaj także

Komentarze