My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Oszczędzanie energii elektrycznej - 10 prostych sposobów

Portrait
Aldona Derdziak
W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.
Oszczędzanie energii elektrycznej - 10 prostych sposobów
Źródło: © Pio Si /fotolia

Opłaty za energię elektryczną są jednymi z podstawowych, jakie każda rodzina reguluje każdego miesiąca. Wraz z przemianami gospodarczymi (a także politycznymi) ceny prądu regularnie rosną, co bezpośrednio przekłada się na zasobność naszych portfeli.

W tym artykule doradzimy, jak w prosty sposób oszczędzać energię elektryczną. Okazuje się, że wystarczą drobne zmiany, aby znacząco zaoszczędzić. Zachęcamy do lektury i wcielenia w życie przynajmniej części z wymienionych porad.

Jak oszczędzać prąd?

Wiele osób narzeka na wysokie rachunki za energię elektryczną – to jeden z głównych „pożeraczy” naszych pieniędzy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że zużycie prądu i wydatki z tego tytułu można zmniejszyć na kilka sposobów:

 1. Wyłączaj z kontaktu sprzęty elektroniczne, jeśli ich nie używasz – to jedna z ważniejszych zasad dotyczących rachunków za energię, o której nagminnie zapominamy. W przypadku ładowarek do telefonów, drukarki czy telewizora nie wystarczy zwykłe wyłączenie urządzenia przyciskiem, gdyż wtedy przechodzi ono jedynie w stan czuwania i wciąż może pobierać dość znaczne ilości energii. Lepszym sposobem jest faktyczne wyciągnięcie wtyczki z gniazdka, ewentualnie podłączenie sprzętu do listwy antyprzepięciowej (posiada ona kilka gniazdek i można odciąć w niej zasilanie jednym przyciskiem).
 2. Zmień dostawcę energii lub negocjuj umowę – każde gospodarstwo domowe może w każdej chwili zmienić dostawcę prądu na takiego, który oferuje lepsze warunki. Sposobem na niższe rachunki za energię może być także wybór innej taryfy. Uważajmy przy tym na wszelkie promocje – najczęściej spotkamy się z niższą stawką za 1 kWh, jednak opłaty za przesył energii (dystrybucję) mogą okazać się wyższe, przez co nasz rachunek wcale nie będzie niższy!

  Przykład z życia wzięty:  Małżeństwo Kwiatkowskich dostaje od swojego dostawcy energii elektrycznej propozycję skorzystania z promocyjnej oferty – przez 3 najbliższe lata cena za jednostkę energii (1 kWh) będzie stała: 25 gr. Doradca zapewnia klientów, że ich miesięczne rachunki za prąd będą niższe. Małżeństwo Kwiatkowskich zgadza się i po kilku dniach pocztą przychodzi nowa faktura z prognozą na kolejne miesiące. Okazuje się, że miesięczna opłata wzrosła o 6 zł, podczas gdy prognozowane zużycie nie zmieniło się. Na fakturze istotnie widnieje promocyjna cena za 1kWh – 25 gr. Skąd więc wyższy rachunek? Okazuje się, że w nowej taryfie pojawia się 6 zł/m-c opłaty handlowej, której wcześniej nie było, dlatego kwota na fakturze jest większa od oczekiwanej. Małżeństwo Kwiatkowskich jest niemile zaskoczone zaistniałą sytuacją i rezygnuje z oferty, wracając do poprzednich warunków umowy (Pamiętaj, że jeśli zawierasz taką umowę na odległość, np. telefonicznie, masz 10 dni na odstąpienie od niej bez żadnych kar).

 3. Wymień żarówki na energooszczędne – zwykłe żarówki są wprawdzie tańsze, jednak wersja energooszczędna w dłuższym okresie może pomóc nam zaoszczędzić na oświetleniu. Pamiętajmy jednak, że tego typu żarówki zużywają najwięcej energii przy włączaniu, dlatego jeśli wychodzimy z pomieszczenia na krótką chwilę, nie powinniśmy gasić światła.
 4. Używaj światła dziennego – naturalne źródła światła z łatwością mogą rozjaśnić pomieszczenia w mieszkaniu, dlatego warto korzystać z dziennego światła, jak długo jest to możliwe. Zadbajmy przy tym, aby nie zastawiać okien dużymi rzeczami czy kwiatami, aby jak najwięcej słońca mogło wpaść do pokoju.
 5. Wymień sprzęty domowe na energooszczędne – lodówka to jedyne urządzenie w domu, które działa bez przerwy i często nie przywiązujemy wagi do tego, jak wiele potrafi zużyć prądu. Warto wymienić przestarzały sprzęt na nowy i energooszczędny (najlepiej o klasie energooszczędnej A+++ lub A++), a nasze roczne zużycie energii z pewnością spadnie.
 6. Używaj oświetlenia punktowego zamiast sufitowego – kiedy czytamy książkę lub oglądamy telewizję nie potrzebujemy silnego oświetlenia. Zamiast tego lepiej skorzystać z mniejszych lamp stojących czy lampek nocnych, które wystarczająco rozjaśnią pomieszczenie.
 7. Wymień czajnik na tradycyjny – elektryczne czajniki mogą zużywać zbyt wiele energii, szczególnie gdy gotujemy w nich nieekonomicznie. Jeśli nasza kuchenka zasilana jest gazem ziemnym, warto pomyśleć o tradycyjnym czajniku (gaz wciąż jest tańszy od prądu).
 8. Gotuj mniejsze ilości wody – jeśli posiadasz czajnik elektryczny, wlewaj do niego tyle wody, ile akurat potrzebujesz (więcej wody = wyższe zużycie energii).
 9. Wprowadź komputer w stan uśpienia/hibernacji – jeśli zostawiasz komputer na dłuższą chwilę, nie musi on pobierać pełnej mocy. Możesz przestawić urządzenie w stan hibernacji, dzięki czemu zużycie energii będzie niższe, a komputer "po przebudzeniu" szybko powróci do pierwotnych ustawień.
 10. Wypróbuj oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem – kiedy decydujemy się za oświetlenie naszego domu z zewnątrz, ciekawym rozwiązaniem jest instalacja reagująca na ruch (często wykorzystywana w klatkach schodowych). Światło zapala się, kiedy ktoś przechodzi, a po chwili gaśnie. To całkiem interesujący i ekonomiczny sposób na notoryczne zapominanie o gaszeniu świateł zewnętrznych.

Podsumowanie

Powyższe wskazówki nie są może rewolucyjne, ale ich stosowanie przynosi wymierne efekty oszczędnościowe. Wystarczy zmiana niektórych nawyków i przyzwyczajeń, np. wyciągnięcie ładowarki z gniazdka czy racjonalne gotowanie wody w czajniku elektrycznym. Na początku z pewnością będziemy popełniać błędy, jednak po pewnym czasie nowe rozwiązania staną się codziennością, a nasze rachunki za energię będą odczuwalnie niższe.

Przeczytaj także