Wróć

Jak oszczędzać na telekomunikacji? - 10 pomysłów

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

148 publikacji 4521 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


Jak oszczędzać na telekomunikacji? - 10 pomysłów
Spis treści

W kolejnej odsłonie cyklu poradników oszczędnościowych zajmiemy się wydatkami na usługi telekomunikacyjne – telewizję, internet, telefon.

Wybrane przez nas metody nie są nadzwyczajne i rewolucyjne, jednak mogą pomóc ci lepiej zarządzać pieniędzmi i przynieść wymierne korzyści.

Jak zaoszczędzić na telewizji, internecie czy telefonie?

Wydatki na telewizję, internet czy telefon nie muszą być wysokie. Umiejętne korzystanie z tych usług pozwoli nam zoptymalizować koszty i wciąż cieszyć się np. z ulubionych kanałów i rozmów z bliskimi. Poniższe wskazówki mogą ci w tym pomóc:

  1. Zrezygnuj z dodatkowych kanałów – kiedy podpisujemy (lub przedłużamy) umowę na telewizję, usługodawca czasem uruchamia nam dodatkowe kanały, które przez pierwsze miesiące są bezpłatne. Często po czasie zapominamy, że takie pakiety są płatne, a nasz rachunek rośnie. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe usługi na fakturze za abonament telewizyjny i zrezygnować z nich odpowiednio wcześnie, szczególnie wówczas, gdy rzadko z nich korzystamy.
  2. Oglądaj filmy i programy w Internecie – w Internecie można znaleźć różne treści: artykuły, zdjęcia, muzykę, ale również filmy i programy telewizyjne. Niektóre serwisy oferują bezpłatny dostęp do programów zarówno emitowanych w telewizji krajowej, jak i zagranicznej, z kolei usługi VOD (video on demand – wideo na żądanie) pozwalają za opłatą obejrzeć wybrany film czy program niedostępny w ogólnodostępnym paśmie. Jeśli chcesz oglądać ulubiony serial, film lub program, zamiast rozszerzać abonament, sprawdź, czy nie możesz ich zobaczyć online.
  3. Wyłącz zbędne usługi w telefonie – wraz z abonamentem telefonicznym często otrzymujemy dodatkowe usługi, które przez miesiąc (lub dłużej) są bezpłatne: darmowe minuty, pakiet internetowy, czy muzyka w trakcie oczekiwania na połączenie. Na początku przyzwyczajamy się do takich udogodnień, jednak potem operator automatycznie nalicza nam za nie opłaty i powiększa abonament (lub pomniejsza stan konta, jeśli numer jest na kartę). Warto sprawdzić, czy naprawdę potrzebujemy takich usług i zrezygnować z niektórych, aby płacić mniej za telefon.
  4. Zrezygnuj z telefonu stacjonarnego – w wielu domach obok telefonów komórkowych wciąż funkcjonują aparaty stacjonarne. Jeśli korzystamy głównie ze smartfona, tradycyjny telefon może generować niepotrzebne koszty, dlatego być może lepiej z niego zrezygnować.
  5. Wybierz jedną sieć dla rodziny i znajomych – połączenia między sieciami komórkowymi to koszt kilkunastu-kilkudziesięciu groszy za minutę. Jeśli dużo rozmawiasz z najbliższymi czy przyjaciółmi, zastanówcie się wspólnie nad wyborem jednego operatora. Często zdarza się, że usługodawcy oferują lepsze warunki dla połączeń czy SMS wewnątrz tej samej sieci, dlatego warto to rozważyć, aby płacić mniej.
  6. Rozmawiaj przez Internet – do komunikowania się z innymi służy nie tylko telefon. Wystarczy dostęp do internetu i odpowiednia aplikacja, a możemy spotkać się z bliskimi na chacie czy przez wideorozmowę (np. w popularnym Skype). To może pomóc w utrzymywaniu kontaktów z rodziną i znajomymi, a jednocześnie pozwoli ograniczyć koszty rozmów i smsów. Takie rozwiązanie może nam przynieść spore oszczędności, szczególnie wówczas, gdy przebywamy za granicą. Wystarczy znaleźć darmowy HotSpot (punkt z dostępem do sieci), by bez opłat połączyć się drogą internetową z bliskimi w kraju.
  7. Korzystaj z pakietów internetowych – korzystanie z Internetu w telefonie nie musi być kosztowne, o ile robimy to rozsądnie. Jeśli często sprawdzasz pocztę czy ulubione strony w sieci, opłaty za transfer danych mogą być bardzo wysokie. Operatorzy komórkowi oferują dodatkowo płatne pakiety internetowe (automatycznie odnawiane po określonym czasie) – płacimy za nie jednorazowo (potem opłata jest pobierana automatycznie lub doliczana do rachunku), a pobrane i wysłane dane są rozliczane w ramach dostępnego pakietu. Po przekroczeniu limitu operatorzy zwykle nie pobierają dodatkowych opłat za korzystanie z internetu (łącze zostaje zwolnione lub zawieszone do czasu odnowienia pakietu).
  8. Słuchaj radia w internecie – radio umila nam czas w domu, pracy czy podróży, jednak stacjonarne odbiorniki to zawsze dodatkowy wydatek. Jeśli masz taką możliwość, możesz słuchać ulubionych stacji w Internecie – popularne rozgłośnie udostępniają swoje audycje w sieci, dzięki czemu można zrezygnować ze zwykłego radia. Warto także wypróbować popularne aplikacje do legalnego słuchania muzyki, np. Spotify.
  9. Zmień abonament telewizyjny lub telefoniczny – nasz abonament telewizyjny lub telefoniczny często może być zbyt wysoki. Wybieramy pakiet wielu atrakcyjnych kanałów czy też dużą ilość „darmowych” minut, jednak po jakimś czasie okazuje się, że część programów przestaje nas interesować, a limit rozmów w sieci jest zbyt wysoki dla naszych potrzeb. Usługa generuje wtedy niepotrzebne koszty, dlatego w takiej sytuacji warto zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy tak wielu kanałów telewizyjnych bądź kilkuset minut na rozmowy i zmienić abonament na niższy.
  10. Rozważ zmianę operatora - jeśli uważasz, że twój abonament telewizyjny lub telefoniczny jest zbyt wysoki, a nie chcesz rezygnować z ulubionych kanałów czy pakietów, sprawdź ofertę innych dostawców. Konkurencja w branży telekomunikacyjnej jest wciąż duża, a usługi zróżnicowane, dlatego jeśli nie jesteś zadowolony z obecnego operatora, wybierz propozycję innej firmy.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez telefonu, telewizji czy Internetu. Wskazane przez nas sposoby na optymalizację kosztów abonamentu telewizyjnego i telefonicznego nie są niczym nowym ani zaskakującym. Wszystko opiera się na rozsądnym korzystaniu z telewizji, smartfona czy komputera i wybierania tylko z tego, co jest nam naprawdę potrzebne.

Pamiętajmy, że zawsze możemy zmienić operatora czy pakiet dostępnych usług i dostosować je do własnych upodobań. Takie działania mogą przynieść nam widoczne oszczędności, które potem można przeznaczyć na inny, przyjemniejszy cel.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy