Wróć

Jak oszczędzać na transporcie? – 10 pomysłów

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

148 publikacji 4521 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


Jak oszczędzać na transporcie? – 10 pomysłów
Spis treści

Poniżej prezentujemy 10 naszym zdaniem najlepszych pomysłów na zaoszczędzenie pieniędzy na transporcie. Być może uznacie, że nie są one ani przełomowe, ani rewolucyjne, jednak dzięki nim na pewno w Waszych portfelach pozostanie sporo pieniędzy.

Jak zaoszczędzić na transporcie?

W dzisiejszych czasach mobilność to nieodłączna część życia – codziennie podróżujemy między różnymi miejscami i niejednokrotnie wydajemy na to więcej pieniędzy, niż oczekujemy. Poniższe wskazówki mogą pomóc ci zastanowić się nad zmianą pewnych nawyków:

  1. Dopasuj środek transportu do celu podróży – nie musisz wszędzie jeździć samochodem; obecnie możesz skorzystać z samolotu, kolei czy szybkich międzymiastowych autokarów. Zanim zdecydujesz się na podróż własnym autem, przelicz, czy to się naprawdę opłaca. Jeśli zamierzasz zabrać więcej bagażu czy też robić przerwy w trasie, samochód będzie wygodniejszym środkiem transportu, jednak na weekendowy wyjazd do innego miasta warto rozważyć inne opcje, np. autobus (niektóre linie oferują wygodne fotele, wifi, gniazdka elektryczne, poczęstunek, co znacznie podnosi komfort podróży).
  2. Korzystaj z komunikacji miejskiej – każdy, kto jeździ po mieście własnym autem, wie, jakie są tego wady i zalety: popołudniowe korki, mało miejsc parkingowych, a z drugiej strony wygoda i niezależność od rozkładów jazdy. Komunikacja miejska nie musi być złym wyborem, szczególnie gdy miesięczne wydatki na paliwo „pożerają” dużą część twoich pieniędzy. W miastach autobusy i tramwaje poruszają się po wydzielonych pasach/torowiskach, dzięki czemu niejednokrotnie podróż jest krótsza niż własnym autem. Warto nawet na próbę skorzystać z publicznego transportu i przekonać, czy taka opcja nam odpowiada. Nasz portfel z pewnością odczuje różnicę, a jeśli kupimy bilet miesięczny, zaoszczędzimy jeszcze więcej (bilet miesięczny zawsze będzie tańszy od kosztu paliwa i z pewnością jest bardziej opłacalny niż jednorazowe bilety).
  3. Wybieraj rower lub chodź pieszo – jeśli twoje miejsce pracy znajduje się blisko domu, nie musisz koniecznie jeździć samochodem – możesz wybrać rower. Obecnie powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, a sama jazda rowerem jest zdrowsza i bardzo popularna. Jeżeli nie lubisz tego środka lokomocji, możesz chodzić pieszo – nie tylko do pracy, ale też na zakupy czy do znajomych. Oczywiście wiele zależy tu od twoich preferencji i warunków panujących na zewnątrz.
  4. Kupuj bilety z wyprzedzeniem – wycieczka do innego miasta (nawet za granicą) nie musi dużo kosztować, wystarczy odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować. Przy podróży autobusem warto rezerwować i kupować bilety przez Internet 2-3 tygodnie przed wyjazdem, dzięki czemu można sporo zaoszczędzić – przy wcześniejszych zakupach i rezerwacji często pojawiają się interesujące promocje i obniżki.
  5. Podróżuj razem ze znajomymi – jeśli ty i twoi znajomi jeździcie do pracy samochodami, możecie podwozić się wzajemnie. To prosty i całkiem przyjemny sposób na oszczędności – w drodze możecie swobodnie rozmawiać, a koszty przejazdu rozkładają się na kilka osób. Wybór tej opcji zależy jednak od twoich osobistych preferencji i potrzeb (niektóre osoby wolą podróżować same, słuchać głośnej muzyki itd.), dlatego jest to tylko jeden ze sposobów na optymalizację wydatków.
  6. Korzystaj z nawigacji – GPS w samochodzie czy telefonie może pozwolić Ci na optymalny wybór trasy i uniknięcie korków czy wypadków na drodze (o ile urządzenie ma połączenie z Internetem). Zakup nawigacji to oczywiście dodatkowy wydatek (można jednak korzystać z bezpłatnej nawigacji w smartfonie), jednak jeśli dużo podróżujesz autem, taka inwestycja może się opłacić.
  7. Dbaj o samochód – stan techniczny auta w dużej mierze wpływa na zużycie paliwa. Jeśli dużo jeździsz samochodem, sprawdź m.in. stan silnika, poziom oleju i ciśnienie w oponach, aby twoje auto było ekonomiczne i sprawne. Z kolei gdy poszukujesz nowego pojazdu, zwróć uwagę na zużycie paliwa.
  8. Prowadź ekologicznie – tzw. ecodriving często wspominany jest w kontekście bezpiecznej i ekonomicznej jazdy samochodem. Wspomniane niżej sposoby pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa, a tym samym są przyjazne dla naszego portfela:
    • unikaj dłuższych postojów z włączonym silnikiem,
    • optymalnie zmieniaj biegi – zwykle, gdy obroty przekroczą 2000 obr./min (diesel), 2500-3000 obr./min (silniki benzynowe). Warto jednak sprawdzić te wartości dla konkretnego modelu samochodu i silnika,
    • hamuj płynnie, a nie gwałtownie,
    • nie przekraczaj ekonomicznej prędkości – zwykle wynosi ona 80 – 90 km/h,
    • wyłącz klimatyzację, kiedy nie jest niezbędna.
  9. Korzystaj z carpoolingu – carpooling polega na zestawianiu ze sobą kierowców i pasażerów. Działa to podobnie do autostopu. W Internecie można znaleźć strony www, na których ogłaszają się osoby poszukujące współpasażerów. Korzyści z takiego rozwiązania są obopólne: kierowca otrzymuje od przewożonych osób zwrot części kosztów paliwa, a pasażerowie za niską opłatą mogą dostać się do celu. Całość jest stosunkowo bezpieczna i wygodna – serwisy carpoolingowe pozwalają oceniać kierowców i określać swoje preferencje, np. muzyka podczas jazdy, przerwy w podróży itp.
  10. Unikaj taksówek, gdy nie musisz z nich korzystać – opłaty za przejazdy taksówkami nie należą do niskich, dlatego regularne korzystanie z tego środka lokomocji może okazać się bardzo nieopłacalne. Kiedy jesteśmy w innym mieście, często jeździmy taksówkami, gdyż ich kierowcy znają okolicę lepiej od nas. Czasem lepiej jest jednak wcześniej przestudiować mapę oraz lokalne rozkłady jazdy i zaoszczędzić kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych.

Podsumowanie

Podróżowanie nie musi być kosztowne, wystarczy odrobina przemyśleń i dobrych chęci. Powyższe pomysły nie są nowe, jednak mogą okazać się pomocne i opłacalne. Pamiętaj przy tym, że wykorzystanie opisanych przez nas sposobów zależy tylko od ciebie i twoich preferencji, stylu życia czy potrzeb. Na przykład nie musisz koniecznie jeździć ze znajomymi do pracy samochodem, jeśli możesz skorzystać z innego rozwiązania.

Umiejętne planowanie przejazdów, zamiana auta na autobus czy ekologiczna jazda samochodem często pozwala skutecznie ograniczyć wydatki i odciążyć budżet, dlatego warto o tym pomyśleć, analizując domowe finanse.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy