My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Jak oszczędzać wodę? – 10 praktycznych sposobów

Portrait
Aldona Derdziak
W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.
Jak oszczędzać wodę? – 10 praktycznych sposobów
Źródło: © curto/fotolia

Koszty zużycia wody to jedno z większych obciążeń domowego budżetu. Każdy z nas potrzebuje jej do życia, jednak opłaty za dostarczanie i podgrzanie wody nie należą do niskich.

W tym artykule wskażemy praktyczne sposoby na ograniczenie zużycia wody w gospodarstwie domowym. Podane sposoby są realne, czyli stosowane z umiarem nie powinny negatywnie wpłynąć na komfort Twojego życia. Zachęcamy do lektury i wcielenia choć kilku z tych metod w życie.

Jak zużywać mniej wody?

Gospodarstwo domowe, oprócz opłat za energię elektryczną i ogrzewanie, ponosi także koszty zużycia cennego zasobu, jakim jest woda. Rachunki z tego tytułu (szczególnie zaś podgrzania wody) potrafią bardzo obciążyć nasz budżet, dlatego poniżej radzimy, jak ograniczyć zużycie wody:

  1. Weź prysznic zamiast kąpieli – pełna wanna zużywa więcej wody niż zwykły, krótki prysznic, dlatego w ramach oszczędności warto ograniczyć ciepłe kąpiele.
  2. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów – dobrze wyrobić w sobie ten nawyk, aby niepotrzebnie nie zużywać wody podczas codziennej toalety.
  3. Uszczelnij krany – notorycznie cieknący kran potrafi być nie tylko irytujący, ale i kosztowny. Wydaje się, że taka utrata wody nie jest wielka, jednak w skali miesiąca czy roku nasze rachunki mogą znacząco wzrosnąć, dlatego warto zadbać o uszczelnienie kranów (i rur).
  4. Napraw/wymień spłuczkę w toalecie – woda może „uciekać” także poprzez niesprawną spłuczkę w toalecie. Pomyśl o naprawie lub wymianie tego elementu, aby nie tracić w ten sposób wody. Warto także zainwestować w spłuczkę, w której regulowana jest wielkość strumienia spłukującej wody.
  5. Przemyśl zakup zmywarki – zmywanie ręczne pochłania duże ilości wody, dlatego warto rozważyć zakup zmywarki. To urządzenie zużywa dużo mniej wody (nawet 30% mniej), jednak pamiętajmy, by korzystać z niego rozsądnie i ekonomicznie – uruchamiając sprzęt całkowicie wypełniony naczyniami czy ustawiając programy oszczędzające wodę i energię.
  6. Pierz przy całkowicie wypełnionej pralce – zasada jest podobna jak w przypadku zmywarki: pranie będzie efektywne i oszczędne, jeśli bęben pralki będzie pełen prania (jeśli pierzemy tylko parę ubrań, urządzenie pobierze taką samą ilość wody, co w przypadku pełnej pralki). Alternatywą są programy do odświeżania ubrań lub programy ekonomiczne – trwają one krótko i zużywają mniej wody i energii.
  7. Zbieraj deszczówkę – jeśli posiadasz dom i do tego własny ogród, możesz zbierać deszczówkę i używać jej np. do podlewania zamiast wody z sieci.
  8. Nie używaj wody do rozmrażania potraw – ludzie często rozmrażają mięso, wkładając je do bieżącej wody. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, możemy rozmrażać potrawy, wyjmując je odpowiednio wcześniej z lodówki.
  9. Wymień baterie na jednouchwytowe – jeśli w Twoim domu są oddzielne kurki do ciepłej i zimnej wody, poważnie przemyśl wymianę baterii na jednouchwytową, gdzie temperaturę reguluje się, przekręcając uchwyt. Pozwala to na znaczne oszczędności wody i jest o wiele wygodniejsze niż dwa oddzielne pokrętła.
  10. Wyposaż krany w perlatory – perlator to siatka mocowana na końcówkę kranu, która napowietrza wodę i zwiększa jej strumień. Mamy wtedy wrażenie, że wody leci więcej, podczas gdy w rzeczywistości perlator pozwala zmniejszyć jej zużycie (nawet o 20 – 30 procent!).

Podsumowanie

Opłaty za wodę i jej podgrzanie potrafią nam spędzać sen z powiek, jednak warto uświadomić sobie, że wystarczą drobne zmiany, aby ograniczyć te koszty. Rozsądne pranie i zmywanie, prysznic zamiast kąpieli czy usprawnienia samej instalacji mogą przynieść domowemu budżetowi wymierne oszczędności, które prędzej czy później sami dostrzeżemy.

Przeczytaj także