Wróć

Jak oszczędzać wodę? – 10 praktycznych sposobów

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

148 publikacji 4521 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


1 komentarz
Jak oszczędzać wodę? – 10 praktycznych sposobów
Spis treści

W tym artykule wskażemy praktyczne sposoby na ograniczenie zużycia wody w gospodarstwie domowym. Podane metody są realne, czyli stosowane z umiarem nie powinny negatywnie wpłynąć na komfort Twojego życia. Zachęcamy do lektury i wcielenia choć kilku z tych sposobów w życie.

Jak zużywać mniej wody?

Gospodarstwo domowe, oprócz opłat za energię elektryczną i ogrzewanie, ponosi także koszty zużycia cennego zasobu, jakim jest woda. Rachunki z tego tytułu (szczególnie zaś podgrzania wody) potrafią bardzo obciążyć nasz budżet, dlatego poniżej radzimy, jak ograniczyć zużycie wody:

  1. Weź prysznic zamiast kąpieli – pełna wanna zużywa więcej wody niż zwykły, krótki prysznic, dlatego w ramach oszczędności warto ograniczyć ciepłe kąpiele. Potencjalna oszczędność: kilka złotych na jedną kąpiel.
  2. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów – dobrze wyrobić w sobie ten nawyk, aby niepotrzebnie nie zużywać wody podczas codziennej toalety. Potencjalna oszczędność: kilka-kilkanaście złotych miesięcznie.
  3. Uszczelnij krany – notorycznie cieknący kran potrafi być nie tylko irytujący, ale i kosztowny. Wydaje się, że taka utrata wody nie jest wielka, jednak w skali miesiąca czy roku nasze rachunki mogą znacząco wzrosnąć, dlatego warto zadbać o uszczelnienie kranów (i rur). Potencjalna oszczędność: kilka złotych miesięcznie.
  4. Napraw/wymień spłuczkę w toalecie – woda może „uciekać” także poprzez niesprawną spłuczkę w toalecie. Pomyśl o naprawie lub wymianie tego elementu, aby nie tracić w ten sposób wody. Warto także zainwestować w spłuczkę, w której regulowana jest wielkość strumienia spłukującej wody. Potencjalna oszczędność: kilka-kilkanaście złotych miesięcznie.
  5. Przemyśl zakup zmywarki – zmywanie ręczne pochłania duże ilości wody, dlatego warto rozważyć zakup zmywarki. To urządzenie zużywa dużo mniej wody (nawet 30% mniej), jednak pamiętajmy, by korzystać z niego rozsądnie i ekonomicznie – uruchamiając sprzęt całkowicie wypełniony naczyniami czy ustawiając programy oszczędzające wodę i energię. Potencjalna oszczędność: kilkanaście złotych miesięcznie.
  6. Pierz przy całkowicie wypełnionej pralce – zasada jest podobna jak w przypadku zmywarki: pranie będzie efektywne i oszczędne, jeśli bęben pralki będzie pełen prania (jeśli pierzemy tylko parę ubrań, urządzenie pobierze taką samą ilość wody co w przypadku pełnej pralki). Alternatywą są programy do odświeżania ubrań lub programy ekonomiczne – trwają one krótko i zużywają mniej wody i energii. Potencjalna oszczędność: kilka złotych miesięcznie.
  7. Zbieraj deszczówkę – jeśli posiadasz dom i do tego własny ogród, możesz zbierać deszczówkę i używać jej np. do podlewania zamiast wody z sieci. Potencjalna oszczędność: kilka złotych miesięcznie (o ile na dworze nie ma suszy ;-) )
  8. Nie używaj wody do rozmrażania potraw – ludzie często rozmrażają mięso, wkładając je do bieżącej wody. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, możemy rozmrażać potrawy, wyjmując je odpowiednio wcześniej z lodówki. Potencjalna oszczędność: kilka złotych miesięcznie.
  9. Wymień baterie na jednouchwytowe – jeśli w Twoim domu są oddzielne kurki do ciepłej i zimnej wody, poważnie przemyśl wymianę baterii na jednouchwytową, gdzie temperaturę reguluje się, przekręcając uchwyt. Pozwala to na znaczne oszczędności wody i jest o wiele wygodniejsze niż dwa oddzielne pokrętła. Potencjalna oszczędność: kilka złotych miesięcznie
  10. Wyposaż krany w perlatory – perlator to siatka mocowana na końcówkę kranu, która napowietrza wodę i zwiększa jej strumień. Mamy wtedy wrażenie, że wody leci więcej, podczas gdy w rzeczywistości perlator pozwala zmniejszyć jej zużycie (nawet o 20 – 30 procent!). Potencjalna oszczędność: kilkanaście złotych miesięcznie

Podsumowanie

Opłaty za wodę i jej podgrzanie potrafią nam spędzać sen z powiek, jednak warto uświadomić sobie, że wystarczą drobne zmiany, aby ograniczyć te koszty. Rozsądne pranie i zmywanie, prysznic zamiast kąpieli czy usprawnienia samej instalacji mogą przynieść domowemu budżetowi wymierne oszczędności, które prędzej czy później sami dostrzeżemy.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(1)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
D
Dorkus
Gość

Jeśli idzie o zmywarkę, warto, zwłaszcza przy większej rodzinie, pomyśleć od razu o takiej z trzema koszami, a oszczędność będzie jeszcze większa. Np. te z tzw. systemem maxi flex dają taką możliwość skorzystania z 3 kosza.

Odpowiedz