My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Spokojny tydzień na rynku lokat - oprocentowanie bez zmian

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.
Spokojny tydzień na rynku lokat - oprocentowanie bez zmian

Z zaskoczeniem przyglądaliśmy się temu, co w minionych dniach działo się na rynku lokat - w końcu nie często zdarza się, aby banki postanowiły powstrzymać się ze zmianami oprocentowania swoich depozytów terminowych. Choć kolejne obniżki byłyby kiepską wiadomością, to po cichu liczyliśmy jednak na jakąś podwyżkę w którymś z banków albo chociaż na pojawienie się nowej oferty. W zamian otrzymaliśmy brak zmian i choć chwilową ulgę dla oszczędzających na lokatach.

Burza po wypowiedzi prezesa NBP

Nie sposób przejść obojętnie obok słów, które wypowiedział prezes NBP, Adam Glapiński, po ostatniej konferencji prasowej RPP. Otóż szef naszego banku centralnego stwierdził, że w przyszłości mogłoby dojść do obniżki stóp procentowych przez NBP. Słysząc takie słowa, niejednego z posiadaczy lokat ogarnęła obawa o swoje oszczędności, a jednocześnie irytacja - w końcu jak stopy mogły być jeszcze niższe? Jak oszczędzać w takich warunkach?

Na szczęście poziom podstawowych stóp procentowych w Polsce nie uległ ostatnio zmianie (RPP na lipcowym posiedzeniu podjęła decyzję o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie), zatem chwilowo nie musimy obawiać się o okazje do oszczędzania.

Na rynku wciąż mamy całkiem niezłe oferty, jednak trzeba zauważyć, że oprocentowanie lokat stopniowo się pogarsza, co skutecznie osłabia naszą motywację i chęci do lokowania środków na depozytach terminowych. Trudno także przewidzieć, jak zachowa się RPP na kolejnych posiedzeniach, skoro inflacja rośnie i przekracza już cel NBP – oczekiwania rynku i ekspertów to głównie podwyżka stóp, co schłodzi gospodarkę i, przynajmniej w teorii, zachęci banki do podwyżek oprocentowania kont oszczędnościowych i lokat.

Czy jednak obniżka stóp jest możliwa? Nigdy nie można tego wykluczyć, jednak takiego czarnego scenariusza w naszej Redakcji nie przewidujemy.

A może konto oszczędnościowe zamiast lokaty?

Dość łatwo zauważyć, że średnie oprocentowanie lokat w ostatnim czasie wyraźnie się pogorszyło. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad kontem oszczędnościowym. Promocyjne oferty takich rachunków często są atrakcyjniejsze od lokat, nawet tych najlepszych:

Najlepsze konta oszczędnościowe i lokaty w wybranych bankach

Bank

Oprocentowanie najlepszego konta oszczędnościowego

Oprocentowanie najlepszej lokaty terminowej

Citibank

4% (oprocentowanie promocyjne obowiązuje przez 4 miesiące dla kwot do 10 tys. zł; wymagane konto osobiste)

0,75% (T-lokata, 2 lata, wymagane konto)

Getin Bank

3,5% (oprocentowanie promocyjne obowiązuje przez 12 miesięcy dla kwot do 10 tys. zł; wymagane konto osobiste)

3,0% (Lokata Mobilna, 3 miesiące, bez konta)

Bank Pekao

3,0% (oprocentowanie promocyjne obowiązuje przez 180 dni dla kwot do 30 tys. zł; wymagane konto osobiste)

1,0% ([email protected], 360 dni, wymagane konto)

Alior Bank

3,0% (oprocentowanie promocyjne obowiązuje do 31 grudnia 2019 r. dla kwot do 20 tys. zł; wymagane posiadanie Konta Jakże Osobistego)

3,0% (Lokata dla nowego klienta, 100 dni, wymagane konto)

Credit Agricole

3,0% (oprocentowanie promocyjne obowiązuje przez 4 miesiące dla kwot do 50 tys. zł; wymagane konto osobiste)

2,5% (Lokata mobilna w ofercie specjalnej, 60 dni, wymagane konto)

T-Mobile Usługi Bankowe

3,0% (oprocentowanie promocyjne obowiązuje przez 92 dni dla kwot do 50 tys. zł; wymagane konto osobiste)

1,6% (Lokata terminowa, 3 lata, bez konta)

Jak widzicie, jest tu w czym wybierać i w podanych przez nas przykładach to konta oszczędnościowe wydają się korzystniejszą propozycją do ulokowania naszych środków. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zwykle są to rachunki promocyjne, dla nowych klientów, i otrzymanie wyższego oprocentowania może się wiązać ze spełnieniem pewnych warunków (np. dla 4% w Citibanku będzie to wpływ wynagrodzenia na konto osobiste). Niemniej jednak, w porównaniu z ofertą lokat w tym samym banku, konta oszczędnościowe wciąż oferują lepsze oprocentowanie.

Najlepsze konta oszczędnościowe i lokaty w wybranych bankach - 12 lipca 2019
Kliknij, aby powiększyć
opracowanie własne

Czekamy na ożywienie w ofertach

Mijające dni na rynku lokat były wyjątkowo spokojne. Z jednej strony, brak zmian oprocentowania nie jest złą informacją i utrzymanie stanu sprzed tygodnia wciąż daje szansę na dobre oferty. Z drugiej – taka sytuacja z pewnością nie będzie trwała długo, a przy niskich stopach procentowych prędzej czekają nas kolejne cięcia oprocentowania lokat niż jego podwyżki (to w dużej mierze zależy od polityki konkretnego banku).

W takich warunkach pozostaje nam albo korzystać z takich depozytów, które są dostępne na rynku, albo przenieść środki na bardziej elastyczne i atrakcyjniejsze konta oszczędnościowe. Wybór, jak zawsze, należy do Was.

Przeczytaj także

Komentarze