My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Mocne cięcia na lokatach w połowie sierpnia

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.
Mocne cięcia na lokatach w połowie sierpnia

Mija już kolejny tydzień wakacji i wydawać by się mogło, że bankowcy nieco odpuszczą posiadaczom lokat. Nic bardziej mylnego – ostatnie mocne cięcia w Plus Banku i lekkie obniżki w Idea Banku nie wróżą naszym oszczędnościom niczego dobrego.

Trzęsienie ziemi w Plus Banku i spadki na lokatach nawet o 1,0 p.p.

13 sierpnia 2019 r. okazał się wyjątkowo pechowym dniem dla tych, którzy zastanawiali się nad skorzystaniem z oferty Plus Banku. O ile do tej pory niektóre lokaty tej instytucji (szczególnie te na dłuższe okresy) miały nawet niezłe oprocentowanie, to obecnie wygląda to zgoła inaczej.

Bank obniżył oprocentowanie wszystkich swoich depozytów terminowych (!), a skala zmian waha się od 0,3 do 1,0 p.p. Przykładowo, lokaty standardowe od 12 do 36 miesięcy do tej pory objęte były stawką 1,6% w skali roku – obecnie jest to jedynie 0,6%. Zrezygnowano przy tym z przedziałów kwotowych (wcześniej wyższe oprocentowanie dotyczyło większych kwot) i jednocześnie obniżono oprocentowanie. Nowi klienci z kolei nie będą zachwyceni wiadomością, że bank wycofał Lokatę Na Start, przez co z rynku zniknęła jedna z ofert z oprocentowaniem 4% w skali roku.

Obniżki oprocentowania lokat w Plus Banku

Lokata

Oprocentowanie po zmianie

Skala zmian

Standardowa

0,1 – 0,6%

od -0,45 do -1,0 p.p.

Zakładana przez plusbank24

0,3 – 0,9%

od -0,3 do -1,0 p.p.

Internetowa

0,5 – 0,9%

od -0,5 do -1,0 p.p.

Dynamicznie rosnąca

0,4 – 0,89%

od -0,04 do -0,78 p.p.

Nowa Kasa=Większy Zysk

1,7%

-0,3 p.p.

Na Start

lokata wycofana z oferty

Jeszcze w lipcu cieszyliśmy się, kiedy to Plus Bank zrobił klientom niespodziankę i podwyższył oprocentowanie swoich lokat. Niestety teraz, kiedy zestawimy to z ostatnimi obniżkami, po tamtych pozytywnych działaniach nie został nawet ślad.

Oprocentowanie wybranych lokat Plus Banku na 16 sierpnia 2019 r.
Kliknij, aby powiększyć

A w Idea Banku znów obniżki, choć niższe

Idea Bank niestety sprawił klientom niemiłą niespodziankę na długi sierpniowy weekend. Wprowadzona wczoraj tabela oprocentowania przyniosła wiadomości o obniżkach praktycznie wszystkich lokat (przy kilku okresach lokowania środków cięcia obejmują czasem tylko jeden wariant depozytu). Lokata Happy PRO odnotowała kolejny już spadek w ostatnich tygodniach, do 3,0% w skali roku, natomiast obniżki dla pozostałych ofert oscylowały między 0,1 a 0,3 p.p.

Zmiany oprocentowania lokat w Idea Banku

Lokata

Zmiana oprocentowania

Happy PRO

3,1% --> 3,0%

Na Nowe Środki Plus 3M

2,7% --> 2,6%

NR1 1M

2,1% --> 1,8%

Ping Pong

1,55% --> 1,4%

Beztroska

1,5% --> 1,4%

Standardowa

1,6-1,8% --> 1,5%

Short Plus 3-8 dni

1,5-1,65% --> 1,4%

Short Plus 10-21 dni

1,4% --> 1,5%

Kuriozalnie na tym tyle wygląda przypadek Lokaty Short Plus na 10, 14 i 21 dni. Idea Bank podwyższył (tak, to nie pomyłka) stawki dla tego depozytu o 0,1 p.p. i obecnie oprocentowanie wynosi na nim 1,5% w skali roku.

Czy nadejdzie kres obniżek oprocentowania?

To pytanie z pewnością zadają sobie wszyscy, którzy poszukują dobrych ofert dla swoich pieniędzy. Niestety, nie mamy tu pozytywnej odpowiedzi. Bank kształtują oprocentowanie lokat zgodnie z bieżącymi potrzebami i trudno przewidzieć, jak konkretna instytucja zachowa się za tydzień czy za miesiąc (przykładem jest Plus Bank, po którym nie spodziewano się tak mocnych cięć). Nie ulega jednak wątpliwości, że w warunkach niskich stóp procentowych NBP banki nie są skore do podwyższania oprocentowania depozytów, a jeśli już to robią, to w niewielkim stopniu.

Taka sytuacja z pewnością nie będzie trwała w nieskończoność. Rosnąca inflacja powinna w końcu skłonić RPP do zmiany stóp procentowych i oby była to zmiana na lepsze. My tymczasem zachęcamy, abyście trzymali rękę na pulsie - nie tylko lokat, ale też kont oszczędnościowych - i wybierali tylko najlepsze oferty dla swoich oszczędności.

Przeczytaj także

Komentarze