My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Rynek lokat: dalszy ciąg podwyżek w Idea Banku i spadki w innych bankach

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.
Rynek lokat: dalszy ciąg podwyżek w Idea Banku i spadki w innych bankach

Ten tydzień na rynku lokat był naprawdę intensywny. Stabilizacja, o której pisaliśmy ostatnio, szybko się skończyła. Choć minione dni przyniosły nam głównie obniżki, to warto wspomnieć o nowej edycji Lokaty Na Nowe Środki w Getin Banku - tu oprocentowanie nie uległo zmianie.

Idea Bank wraca do gry

Można już powiedzieć, że nie ma tygodnia, w którym nie zmieniłoby się oprocentowanie lokat w Idea Banku. Tym razem mieliśmy nawet podwójne podwyżki! Wczoraj zwyżkę o 0,1 p.p. zaliczyła Lokata Happy PRO oraz kwartalna Lokata Na Nowe Środki Plus, a dziś mamy kontynuację tego trendu:

  • oprocentowanie Lokaty Happy PRO wynosi obecnie 3,0% w skali roku (podwyżka o 0,3 p.p.),
  • Lokata Na Nowe Środki Plus w wersji 3-miesięcznej oprocentowana jest na 2,7% (wzrost z 2,6%),
  • stawka dla Lokaty Beztroskiej wzrosła do 1,7% (o 0,3 p.p.).

Niewielkie spadki w eurobanku i PKO BP

Powody do niezadowolenia mają tymczasem klienci eurobanku. Tutaj obniżono stawkę na Lokacie Nowe Środki o 0,25 p.p. Oprocentowanie tego depozytu wynosi obecnie 2,0% w skali roku, a nowe środki wyznaczane są względem salda depozytów klienta z dnia 30 września 2019 r.

Także w PKO BP ten tydzień upłynął pod znakiem obniżek oprocentowania. Zmiany dotknęły Lokaty na nowe środki, zarówno te zakładane w oddziale, jak i drogą internetową, jednak były niewielkie (jedynie 0,1 p.p.). Oprocentowanie dla depozytów w pierwszym wariancie to obecnie od 1,1 do 1,4%, natomiast dla lokat online - od 1,4 do 1,7%.

Nest Bank kolejny raz obniża stawki...

Około miesiąc temu informowaliśmy Was o cięciach na lokatach w Nest Banku i dziś niestety sytuacja się powtarza. Tym razem obniżki objęły praktycznie wszystkie depozyty tego banku - oprócz Nest Lokaty Witaj. Spadki wyniosły od -0,1 do -0,4 p.p., na skutek czego chociażby popularne Nest Lokaty Nowe Środki oprocentowane są obecnie maksymalnie na 2% w skali roku (wariant 2-letni).

Spadki oprocentowania lokat w Nest Banku

Lokata

Oprocentowanie po zmianie

Skala zmian

Nest Lokata Lojalna

1,6 - 2,0%

od -0,1 do -0,2 p.p.

Nest Lokata Nowe Środki z kontem

1,4 - 2,0%

od -0,1 do -0,3 p.p.

Nest Lokata Nowe Środki bez konta

1,2 - 1,8%

od -0,1 do -0,3 p.p.

Nest Lokata z kontem1,0 - 1,8%od -0,1 do -0,4 p.p.
Nest Lokata bez konta1,0 - 1,6%od -0,1 do -0,4 p.p.

... podobnie jak Inbank

Także Inbank rozczarował swoich klientów obniżkami. Dotyczą one lokat na 3 miesiące, pół roku oraz rok, ale skala zmian jest już znacząca. I tak Lokata standardowa w wersji kwartalnej objęta jest teraz stawką tylko 1,0% (wcześniej 1,3%), 6-miesięczna - 1,4% (spadek o 0,4 p.p.), a roczna 1,6% (dotąd było 2,1%).

Oprocentowanie wybranych lokat na 18 października 2019 r.
Kliknij, aby powiększyć

Niemiły powrót wcześniejszych tendencji

Już myśleliśmy, że banki opamiętają się i jednak porzucą pomysł ciągłego obniżania oprocentowania lokat, a tymczasem okazało się, że jest odwrotnie. W tym tygodniu doceniamy postawę Idea Banku, który zdaje się wracać do dobrych praktyk i podniósł stawki na swoich korzystnych depozytach. Z drugiej strony martwi nas polityka Nest Banku, gdzie systematyczne cięcia oprocentowania sprawiły, że lokaty mocno straciły na atrakcyjności.

Czy w nadchodzących dniach mamy szansę na ocieplenie w ofertach oszczędnościowych? To trudno przewidzieć, ale warto regularnie sprawdzać rankingi lokat, ponieważ dobre propozycje mogą pojawić się w każdej chwili.

Przeczytaj także

Komentarze