My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Bardziej w górę niż w dół, czyli lepsze wieści dla oszczędzających na lokatach

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.
Bardziej w górę niż w dół, czyli lepsze wieści dla oszczędzających na lokatach

Trzeci tydzień lipca za nami i musimy przyznać, że przyniósł nam spore zaskoczenia. Pierwsze ze strony Plus Banku, o czym już wspominaliśmy. Drugim był BOŚ Bank, który po długim okresie spokoju postanowił skrócić swoją tabelę oprocentowania o dwie pozycje. Mały spadek w Idea Banku, choć nas oczywiście nie ucieszył, nie jest dla nas jednak niespodzianką.

Podwyżki oprocentowania w Plus Banku!

To nie jest żart - w minionych dniach Plus Bank podwyższył oprocentowanie większości swoich lokat, pozytywnie nas zaskakując. Skala zmian jest dość spora, od kosmetycznych wzrostów o 0,1 p.p. na rocznym depozycie zakładanym przez bankowość mobilną, przez 0,3-0,4 p.p. na półrocznej Lokacie standardowej, czy wreszcie 0,8 p.p. na długoterminowych Lokatach internetowych.

Zmiany oprocentowania lokat Plus Banku

Lokata

Oprocentowanie po zmianie

Skala zmian

Lokata standardowa 3M - 36M

1,4 – 1,6%

od +0,1 do +0,3 p.p.

Lokata zakładana przez plusbank24 3M - 36M

1,6 – 1,8%

od +0,2 do +0,4 p.p.

Lokata zakładana przez bankowość mobilną 3M - 36M

1,6 – 1,8%

od +0,1 do +0,4 p.p.

Lokata internetowa 3M - 36M

1,6 – 1,8%

od +0,6 do +0,8 p.p.

Lokata Nowa Kasa=Większy Zysk 3-6M

1,9 – 2,0%

od +0,4 do +0,5 p.p.

Najlepiej w ofercie Plus Banku prezentuje się obecnie Lokata Nowa Kasa=Większy Zysk. Na tym depozycie możemy ulokować tylko nowe środki, ale za to mogą one pracować nawet na 2,0% w skali roku. Pozostałe depozyty (szczególnie na najdłuższe okresy) odbiegają niestety od rynkowej czołówki.

Oprocentowanie wybranych lokat Plus Banku na 19 lipca 2019
Kliknij, aby powiększyć

BOŚ Bank wycofuje lokaty

Dzisiejsze zmiany w ofercie BOŚ Banku również nas zaskoczyły. W samym oprocentowaniu lokat nie zaszły zmiany, jednak bank wycofał dwa nieźle oprocentowane kwartalne depozyty – e-lokatę Na Plusie (2,5%) oraz EKOlokatę Rzetelną (2,05%). Jeśli chcielibyśmy oszczędzać w tej właśnie instytucji, to wyższe oprocentowanie będzie od nas wymagać nie tylko wpłaty nowych środków, ale często także posiadania konta osobistego (np. Przy EKOlokacie Na Dobry Początek).

A w Idea Banku znów po staremu

W Idea Banku ostatnio w sferze lokat nie działo się praktycznie nic, dlatego ze zdziwieniem przyjęliśmy obniżenie stawki na kwartalnej Lokacie Happy PRO do 3,3%. W stosunku do wcześniejszych 3,5% nie jest to duży spadek, jednak sam fakt może potwierdzać nasze przypuszczenia, że bank chwilowo przestaje zabiegać o depozyty klientów.

Jak sobie radzić w warunkach niskiego oprocentowania lokat?

W ubiegłym tygodniu podpowiadaliśmy Wam, że często lekiem na spadające oprocentowanie lokat może być założenie konta oszczędnościowego na specjalnych warunkach. Tym razem mamy dla Was inną wskazówkę, a mianowicie założenie rachunku osobistego w promocji i potraktowania premii jako dodatkowego zysku, który możemy pomnożyć na koncie oszczędnościowym lub lokacie. Przykładem może być Konto Jakże Osobiste w Alior Banku z bonusem 150 zł - przy odpowiednim zaangażowaniu możecie wycisnąć z tej promocji nawet 70% zysku!

Miniony tydzień wprawdzie przyniósł nam pierwsze zauważalne podwyżki oprocentowania lokat od długiego czasu, za co należy pochwalić Plus Bank, jednak nie można zapominać, że ogólna rynkowa sytuacja wciąż nie jest najlepsza. W naszym rankingu dalej są godne uwagi depozyty, ale ciągle czekamy na ocieplenie – i za oknem, i w bankowych ofertach.

Przeczytaj także

Komentarze