My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Tydzień spadków i dobre wieści z Nest Banku na osłodę

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.
Tydzień spadków i dobre wieści z Nest Banku na osłodę

Pod koniec zeszłego tygodnia donosiliśmy o planowanych zmianach oprocentowania w BOŚ Banku. Nowy tydzień przyniósł kolejne niemiłe niespodzianki.

Getin Bank. Oprocentowanie Lokaty Na Nowe Środki spadło z 2,1% na 2,0% w przypadku lokaty kwartalnej i z 2,1% na 1,9% dla depozytu sześciomiesięcznego. Cięcia nie ominęły lokaty rocznej – tu spadek z 2,0% na 1,9%. Plusem tej oferty jest to, że wciąż można założyć trzy takie depozyty, łącznie na 300 tys. zł.

Cięcia dotknęły również lokaty walutowe Getin Banku. Spore spadki dotyczą Lokaty Powitalnej: dla EUR spadek z 1,7% na 1,2%, natomiast dla USD - z 2,2% na 2,0%.

eurobank. Zmiana oprocentowania na Lokacie Nowe Środki (z 2,25% na 2,0%).

Idea Bank. Obniżka na jednym z flagowych depozytów, Lokacie Happy Pro – z 3,3% na 3,2%. Bank wycofał też wszystkie oferty na depozyty walutowe poza EUR.

Zmiany nie nastrajają optymistycznie 

Wskazane obniżki dotyczą tylko niektórych depozytów z oferty tych banków (z wyjątkiem BOŚ Banku, gdzie spadki dotknęły połowę oferty) i przynajmniej dla PLN nie są szczególnie drastyczne – to zdecydowany plus. Mimo to trend ten jest niepokojący i raczej nie napawa nadzieją na zmiany korzystne dla oszczędzających. Być może w niedalekiej przyszłości czekają nas kolejne obniżki na kolejnych pojedynczych depozytach, co w niedługim czasie skutkować może „wymianą” sporej części tabel oprocentowania.

Dla oszczędzających w walucie obcej decyzje Getin Banku i Idea Banku o obniżkach czy w ogóle o rezygnacji z depozytów w USD/GBP są jednak bolesne. Oferta obu banków na tym polu zdecydowanie przebijała konkurencję i w jej miejsce zapewne przez pewien czas nie pojawi się nic równie atrakcyjnego.

Nadzieja w Nest Banku

Na pocieszenie musimy dodać, że przynajmniej jeden Nest Bank wyszedł w tym tygodniu naprzeciwko oszczędzającym. Podwyżki oprocentowania w Nest Banku nie są bynajmniej kosmetyczne. I tak, w przypadku Nest Lokaty Lojalnej mamy do czynienia ze wzrostem od 0,3 p.p. do nawet 0,55 p.p. (w zależności od okresu trwania depozytu). Z kolei oprocentowanie na Nest Lokacie Nowe Środki wzrosło od 0,55 p.p. do 0,8 p.p. (!).

Poniżej przedstawiamy, jak graficznie prezentują się zmiany w oprocentowaniu lokat w Nest Banku:

Wzrost oprocentowania na Nest Lokacie Lojalnej i Nest Lokacie Nowe Środki w Nest Banku
Kliknij, aby powiększyć

Czy podwyżka oprocentowania w Nest Banku stanowi jakąś „jaskółkę nadziei”? Niestety, na tym polu należymy do sceptyków.

Naszym zdaniem jest to raczej wyjątek potwierdzający regułę, a reguła to kolejne obniżki na rynku lokat, choć najprawdopodobniej bez spektakularnych „tąpnięć” - raczej, tak jak widzieliśmy w tym tygodniu, drobne korekty na pojedynczych depozytach. Tym bardziej jednak warto zwrócić uwagę na ofertę Nest Banku i korzystać z niej, póki można.

Na koniec przypominamy osobom, które są klientami Nest Banku, że przed założeniem powyższych depozytów warto skorzystać z Nest Lokaty Witaj 4% dla nowych klientów tego banku. Z dokładnym jej opisem możesz się zapoznać w tej analizie.

Przeczytaj także

Komentarze