W niniejszym mini raporcie podsumowujemy przebieg zmian w ofercie depozytów terminowych, które zachodziły w dniach od 11 do 14 sierpnia 2014 r. Zaprezentujemy także listę najkorzystniejszych lokat, które aktualnie wyróżniają się na tle innych ofert bankowych.
Zmiany w ofertach depozytowych
- Bossa Bank – jak co tydzień w poniedziałek poznaliśmy nowe Hity Tygodnia - zakończyła się oferta depozytu 3- i 7-miesięcznego, natomiast pojawiły się:
- Hit Tygodnia 4M z oprocentowaniem 3,4%,
- Hit Tygodnia 6M z oprocentowaniem 3,6%,
- pojawiła się także Lokata Powitalna 4% - miesięczny depozyt dla nowych klientów.
- Idea Bank – w mijającym tygodniu w ofercie tego banku nie odnotowaliśmy radykalnych zmian:
- z początkiem tygodnia wycofana została Lokata Elastyczna,
- w poniedziałek pojawiła się Lokata na Czas ograniczona czasowo (zakończona o północy z poniedziałku na wtorek),
- od wtorku oprocentowanie Lokaty Happy wynosi ponownie 5% w skali roku,
- do oferty wprowadzono Lokatę Hurtową z oprocentowaniem uzależnionym od wpłaconej kwoty i wynoszącym od 3,6% do 3,75%.
- Getin Online i Open Online – środek tygodnia to limitowane 5-miesięczne lokaty w tych instytucjach (nazwy to odpowiednio: Lokata 3...2...1... GO! oraz Lokata na Hurra!).
W mijającym tygodniu średnie oprocentowanie 15 najlepszych ofert rankingu lokat terminowych w naszym serwisie (w podziale na różne okresy lokowania środków) kształtowało się na stałym poziomie, jednak z jednym wyjątkiem. W poniedziałek pojawił się nowy depozyt krótkoterminowy w Bossa Banku, dzięki temu średnie oprocentowanie w tej kategorii jest nieco wyższe w porównaniu z tygodniem poprzednim. W kolejnych 4 dniach oprocentowanie lokat krótkoterminowych nie ulegało zmianie. Wahań w średnim oprocentowaniu nie zauważyliśmy także dla lokat średnio- i długoterminowych. Lokaty kwartalne na początku tygodnia odnotowały lekki wzrost za sprawą nowych depozytów Idea Banku, dzięki czemu średnie oprocentowanie lokat tej kategorii wynosi obecnie ok. 3,8%.
Najlepsze lokaty na rynku
Wybór depozytu terminowego to sprawa indywidualna, która zależy przede wszystkim od naszych preferencji, celów oszczędzania oraz sytuacji materialnej. W opinii redakcji serwisu NajlepszeLokaty.pl w mijającym tygodniu jednymi z korzystniejszych lokat ze stałym oprocentowaniem były:
Lokaty Krótkoterminowe
- Lokata Start w Meritum Banku – 2-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 5% dla nowych klientów, którzy otworzą w tym banku Proste Konto Osobiste.
- Lokata Bonjour w Lion's Banku – miesięczna lokata z oprocentowaniem 5% dla zamożnych klientów (kwota minimalna 200 tys. zł).
- Lokata na Start w Getin Online – 2-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4,5% przeznaczona dla klientów, którzy wcześniej nie posiadali tego depozytu w banku.
Lokaty Kwartalne +
- Lokata Happy w Idea Banku – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 5,0% dla nowych klientów banku.
- Lokata Mobilna w Banku Millennium – kwartalny depozyt z oprocentowaniem 4,5% dla posiadaczy Konta 360 zakładany w aplikacji mobilnej.
- Lokata Bezkarna w BGŻ Optima– 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4% dla klientów otwierających Konto Oszczędnościowe w tym banku.
Lokaty Średnioterminowe
- Lokata Specjalna w Toyota Banku – 9-miesięczny depozyt z wyższym 4% oprocentowaniem dla posiadaczy kredytu samochodowego w banku.
- BIZ Lokata PRO w BiZ Banku – półroczna lokata z oprocentowaniem 3,7% wymagająca założenia konta osobistego.
- R-lokata na nowe środki w Raiffeisen Polbanku – 6-miesięczna lokata z oprocentowaniem 3,6% dla nowych środków od 75 do 200 tys. zł.
Lokaty Długoterminowe
- BIZ Lokata PRO w BiZ Banku – dwuletnia lokata z oprocentowaniem 4,05% wymagająca założenia konta osobistego.
- Lokata Direct+ Internet w Santander Consumer Banku – 24-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 4%.
- Lokata Mobilna w BZ WBK – roczna lokata z oprocentowaniem 4% dla posiadaczy rachunków w banku.
Podsumowanie tygodnia
Kolejny wakacyjny tydzień to ponownie niewielkie zmiany w oprocentowaniu lokat. Idea Bank zgodnie z oczekiwaniami wprowadza nowe oferty w depozytach kwartalnych, których średnie oprocentowanie jest obecnie wysokie i konkurencyjne. W kontekście rynkowych danych o deflacji i spekulacjach dotyczących obniżek stóp procentowych NBP nie jest wykluczone, że banki mogą zareagować na te informacje i zmienić oprocentowanie produktów oszczędnościowych. Nie jest to jednak przesądzone, dlatego warto śledzić rankingi lokat terminowych, aby za każdym razem wybierać najbardziej korzystne oferty.
Komentarze