My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ranking kont firmowych - Marzec 2023

Ranking kont firmowych adresujemy zarówno do przedsiębiorców rozpoczynających swoją przygodę z biznesem, jak i właścicieli firm od lat funkcjonujących na rynku. Przeglądając nasze zestawienie, szybko sprawdzisz, jaka oferta na rynku jest aktualnie najlepsza i upewnisz się, czy dane konto pasuje do specyfiki Twojego biznesu.

Oceniając poszczególne ROR-y uwzględniliśmy wiele czynników, m.in. koszty związane z prowadzeniem rachunku, opłaty pobierane za podstawowe operacje bankowe, dodatkowe usługi i produkty oferowane w ramach konta, wygodę w zarządzaniu finansami firmy. Mamy nadzieję, że wszystkie te informacje ułatwią Ci podjęcie optymalnej decyzji związanej z wyborem firmowego rachunku.

Ranking kont firmowych – jakie kryteria bierzemy pod uwagę


Nasz ranking kont firmowych przygotowaliśmy z myślą o podmiotach działających w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. W zestawieniu uwzględniliśmy szereg różnych kryteriów (m.in. opłaty, funkcjonalność rachunku, ofertę oszczędnościową i walutową, promocje bankowe), tak aby każda firma - niezależnie od stażu, wielkości i branży - mogła znaleźć dla siebie korzystną ofertę.

Jak oceniamy konta dla firm?

Mamy świadomość, że nie ma jednego idealnego firmowego rachunku. Przede wszystkim dlatego, że działające na rynku przedsiębiorstwa różnią się profilem działalności, formą prawną, wielkością i stażem, to zaś powoduje, że mają bardzo różne oczekiwania wobec konta w banku. Dla małego detalisty, który na co dzień operuje głównie gotówką, będą ważne całkiem inne aspekty firmowego ROR-u niż dla dużej spółki handlowej typu import-eksport. Czego innego będzie oczekiwał od oferty banku start-up rozpoczynający swoją przygodę z biznesem, a czego innego rozwijająca się prężnie firma produkcyjna. Słowem, każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą ma swoje własne specyficzne potrzeby i to właśnie do nich musi „dopasować” swoje konto bankowe.

Dlatego aby nasz ranking był przydatny dla jak największej liczby przedsiębiorców, wzięliśmy w nim pod uwagę 3 grupy parametrów:

  • opłaty i prowizje związane z prowadzeniem konta firmowego,
  • dostępną ofertę oszczędnościową, kredytową oraz walutową,
  • dodatkowe usługi i funkcjonalności oferowane w ramach firmowego ROR-u.

Kryteria oceny kont firmowych
Kliknij, aby powiększyć


Konto firmowe - zestawienie najważniejszych opłat

Wyszliśmy z założenia, że tym, co łączy właścicieli wszystkich firm – zarówno tych małych, jak i tych większych – jest niechęć do ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Zasada ta odnosi się także do kont firmowych, dlatego największy wpływ na pozycje poszczególnych rachunków w naszym zestawieniu mają pobierane przez bank prowizje.

W pierwszej kolejności uwzględniliśmy opłatę za prowadzenie rachunku i korzystanie z karty płatniczej, bo właśnie te dwie operacje generują stałe koszty. Na szczęście, w wielu bankach miesięczna opłata za konto i kartę jest warunkowa i można jej uniknąć (najczęściej wykonując określoną liczbę transakcji bezgotówkowych w miesiącu lub zapewniając wpływ na firmowy rachunek). Oceniliśmy też stopień skomplikowania stawianych przez bank warunków - im były łatwiejsze, tym więcej punktów przyznawaliśmy danej ofercie.

Kolejnym czynnikiem, który wzięliśmy pod lupę, były koszty przelewów. Aczkolwiek obecnie internetowe przelewy do ZUS czy US są we wszystkich bankach bezpłatne, to pozostałe krajowe przelewy zewnętrzne (na rachunki w innych instytucjach) wiążą się z reguły z kilkuzłotową prowizją (przy czym w niektórych bankach obowiązuje stała opłata za każdą operację, w innych możemy skorzystać z pakietu kilkunastu darmowych przelewów miesięcznie, a za każdy kolejny transfer musimy już zapłacić).

Sprawdziliśmy również koszt przelewów natychmiastowych, walutowych (SWIF i SEPA) oraz przelewów zlecanych w oddziale banku. Mamy nadzieję, że firmy wykonujące dużą liczbę takich operacji będą mogły dzięki temu łatwo oszacować koszty związane z tym typem transakcji.

Nie zapomnieliśmy również o tych przedsiębiorstwach, które operują głównie gotówką i w naszym rankingu uwzględniliśmy takie pozycje, jak opłaty za korzystanie z bankomatów/wpłatomatów czy też wpłaty/wypłaty w placówce banku.

Kolejnym aspektem, który poddaliśmy ocenie, była możliwości otwarcia rachunków pomocniczych (zarówno w złotych, jak i w walutach) oraz kosztów związanych z ich prowadzeniem.

Oferta oszczędnościowa

Zbadaliśmy również, czy firmowa oferta poszczególnych banków umożliwia skorzystanie z ciekawych produktów oszczędnościowych, takich jak lokaty czy konta lokacyjne. Uznaliśmy, że ten aspekt rachunku może być istotny dla firm, które chcą efektywnie wykorzystać nadwyżkę na rachunku bieżącym.

Oferta kredytowa

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na pozycję danego rachunku w naszym zestawieniu, jest dostęp do rozbudowanej oferty kredytowej. W tym przypadku przyznajemy punkty za różne formy finansowania działalności (leasing, kredyt inwestycyjny, obrotowy, kredyt z gwarancją de minimis, pożyczkę gotówkową) oraz przyjazną procedurę wnioskowania o produkt. Dodatkowe punkty otrzymują od nas te instytucje, które oferują kredyt dla start-upów działających krócej niż 6 miesięcy.

Oferta walutowa

Spory udział w końcowej ocenie ma także oferta walutowa, z której mogą skorzystać posiadacze kont firmowych. Analizując ten obszar bierzemy pod uwagę liczbę walut, w których można założyć rachunek w danym banku oraz opłaty za prowadzenie konta walutowego i obsługę karty walutowej.

Do atutów oferty zaliczyliśmy również dostęp do kantoru online, niskie koszty związane z obsługą walutową w oddziałach, przejrzyste zasady rozliczania transakcji zagranicznych oraz możliwość skorzystania z produktów oszczędnościowych w walutach obcych.

Rachunek firmowy to również dodatkowe usługi i funkcjonalności

Uznaliśmy też, że kwestią, którą warto uwzględnić przy wyborze firmowego konta, są różne funkcjonalności ułatwiające zarządzanie firmą dostępne w ramach bankowości internetowej i mobilnej. Wiele z tych rozwiązań pozwala na obniżenie kosztów administracyjnych i lepszą kontrolę finansów, dlatego warto mieć do nich dostęp.

Do takich przydatnych udogodnień zaliczyliśmy między innymi program do fakturowania z możliwością budowania bazy klientów, uproszczone wykonywanie przelewów, saldo dostępne po każdej transakcji, monitoring płatności, szybki kredyt dla firmy z decyzją online, przelewy na telefon oraz łatwą edycję danych osobowych (także PIN-u lub hasła do konta).

Dodatkowe punkty przyznawaliśmy za dostęp do bardziej zaawansowanych opcji takich jak wieloosobowa autoryzacja transakcji, import plików z przelewami czy raport MT940. Sprawdzaliśmy również, czy w ramach firmowego konta można skorzystać z oferty terminali płatniczych i ubezpieczeń dedykowanych przedsiębiorcom.

Dodatkowy plus – możliwość wzięcia udziału w promocji

W naszym rankingu rachunków firmowych wzięliśmy także pod uwagę organizowane przez bank akcje promocyjne przeznaczone dla nowych i obecnych klientów, przy czym ocenialiśmy nie tylko atrakcyjność premii, lecz również warunki, które trzeba spełnić, by otrzymać od banku obiecaną nagrodę. Dlatego jeśli dana akcja wiązała się ze spełnieniem wyśrubowanych wymogów lub posiadała zagmatwany regulamin, nie uwzględnialiśmy jej w naszej punktacji.

Jak wybrać najlepszy rachunek dla firmy?

Naszym zdaniem, przed otworzeniem konkretnego rachunku warto rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim należy ustalić, które operacje bankowe będziemy wykonywali najczęściej i od nich zacząć analizę cennika. Warto również zastanowić się, z jakich produktów banku zamierzamy dodatkowo skorzystać (przykładowo: kredytu obrotowego, rachunków pomocniczych, konta walutowego, factoringu, leasingu itp.). W dalszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób chcemy zarządzać swoim kontem (przez Internet, tradycyjnie w oddziale) i czy będziemy potrzebowali dostępu do bardziej zaawansowanych usług, np. do e-księgowości, e-urzędu, ubezpieczeń?

Przeprowadzenie takiej wstępnej analizy ułatwi nam oszacowanie kosztów związanych z prowadzeniem firmowego konta i pozwoli na łatwiejsze porównanie różnych ofert.

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby otworzyć konto firmowe?

W wielu bankach wniosek o otwarcie konta dla firm możemy złożyć za pośrednictwem strony internetowej, a następnie podpisać umowę podczas spotkania z kurierem. W innych - po wysłaniu wniosku - musimy udać się osobiście do placówki banku i tam załatwić resztę formalności. W nielicznych instytucjach otwarcie rachunku biznesowego jest możliwe poprzez przelew weryfikacyjny, za pomocą wideorozmowy lub metody "na selfie". Warto więc dopytać w banku, w którym planujemy założenie konta, jakie mamy w tym zakresie możliwości.

Ważne! Abyśmy mogli wnioskować o rachunek, musimy wcześniej zarejestrować firmę w CEIGD!

Wniosek umożliwiający otworzenie konta znajdziemy na stronie internetowej banku po kliknięciu w dedykowany przycisk, typu „otwórz konto”, „załóż konto”. Po wejściu w formularz zostaniemy poproszeni o podanie danych, które umożliwią bankowi zweryfikowanie naszej tożsamości oraz sprawdzenie, czy dana firma naprawdę istnieje. Są to:

  • dane firmy: REGON, NIP, PKD, adres, telefon i e-mail, data rozpoczęcia działalności,
  • informacje umożliwiające identyfikację właściciela: PESEL, seria i numer dowodu osobistego, adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail.

W jakim banku założyć konto firmowe?

Odpowiedź na to pytanie jest całkiem prosta - w tym, który oferuje rachunek firmowy najlepiej dopasowany do naszych wymagań i potrzeb. Jeśli zależy nam przede wszystkim na niskich opłatach - poszukajmy konta, które będzie tanie w obsłudze. Natomiast jeśli liczy się dla nas nie tylko cena usług, lecz także rozmaite funkcjonalności, dzięki którym firma będzie mogła lepiej kontrolować swoje finanse - zwróćmy uwagę na nieco droższe oferty, które jednak w dłuższej perspektywie mogą okazać się znacznie bardziej opłacalne (przykładowo - korzystając z udostępnionej przez bank e-księgowości zaoszczędzimy na usługach biura księgowego).

Pamiętajmy też, tak jak nie istnieje najlepszy rachunek dla wszystkich bez wyjątku podmiotów gospodarczych, tak nie istnieje całkowicie darmowe konto firmowe. W wielu bankach część mniej popularnych operacji jest obłożona wysoką prowizją - może więc się zdarzyć, że choć nie będziemy musieli płacić za konto, kartę i przelewy, jednak bank „odbije” to sobie na innych pozycjach.

Reasumując, wybór firmowego konta powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Oczywiście, jeśli okaże się, że rachunek zawiedzie nasze oczekiwania, zawsze możemy się przenieść do innego banku, jednak wiąże się to z wieloma niedogodnościami - m.in. z powiadomieniem urzędu skarbowego oraz wszystkich kontrahentów o nowym numerze rachunku. Warto więc wybrać raz, za to dobrze.


Podziel się swoją opinią o rankingu kont firmowych

Mamy nadzieję, że wiesz już, na jakie aspekty firmowego rachunku powinieneś zwrócić uwagę. Jeśli jednak uważasz, że o czymś zapomnieliśmy, podziel się z nami swoją opinią. Jesteśmy otwarci na wszystkie Twoje uwagi i sugestie.