My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ranking kont walutowych - Maj 2023

Powodów, dla których warto założyć konto walutowe, jest wiele. Ten typ rachunku przyda się nie tylko podróżnikom, lecz również osobom pracującym lub studiującym za granicą oraz miłośnikom zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Ułatwi nam również życie, gdy otrzymujemy wynagrodzenie w dewizach, spłacamy kredyt w walucie obcej lub inwestujemy na zagranicznych rynkach finansowych.

Warto więc wiedzieć, jak działa konto walutowe oraz poznać jego wady i zalety. W naszym rankingu kont walutowych podpowiadamy, na jakie parametry rachunku warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z bankiem i czym należy kierować się przy wyborze najlepszej oferty.

Założenia, na jakich oparliśmy nasz ranking kont walutowych


Konto walutowe to rachunek bankowy służący do przechowywania środków w wybranej przez klienta obcej walucie. Jeśli właśnie rozważasz założenie takiego rachunku, nasz ranking kont walutowych ułatwi ci znalezienie najlepszej oferty.

Jak oceniamy konta walutowe?

Bazując na naszym doświadczeniu oraz informacjach od Czytelników uznaliśmy, że na ocenę rachunków walutowych największy wpływ powinny mieć następujące obszary:

  • prowizje związane z prowadzeniem i obsługą konta
  • wymóg posiadania osobistego rachunku w złotówkach
  • możliwość skorzystania z karty wielowalutowej i bankowego kantoru walutowego
  • dostępne waluty
  • oprocentowanie rachunku oraz oferta oszczędnościowa w walutach obcych
  • akcje promocyjne dostępne w ramach konta


Kryteria oceny kont walutowych
Kliknij, aby powiększyć

Konto walutowe - najważniejsze koszty

Aby ułatwić Ci porównanie ofert, postanowiliśmy uwzględnić w naszym rankingu wszystkie najważniejsze prowizje związane z obsługą kont walutowych. Należą do nich:

  • opłata za prowadzenie rachunku + ewentualna opłata za jego otwarcie,
  • opłata za korzystanie z karty,
  • prowizja za wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów,
  • koszt przelewów: SEPA, SWIFT i przelewu przychodzącego w walucie obcej,
  • spread, czyli stosowana przez bank różnica w kursie kupna i sprzedaży waluty (im mniejsza różnica, tym korzystniejsza oferta).
  • koszty obsługi walutowej w oddziale (wpłaty i wypłaty).

Opłaty konto walutowe
Kliknij, aby powiększyć

Konto osobiste w złotówkach w pakiecie z kontem prowadzonym w obcych walutach

W niektórych bankach założenie rachunku walutowego jest możliwe tylko wtedy, gdy posiadamy w nich również konto osobiste prowadzone w złotych. Spełnienie tego wymogu wiąże się zazwyczaj z dodatkowymi opłatami pobieranymi przez bank za obsługę indywidualnego rachunku. Dlatego też zawsze sprawdzamy, ile taki ROR kosztuje i uwzględniamy to w naszej kompleksowej ocenie.

Punkty za kartę wielowalutową

Karta wielowalutowa to karta płatnicza, która może być podpięta jednocześnie do więcej niż jednego rachunku bankowego i obsługiwać płatności w złotych, euro, dolarach czy funtach. Podczas transakcji kartą system sam rozpoznaje, jaka jest jej waluta i rozlicza ją według najkorzystniejszej dla nas opcji, dzięki czemu unikamy kosztów przewalutowania.

Możliwość skorzystania z karty wielowalutowej uznajemy za niewątpliwy atut oferty i nagradzamy wyższą punktacją.

Dostęp do bankowego kantoru walutowego

Przyjęliśmy też, że czynnikiem, który wpływa na atrakcyjność rachunku w dewizach, jest dostęp do bankowego kantoru walutowego. Dzięki tej usłudze możemy wymienić walutę po konkurencyjnych kursach, co należy uznać za duże ułatwienie (zwłaszcza, jeśli często przeprowadzamy takie operacje).

Liczba dostępnych walut

Kolejnym kryterium, które uznaliśmy za istotne, jest duża liczba dostępnych walut. Są banki, które oferują konta wyłącznie w czterech głównych walutach (EUR, USD, GBP, CHF) i takie, w których możemy otworzyć konto w mniej popularnych dewizach, np. w duńskich koronach czy chorwackich kunach. Naszym zdaniem warto docenić taką opcję.

Oprocentowanie rachunku i dostęp do oferty oszczędnościowej w walutach obcych

Wiemy również, że dla części klientów istotne są produkty oszczędnościowe w obcych walutach. Dlatego jeśli bank prowadzi lokaty walutowe lub gwarantuje oprocentowanie środków znajdujących rachunku walutowym (nawet jeśli ta stawka jest raczej niewielka), to może liczyć na nasze uznanie.

Rachunek walutowy może zyskać również dzięki promocjom

Nie jest tajemnicą, że atrakcyjna promocja związana z rachunkiem może znacznie podnieść ocenę całej oferty – dlatego sprawdzamy również, czy bank organizuje promocje kont walutowych i ile możemy w nich zyskać. Dodatkowe punkty przyznajemy także, jeśli bank nie zapomina o obecnych klientach i im także proponuje premie w akcjach specjalnych.

Kiedy konto dewizowe może nam się przydać?

Rachunek walutowy może się okazać korzystnym rozwiązaniem w naprawdę wielu życiowych sytuacjach. Ten typ rachunku sprawdzi się między innymi, gdy:

  • spłacamy kredyt hipoteczny w walucie, np. dolarach lub frankach (możemy wówczas zmniejszyć wysokość raty, ponieważ nie ponosimy kosztów spreadu),
  • często podróżujemy i spędzamy wiele czasu za granicą,
  • odbieramy dużo przelewów zza granicy albo sami wysyłamy takie zagraniczne przelewy,
  • chcemy przechowywać środki w obcej walucie,
  • chętnie robimy zakupy w zagranicznych platform internetowych, np. eBay, Aliexpress czy Amazon,
  • otrzymujemy wynagrodzenie od zagranicznego pracodawcy,
  • inwestujemy w waluty obce, licząc na zyski związane z różnicami kursowymi.

Konto walutowe przyda nam się również wtedy, gdy pracujemy zarobkowo w obcym państwie i chcemy, by mieszkająca w Polsce rodzina miała dostęp do naszych pieniędzy. Możemy wówczas założyć z wybranym krewnym wspólny rachunek, a następnie razem wystąpić o konto walutowe (inną opcją jest udzielenie mieszkającemu w kraju członkowi rodziny pełnomocnictwa do rachunku w walucie).

Bez konta walutowego nie mogą też funkcjonować firmy, które mają swoje filie w różnych krajach, prowadzą działalność typu import-eksport lub często wysyłają swoich pracowników w zagraniczną podróż służbową.

Jak otworzyć konto walutowe?

Zakładanie konta walutowego w zasadzie nie różni się niczym od otwierania standardowego rachunku osobistego w złotówkach. Jeśli jesteś nowym klientem możesz o niego zawnioskować zarówno w oddziale banku, jak i przez Internet, wypełniając dedykowany formularz kontaktowy (ważne - w niektórych instytucjach ta druga opcja może być niedostępna i ROR otworzysz wyłącznie w placówce).

Natomiast jeśli posiadasz w danym banku konto indywidualne, bez trudu założysz rachunek dewizowy za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Czym się kierować, wybierając konto walutowe?

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny rachunek, zadaj sobie pytanie, do czego tak naprawdę konto jest Ci potrzebne. Czy do spłaty kredytu w obcej walucie? Częstych wyjazdów do krajów w strefie euro? Przyjmowania zagranicznej emerytury? Wielomiesięcznego pobytu w obcym kraju?

Po drugie - zastanów się, jaka usługa w ramach konta będzie dla Ciebie najważniejsza - czy będą to zagraniczne przelewy, tanie wypłaty z bankomatów za granicą, karta wielowalutowa czy może możliwość szybkiej wymiany walut?

Kiedy będziesz już znał odpowiedź na te dwa pytania, w pierwszej kolejności sprawdź wysokość prowizji za te operacje, które uznałeś za najistotniejsze. Przykładowo - jeśli konto dewizowe będzie Ci służyło przede wszystkim do wysyłania przelewów zagranicznych do kontrahenta spoza obszaru UE, najważniejszy dla Ciebie będzie koszt przelewu SWIF. Niektóre banki pobiorą od Ciebie stałą opłatę, inne - określony procent od wysyłanej kwoty. Oszacuj więc zawczasu, która z tych dwóch opcji będzie dla Ciebie korzystniejsza, tak abyś potem nie ponosił niepotrzebnych kosztów.

Być może jednak chcesz założyć konto walutowe, bo właśnie wybierasz się na urlop w Japonii i ze względów bezpieczeństwa nie chcesz brać ze sobą waluty w gotówce. W tym przypadku koszt przelewów zagranicznych nie będzie miał dla Ciebie większego znaczenia - za to liczyć się będą opłaty związane z kartą walutową, prowizja za wypłaty z zagranicznych bankomatów, wysokość stosowanego przez dany bank spreadu oraz możliwość założenia rachunku w jenach.

Reasumując - przeglądając ofertę rachunków walutowych musisz dokładnie przeanalizować opłaty i prowizje pod kątem własnych oczekiwań i potrzeb.

I jeszcze jedno - dobrze przemyśl, czy konto walutowe jest Ci naprawdę potrzebne. Jeśli miałoby Ci ono służyć do sporadycznych zakupów w Internecie czy kilkudniowego wyjazdu za granicę, to jego zakładanie jest pozbawione większego sensu. Po pierwsze dlatego, że po powrocie do Polski będzie generować niepotrzebne koszty. Po drugie, określona z góry waluta i ograniczenia karty powodują, że w przyszłości ROR będzie przydatny tylko w ściśle określonych krajach. Na nic zda się konto w jenach po przyjeździe do Chorwacji czy Turcji.

Znajdź najtańsze (dla siebie) konto walutowe, korzystając z naszego rankingu

Samodzielny wybór optymalnego konta walutowego wymaga sporego zaangażowania. Tego typu produkty są dostępne w niemal każdym banku, jeśli więc chciałbyś porównać wszystkie oferty, musiałbyś poświęcić na to sporo czasu. Istnieje jednak sposób, byś znalazł swoje "szyte na miarę" konto walutowe szybko i bez większego wysiłku. Wystarczy, że skorzystasz z naszego zestawienia rachunków dewizowych i zapoznasz się z charakterystyką poszczególnych ROR-ów. Dzięki temu będziesz mógł łatwo ocenić, czy dane konto odpowiada Twoim wymaganiom.


Podziel się swoją opinią

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak wybrać najlepsze konto walutowe i czy rzeczywiście jest to produkt dla Ciebie. Jeśli jednak uważasz, że o czymś zapomnieliśmy, jesteśmy otwarci na Twoje przemyślenia i sugestie.