My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ranking kredytów gotówkowych - Marzec 2023

Kredyty gotówkowe to jedne z najbardziej popularnych produktów bankowych. Przyznane środki możesz przeznaczyć na dowolny, wybrany przez Ciebie cel, np. remont, wakacje czy kupno samochodu. Kredyt gotówkowy jest zatem bardzo pomocnym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz pożyczać pieniędzy od rodziny czy znajomych.

Ranking kredytów gotówkowych – jakie kryteria uwzględniamy w naszym zestawieniu?


Kredyt gotówkowy – najważniejsze informacje

Instytucje finansowe udzielają kredytów zgodnie z regulacjami prawa bankowego oraz według ustawy o kredycie konsumenckim. Zapewniają one ochronę klienta oraz przedstawienie wszystkich zasad udzielenia finansowania w sposób jasny i zrozumiały, a przede wszystkim zgodny z prawem.

Najważniejszymi cechami kredytu gotówkowego są:

  • wysoka maksymalna kwota kredytu - zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim wartość kredytu gotówkowego może wynosić maksymalnie 255 550 zł. Jednak najczęściej instytucje finansowe określają górny limit na poziomie 200 000 zł.
  • długi okres spłaty – do 120 miesięcy, czyli aż 10 lat na uregulowanie zobowiązania.

Największymi zaletami kredytów gotówkowych jest ich łatwa dostępność oraz minimum formalności. W szczególności, gdy ubiegasz się o niewielką kwotę, banki nie będą wymagać od Ciebie wielu dokumentów, a decyzję kredytową możesz otrzymać nawet po kilkunastu minutach.

Wniosek kredytowy możesz złożyć osobiście w placówce bankowej, a także przez Internet. Jeśli zależy Ci na czasie, warto rozważyć skorzystanie z kredytu gotówkowego online. W tym celu zachęcamy do skorzystania z naszego rankingu kredytów gotówkowych oraz wyboru najlepszej oferty dla siebie.

Ranking kredytów gotówkowych – podstawowe kryteria

Stworzony przez nas ranking kredytów gotówkowych opiera się na trzech najbardziej istotnych aspektach. Są to koszty zobowiązania, warunki uzyskania finansowania, a także dodatkowe wymagania  stawiane klientom.

Kryteria oceny kredytów gotówkowych
Kliknij, aby powiększyć

Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność kredytu jest wysokość związanych z nim kosztów. By dokonać dobrego wyboru kredytu gotówkowego i uniknąć zbędnych wydatków, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na następujące parametry:

  • miesięczna rata
  • oprocentowanie
  • prowizja
  • RRSO
  • kwota do spłaty

Z jakich elementów składa się miesięczna rata?

Rata kredytu gotówkowego to comiesięczny koszt, który będziesz ponosić w związku z przyznanym finansowaniem. Rata składa się z dwóch części: kapitałowej oraz odsetkowej. Pierwsza z nich to część kwoty, jaką przyznała Ci instytucja finansowa, natomiast odsetki stanowią zysk dla banku z tytułu udzielonych środków. W przypadku kredytów gotówkowych raty są najczęściej stałe, a proporcje kapitału i odsetek zmieniają się wraz z okresem spłaty zobowiązania. Początkowo udział odsetek w racie znacznie przewyższa kapitał ze względu na to, iż są one naliczane od bieżącego zadłużenia. Z czasem, im mniej kapitału pozostanie Ci do spłaty, tym mniejszy będzie udział odsetek. 

Od czego zależy oprocentowanie kredytu?

Oprocentowanie to wartość procentowa odsetek, które będziesz musiał zapłacić bankowi w zamian za udzielenie kredytu. Wyróżniamy oprocentowanie zmienne i stałe. Pierwsze z nich oznacza, że wysokość oprocentowania będzie ulegać zmianom w zależności od wysokości stawki bazowej. Z kolei oprocentowanie stałe gwarantuje sztywną wartość oprocentowania przez cały okres kredytowania.

Warto zatem wiedzieć, co wpływa na wysokość oprocentowania. Składa się ono z dwóch części: stawki bazowej oraz marży. Przy kredytach z oprocentowaniem zmiennym stosuje się stawkę WIBOR, której wartość jest zależna w głównej mierze od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Banki stosują stawki WIBOR 3M lub WIBOR 6M, które różnią się okresem aktualizacji. Pierwsza z nich oznacza, że oprocentowanie aktualizowane jest co 3 miesiące, natomiast druga - co 6 miesięcy. W przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym zastosowanie ma stała stawka bazowa, która nie zmienia się przez cały okres trwania umowy.

Drugim składnikiem oprocentowania jest marża określana przez bank. Zdarza się, że można ją negocjować. Zazwyczaj na obniżenie marży mogą liczyć klienci, którzy posiadają odpowiednią zdolność kredytową oraz ubiegają się o wysoką kwotę finansowania.

Czym jest prowizja kredytu?

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt kredytu jest prowizja. To opłata, jaką bank pobiera w zamian za udzielenie finansowania. Prowizja może zostać doliczona do kosztu miesięcznych rat lub występować w formie jednorazowej opłaty. Zdarza się, iż bank zrezygnuje z pobierania prowizji, jednak w takim przypadku powinieneś sprawdzić, czy w zamian nie została podniesiona wysokość marży bądź czy nie zostały doliczone inne opłaty, np. za rozpatrzenie wniosku. Wartość prowizji jest wyrażana procentowo, dlatego jej ostateczna wysokość zależy od udzielonej Ci kwoty kredytu.

Co znaczy RRSO?

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, to parametr, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Wskaźnik ten zawiera wszystkie koszty kredytu wyrażone w skali roku. Często podczas dokonywania wyboru oferty kredytowej błędnie kierujemy się jedynie wysokością oprocentowania, jednak jego niska wartość nie zawsze oznacza tańszy kredyt. Może się bowiem okazać, że w zamian bank naliczył wysoką prowizję bądź inne dodatkowe koszty. Dlatego też przy wyborze kredytu powinieneś w szczególności zwrócić uwagę na RRSO. Wskaźnik ten obejmuje wysokość oprocentowania, prowizji oraz innych dodatkowych kosztów, np. ubezpieczenia. RRSO zdecydowanie pomoże Ci w wyborze najlepszej oferty, powinieneś jednak pamiętać, że porównywane przez Ciebie kredyty powinny być w tej samej wysokości oraz o takim samym okresie spłaty. Im niższa wartość RRSO, tym mniejsze koszty poniesiesz w związku z przyznanym Ci kredytem.

Co oznacza kwota do spłaty?

Kwota do spłaty pokazuje, ile pieniędzy musisz ostatecznie oddać instytucji finansowej za cały okres obowiązywania umowy. Parametr ten, oprócz pożyczonego kapitału, uwzględnia również całkowity koszt kredytu, czyli odsetki, prowizje oraz wszystkie dodatkowe koszty, np. opłatę za rozpatrzenie wniosku czy ubezpieczenie.

Tanie kredyty gotówkowe – na co jeszcze zwracać uwagę?

Oprócz podanych wyżej parametrów koniecznie powinieneś jeszcze zwrócić uwagę na:

  • dodatkowe wymagania stawiane przez bank
  • warunki uzyskania kredytu

Dodatkowe wymagania

Do dodatkowych wymagań stawianych przed przyszłymi kredytobiorcami należą m.in. konieczność założenia konta osobistego w danym banku bądź wykupienie ubezpieczenia.

Założenie konta oraz zapewnienie na nim wpływów wynagrodzenia sprawi, że staniesz się wiarygodnym klientem dla instytucji, w której ubiegasz się o finansowanie. Dzięki temu będziesz mógł liczyć na takie korzyści jak np. obniżenie prowizji czy oprocentowania.

Ubezpieczenie kredytu wiąże się natomiast z podwyższeniem wysokości raty o wartość składki ubezpieczeniowej. Zazwyczaj nie jest ono obowiązkowe, ale w przypadku niewystarczającej zdolności kredytowej może być to jedyny sposób na przyznanie finansowania. Poza tym warto pamiętać, iż posiadanie ubezpieczenia może być niezwykle pomocne w sytuacjach, których nie da się przewidzieć, tj. utrata pracy czy choroba. Dodatkowo, ubezpieczenie często obniża wysokość prowizji.

By nie ponosić zbędnych, dodatkowych kosztów, koniecznie upewnij się, czy otwarcie konta bądź wykupienie ubezpieczenia rzeczywiście będzie dla Ciebie korzystne. Może bowiem zdarzyć się, że koszt ich nabycia będzie dużo wyższy niż oprocentowanie czy prowizja oferowane bez spełnienia dodatkowych wymagań.

Warunki uzyskania kredytu gotówkowego

Kolejną ważną kwestią są warunki uzyskania kredytu. W tym aspekcie zostały wzięte pod uwagę takie czynniki jak ilość wymaganych dokumentów oraz łatwość i dostępność wnioskowania o dodatkowe środki.

Odnośnie ilości dokumentów wymaganych przez bank w celu zbadania Twojej zdolności kredytowej, najlepiej ocenione zostały przez nas oferty, które nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów oprócz tych niezbędnych, czyli wniosku kredytowego, dowodu osobistego, zaświadczenia o zarobkach oraz ewentualnie wyciągu z konta (najczęściej z ostatnich 3 lub 6 miesięcy), na które wpływa Twoje wynagrodzenie.

Dodatkowe punkty zyskały również oferty, które umożliwiają łatwy i szybki proces kredytowania. Dotyczy to szczególnie możliwości wnioskowania o kredyt gotówkowy przez Internet, bez wychodzenia z domu.

Kredyt gotówkowy online

Ciągły rozwój nowych technologii zmienia nasze podejście do bankowości. Coraz częściej decydujemy się na skorzystanie z kredytu online. Jest to zdecydowanie bardziej wygodne niż wnioskowanie o kredyt w sposób tradycyjny. Korzystając z naszego rankingu, możesz z łatwością porównać aktualne oferty i dokonać wyboru najlepszej, dostosowanej do Twoich wymagań i potrzeb.

Oczywiście możesz również złożyć wizytę bezpośrednio w placówce bankowej, jednak powinieneś mieć świadomość, że przeprowadzenie procesu online byłoby znacznie szybsze i bardziej komfortowe, bowiem wtedy decyzję kredytową możesz uzyskać nawet po kilkunastu minutach. Dodatkowo banki coraz częściej proponują lepsze warunki osobom ubiegającym się o kredyt przez Internet, a w wielu przypadkach taki sposób składania wniosku gwarantuje szybszą wypłatę środków na konto.

Jak wziąć kredyt gotówkowy przez Internet?

Po porównaniu ofert kredytowych przedstawionych w naszym rankingu, wybierz interesujący Cię kredyt i kliknij w pole „Złóż wniosek o kredyt”. Przycisk ten przekieruje Cię na bezpośrednią stronę zawierającą ofertę danego banku. Następnie powinieneś wypełnić formularz kontaktowy. Bank wymaga w nim kilku podstawowych danych takich jak:

  • imię i nazwisko,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail

Po wypełnieniu formularza należy wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. Formularz może także zawierać opcję wyboru godziny, w jakiej bank może się z Tobą skontaktować.

Zastanawiasz się, czy podanie tych danych jest bezpieczne? Korzystając ze sprawdzonych i autentycznych stron, do których przekierują Cię oferty znajdujące się w naszym rankingu, możesz być pewien, że Twoje dane są całkowicie bezpieczne i będą przetwarzane wyłącznie w celu przygotowania dla Ciebie indywidualnej oferty kredytowej. 

Gdy zatwierdzisz formularz, możesz oczekiwać na kontakt ze strony konsultanta banku, który pomoże Ci przejść przez cały proces kredytowania. Po przekazaniu niezbędnych dokumentów zostanie zbadana Twoja zdolność kredytowa. Jeśli okaże się, że osiągane przez Ciebie  dochody są wystarczające, byś mógł spłacać zobowiązanie, konsultant przedstawi Ci dokładne, zindywidualizowane warunki umowy, dostosowane do Twoich możliwości finansowych.

Zdarza się, iż w przypadku ubiegania się o wysoką kwotę kredytu będziesz musiał stawić się w placówce bankowej w celu podpisania umowy, jednak mimo to możliwość przesłania wymaganych dokumentów drogą elektroniczną znacznie usprawnia i przyśpiesza cały proces ubiegania się o kredyt.

Czym się różni kredyt od pożyczki?

Kredyt i pożyczka to nazwy, które często są stosowane zamiennie, jednak nie oznaczają tego samego. Kredyty są udzielane jedynie przez instytucje bankowe, natomiast pożyczki mogą być oferowane nie tylko przez banki, ale także przez SKOK-i, firmy pożyczkowe (tzw. parabanki) czy osoby prywatne.

Kolejną różnicą jest to, że podstawą tych zobowiązań są inne akty prawne. Kredyty gotówkowe udzielane są na podstawie Prawa Bankowego, natomiast pożyczki są regulowane przez Kodeks Cywilny.

W przypadku ubiegania się o kredyt zwykle powinieneś dokładnie określić cel, na jaki będziesz chciał przeznaczyć uzyskane środki. W przypadku pożyczki zwykle nie jest to wymagane, zatem możesz zaciągnąć zobowiązanie bez sprecyzowanego celu.

W naszym rankingu znajdziesz zarówno kredyty gotówkowe, jak i pożyczki oferowane przez instytucje bankowe.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń – czy to możliwe?

Niektóre banki zachęcają do skorzystania z kredytu gotówkowego bez zaświadczeń. Co to właściwie oznacza? Otóż skorzystanie z takiego finansowania nie wymaga przedstawienia zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy. Zamiast tego dokumentu wystarczy Twoje własne oświadczenie odnośnie osiąganych dochodów i ponoszonych wydatków. Jeśli nie jesteś klientem banku, w którym ubiegasz się o dodatkowe środki, zamiast oświadczenia bank może wymagać od Ciebie przedstawienia wyciągu z konta, na które wpływa wynagrodzenie.

Powinieneś jednak mieć na uwadze, iż pozyskanie takiego finansowania wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Kredyty bez zaświadczeń z reguły dotyczą niższych kwot (najczęściej do kilkunastu tysięcy złotych) oraz krótszego okresu spłaty.

Na jaką maksymalną kwotę kredytu możesz liczyć?

Przeglądając oferty kredytów gotówkowych, powinieneś pamiętać, że ostatecznie zaproponowane Ci parametry, długość okresu spłaty oraz maksymalna, całkowita kwota kredytu mogą się nieco różnić od tych przedstawionych w rankingu. Dokładne warunki będą ustalone indywidualnie, gdyż są one zależne od Twojej sytuacji finansowej. W tym przypadku kluczowa będzie Twoja wiarygodność płatnicza.

Bank określa maksymalną kwotę kredytu oraz jego parametry, oceniając Twoją zdolność kredytową oraz ryzyko, jakie bierze na siebie, udzielając Ci finansowania. Co więc wpływa na tę ocenę i na co powinieneś zwrócić uwagę przed rozpoczęciem ubiegania się o kredyt gotówkowy?

  • osiągane wynagrodzenie – bank zapyta cię o Twoje dochody, najczęściej z ostatnich 3 lub 6 miesięcy,
  • rodzaj umowy – dla instytucji bankowych najbardziej korzystna jest umowa o pracę na czas nieokreślony,
  • staż pracy – nie powinien on wynosić mniej niż 3 miesiące u obecnego pracodawcy,
  • liczba osób w gospodarstwie domowym – bank chce wiedzieć, ile osób jest na Twoim utrzymaniu,
  • miesięczne koszty – zostaniesz poproszony o określenie kwoty, którą co miesiąc ponosisz na niezbędne wydatki,
  • ilość posiadanych zobowiązań – bank sprawdzi, czy posiadasz inne zobowiązania, tj. kredyty, pożyczki pozabankowe, karty kredytowe czy limity w koncie. Na tej podstawie określi, czy udział zadłużenia w miesięcznym dochodzie nie jest zbyt wysoki i czy może udzielić Ci kolejnego kredytu.

Dla celów analizy jakościowej instytucja bankowa może również zapytać Cię o wiek, stan cywilny, wykształcenie oraz wykonywany zawód.

Oprócz zdolności kredytowej niezwykle ważna jest również Twoja historia kredytowa. Umożliwia ona weryfikację tego, czy posiadałeś wcześniej jakiekolwiek zobowiązania oraz jak radziłeś sobie z uiszczaniem rat. By uzyskać kredyt gotówkowy, Twoje poprzednie zobowiązania powinny być spłacane terminowo, tak więc ważne jest, byś nie posiadał zaległości w spłatach. Dane te są widoczne w raporcie wydawanym przez BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.

Po przeanalizowaniu wszystkich wymienionych wyżej czynników instytucja bankowa określa ryzyko udzielenia Ci kredytu. Jeśli będzie ono niskie, bank zaproponuje Ci wyższą maksymalną kwotę kredytu. W takiej sytuacji możesz również liczyć na lepsze warunki, np. niższe oprocentowanie czy prowizję. Dlatego też niezwykle ważne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej oraz regularna spłata zobowiązań, które pozwolą Ci na pozyskanie możliwie najtańszego kredytu gotówkowego.

Z nami wybierzesz najlepszy kredyt gotówkowy!

Wybór najlepszego kredytu gotówkowego nie jest prosty. Porównanie wszystkich dostępnych ofert może być bardzo czasochłonne. Z pomocą przychodzi jednak stworzony przez nas ranking kredytów gotówkowych, który zawiera aktualne i najbardziej atrakcyjne oferty na rynku. Za jego pomocą możesz w szybki oraz nieskomplikowany sposób dokonać wyboru taniego kredytu gotówkowego, najlepiej dostosowanego do Twoich potrzeb.