My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ranking lokat bankowych - listopad 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 16:12:15

Codziennie aktualizujemy ranking lokat bankowych, aby pomóc Ci wybrać najkorzystniejszą lokatę, dopasowaną do Twoich potrzeb.

Nie istnieje jedna, najlepsza lokata, Część z nas wybiera lokaty krótkoterminowe, aby uchronić przed inflacją swoje środki przeznaczone na określony cel. Inni wybiorą z kolei depozyty długoterminowe, z myślą o emeryturze czy w celu oszczędzania na przyszłość swoich dzieci lub wnuków.

Bez względu na to, jaki cel oszczędzania sobie wyznaczyłeś, nasze zestawienie lokat bankowych, ułatwi Ci wybór korzystnej lokaty bankowej, na której bezpiecznie ulokujesz swoje wolne środki.

Ranking lokat bankowych - listopad 2019 r.
Wybierz interesujący cię okres:
lub
Przejdź do porównywarki lokat

Jak tworzymy nasz ranking lokat bankowych?

Każde zestawienie depozytów bankowych opiera się na konkretnych założeniach i podobnie jest na naszym portalu. Aby lepiej zrozumieć ten ranking, warto wiedzieć, co wzięliśmy pod uwagę:

 1. Monitorujemy oferty wszystkich banków komercyjnych w Polsce, dzięki czemu masz pewność, że żadna dobra lokata nie ucieknie Twojej uwadze. Co więcej, prezentujemy także ciekawsze propozycje lokat z banków spółdzielczych. W takim przypadku umieszczamy informację o prawnej formie działalności banku.
 2. Bierzemy pod uwagę jedynie lokaty ze stałym oprocentowaniem, których zysk z odsetek może być określony jeszcze przed otwarciem depozytu. Nie wiesz, jak obliczyć zysk z lokaty? Sprawdź ten artykuł.
 3. Prezentujemy lokaty bankowe wyłącznie z ofert instytucji finansowych objętych gwarancjami BFG (lub europejskim odpowiednikiem tej instytucji). W ten sposób możesz spać spokojnie, wiedząc, że Twoje pieniądze są bezpieczne.
 4. Uwzględniamy jedynie lokaty o przejrzystych zasadach. Oznacza to, że w tym rankingu nie znajdziecie lokat strukturyzowanych, które są narażone na ryzyko inwestycyjne.
 5. Dla Twojej wygody porównanie lokat podzieliliśmy na różne okresy oszczędzania: krótkoterminowy (1 – 2 miesiące), kwartalny+ (3 – 5 miesięcy), średnioterminowy (6 – 11 miesięcy), długoterminowy (od jednego roku do 5 lat). Dla każdego okresu prezentujemy 10 najlepszych lokat terminowych o najwyższym oprocentowaniu. Jeśli chcesz zobaczyć kolejne pozycje, kliknij przycisk "Wyświetl kolejne lokaty" pod danym rankingiem.

Ranking najlepszych lokat bankowych aktualizujemy każdego dnia roboczego. Ważniejsze zmiany oprocentowania prezentujemy na bieżąco w analizach lokat lub wiadomościach, ale te mniej istotne ujmujemy bezpośrednio w naszym rankingu. Dodatkowo w każdy piątek dokonujemy krótkiego podsumowania wydarzeń na rynku lokat z ostatniego tygodnia.

Co znajdziesz w naszym zestawieniu lokat?

Każdą lokatę w rankingu prezentujemy w ten sam sposób. Pokazujemy przede wszystkim oprocentowanie depozytu (w skali roku), czas jego trwania oraz kwotę minimalną i maksymalną, dla której możesz założyć lokatę. Oprócz tego wskazujemy również na dodatkowe parametry, które mogą być ważne przy wyborze konkretnej oferty, na przykład wymóg posiadania konta osobistego w tym samym banku, status klienta (nowy/obecny), sposób odnawiania depozytu i warunki zerwania lokaty.

Jeśli wahasz się między kilkoma propozycjami, możesz dodać je do porównania i wtedy zestawić ze sobą poszczególne parametry, aby wybrać lepszą ofertę. Z porównywarki lokat możesz również korzystać niezależnie i przeglądać depozyty o wskazanych parametrach – dla określonej kwoty i czasu trwania, tylko oferty bez zakładania konta, a także propozycje z konkretnych banków.

Depozyty terminowe z najlepszym oprocentowaniem w naszym rankingu

Nasz ranking prezentuje ofertę najlepszych lokat bankowych, warto zatem w tym miejscu wspomnieć nieco właśnie o oprocentowaniu depozytów terminowych. Na podstawie danych rynkowych co miesiąc ustalamy średnie oprocentowanie lokat bankowych i – jak zobaczysz na poniższym wykresie – pozostawia ono wiele do życzenia.

Od długiego już czasu lokaty w polskich bankach komercyjnych oferują przeciętnie nieco ponad 1,4% w skali roku. Kiedy zestawimy tę wartość z poziomem inflacji (2,9% w lipcu 2019 r. według GUS), to okaże się, że statystyczny bankowy depozyt nie chroni przed wzrostem cen, a zyski są “zjadane” przez inflację. Jeśli przyjrzymy się żółtej linii na wykresie (oprocentowanie realne, po uwzględnieniu inflacji i podatku “Belki”), to wręcz z przerażeniem stwierdzimy, że w rzeczywistości przeciętna lokata przynosi nam stratę!

Z tego powodu najlepsze depozyty terminowe powinny mieć na tyle wysokie oprocentowanie, aby odsetki z naszych oszczędności przyniosły nam realny zysk – obecnie jest to min. 3,58%. W naszym rankingu lokat bankowych znajdziesz również oferty przewyższające tę stawkę.

W których bankach znajdziesz najlepsze lokaty?

Na takie pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ponieważ każdy bank prowadzi swoją własną działalność w sferze depozytów i dopasowuje ją do realiów rynkowych i własnych potrzeb. Nie da się jednak ukryć, że są banki, w których znajdziemy zwyczajnie dobre lokaty, z kolei inne instytucje od długiego już czasu nie oferują atrakcyjnych depozytów terminowych.

Nie jest to jednak sztywną regułą - może się okazać, że bank, który do tej pory działał spokojnie w sferze lokat, zaoferuje nieźle oprocentowany depozyt i, z drugiej strony, instytucja z dotychczas mocną ofertą oszczędnościową znacznie ją pogorszy. Dlatego warto regularnie monitorować rynek lokat i sprawdzać rankingi, aby nie przegapić dobrej okazji.

O czym pamiętać przy wyborze lokaty?

Zanim podejmiesz decyzję o założeniu depozytu, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

 • Oprocentowanie – aby łatwiej było porównywać oferty, oprocentowanie lokat podaje się w skali roku. Oznacza to, że podaną stawkę otrzymalibyśmy, gdyby depozyt trwał pełne 12 miesięcy, zatem dla lokat na krótsze okresy realne oprocentowanie będzie niższe (przykładowo, jeśli oprocentowanie w skali roku to 4%, to dla lokaty kwartalnej wyniesie ono tylko 1%). Podobnie rzecz ma się z podatkiem “Belki” - we wszystkich zestawieniach czy tabelach oprocentowanie nie uwzględnia tego podatku, warto zatem pamiętać, że realnie nasz zysk będzie niższy.

  Wskazówka: w oszczędzaniu nie warto zbytnio przywiązywać się do swojego banku. Jeśli konkurencja oferuje lepsze oprocentowanie lokat, to wykorzystaj ten fakt.
 • Dodatkowe produkty – w naszym rankingu jednym z parametrów jest konieczność posiadania konta osobistego w danym banku. Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie lokata wymaga założenia ROR-u, a jeśli tak, to na jakich warunkach. Może się zdarzyć, że wymagane konto będzie obciążone obowiązkowymi opłatami i aby ich uniknąć, trzeba wykazać się określoną aktywnością. Jeśli jesteś w stanie spełnić takie warunki, aby skorzystać z lokaty, to dobrze. W przeciwnym razie wybierz depozyt bez konieczności zakładania rachunku w banku.

  Wskazówka: przed założeniem konta w danym banku sprawdź, czy jest ono objęte promocją. Jeśli skorzystasz z takiej oferty, możesz w łatwy sposób podwyższyć efektywny zysk na lokacie nawet o kilka punktów procentowych!
 • Odnawialność lokaty – to popularny haczyk na oszczędzających. Większość znanych nam lokat odnawia się automatycznie, czyli po zakończeniu okresu umownego bank zakłada nowy depozyt – niestety już na gorszych warunkach. Jeśli nie chcesz, aby Twoje pieniądze były objęte niższym oprocentowaniem, sprawdź parametr odnawialności przed założeniem lokaty lub zmień go w odpowiednim momencie.

  Wskazówka: zapisuj sobie termin zakończenia lokaty w kalendarzu, aby na bieżąco wybierać najlepsze na dany moment depozyty.
 • Zerwanie depozytu przed terminem – czasem może się zdarzyć, że pilnie będziemy potrzebowali gotówki, a nasza lokata kończy się dopiero za kilka - kilkanaście miesięcy. Możemy wtedy zlikwidować depozyt, ale za cenę utraty odsetek; to najczęściej stosowana praktyka w bankach. Zwróć uwagę na to, czy przy wybranej przez Ciebie lokacie otrzymasz całość lub część odsetek w wypadku zerwania.

  Wskazówka: jeśli lokata nie oferuje zachowania odsetek przy zerwaniu, rozważ podzielenie kwoty i ulokowanie jej na kilku depozytach. W ten sposób w razie konieczności zerwiesz tylko jedną lokatę, a pozostałe będą nadal pracowały.

Jaką lokatę warto wybrać?

Na to pytanie musisz sobie sam udzielić odpowiedzi, ponieważ wybór odpowiedniej lokaty jest uwarunkowany przede wszystkim Twoimi indywidualnymi potrzebami i wytyczonymi celami oszczędzania.

Jeżeli odkładasz środki na określony cel, przejdź do odpowiedniego rankingu lokat i wybierz depozyt, który odpowiada Twojej konkretnej sytuacji. Przykładowo, jeśli wiesz, że za 2-3 miesiące będziesz potrzebować gotówki, rozejrzyj się za ofertami na podobny okres bez dodatkowych produktów. Takie podejście pozwoli Ci wybrać najlepszą lokatę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Jeżeli natomiast chcesz uczynić z oszczędzania swój nawyk lub po prostu efektywnie wybierać lokaty bankowe, to zapoznaj się z aktualną sytuacją na rynku bankowym. Mając taką wiedzę, łatwiej Ci będzie podejmować efektywne decyzje oszczędnościowe. Dla przykładu, w dobie aktualnie niskich stóp procentowych dobrym pomysłem jest poszukiwanie okazji na rynku lokat.

Jeżeli np. planujesz założyć lokatę krótkoterminową lub kwartalną, zwróć uwagę na propozycje skierowane do nowych klientów banku - niektóre z tych depozytów oferują całkiem wysokie oprocentowanie, dochodzące do 4,0% w skali roku (co przy obecnym poziomie stóp procentowych stanowi atrakcyjną ofertę).

Jeżeli chcesz ulokować wyższą kwotę (powyżej 50 000 zł), to także możesz liczyć na znaczny zysk - w naszym rankingu lokat bankowych znajdziesz także depozyty skierowane do zamożniejszej grupy klientów. Okazji do oszczędzania wciąż więc nie brakuje. Wystarczy tylko po nie sięgnąć.