Najlepszelokaty.pl
Ranking lokat bankowych – maj 2023 r.
Nasz ranking depozytów bankowych sporządziliśmy korzystając ze szczegółowo opracowanych zasad metodologicznych. Aby lepiej zrozumieć ten ranking, warto wiedzieć, co wzięliśmy pod uwagę:
Każdą lokatę w rankingu prezentujemy w ten sam sposób. Pokazujemy przede wszystkim oprocentowanie depozytu (w skali roku, co zapewnia porównywalność z ofertami o innym okresie zapadalności), czas jego trwania oraz kwotę minimalną i maksymalną, dla której możesz założyć lokatę.
Oprócz tego wskazujemy również na dodatkowe parametry, które mogą być ważne przy wyborze konkretnej oferty, na przykład wymóg posiadania konta osobistego w danym banku, status klienta (nowy/obecny), rodzaj środków (lokata dla nowych środków/dla wszystkich środków), sposób odnawiania depozytu i warunki zerwania lokaty w banku (ten ostatni element będzie szczególnie istotny jeśli nie mamy pewności czy uda się nam utrzymać otwarty depozyt do dnia jego zapadalności).
Jeśli wahasz się między kilkoma propozycjami, możesz dodać je do porównania i wtedy zestawić ze sobą poszczególne parametry, aby wybrać lepszą ofertę. Z porównywarki lokat możesz również korzystać niezależnie i przeglądać depozyty o wskazanych parametrach – dla określonej kwoty i czasu trwania, tylko oferty bez zakładania konta, a także propozycje z konkretnych banków.
Nasz ranking prezentuje najlepsze lokaty bankowe, warto zatem w tym miejscu wspomnieć nieco właśnie o oprocentowaniu depozytów terminowych. Na podstawie danych rynkowych co miesiąc ustalamy średnie oprocentowanie lokat bankowych i – jak zobaczysz na poniższym wykresie – jest ono coraz lepsze.
Kliknij, aby powiększyć
Obecnie lokaty oszczędnościowe w polskich bankach komercyjnych oferują średni zysk na poziomie ok. 4,6% w skali roku. Kiedy zestawimy tę wartość z poziomem inflacji (ok. 14,7% w kwietniu 2023 r. według szybkiego szacunku GUS), to okaże się, że statystyczny bankowy depozyt nie chroni przed wzrostem cen, a zyski są “zjadane” przez inflację. Jeśli przyjrzymy się fioletowej linii na wykresie (oprocentowanie realne, po uwzględnieniu inflacji i podatku “Belki”), to wręcz z przerażeniem stwierdzimy, że w rzeczywistości przeciętna lokata przynosi nam realną stratę!
Z tego powodu najlepsze lokaty bankowe powinny mieć na tyle wysokie oprocentowanie, aby odsetki z naszych oszczędności przyniosły nam realny zysk. W obecnych realiach takie absolutne, choć nieosiągalne, minimum to ponad 10%. Jeśli lokata, z której korzystamy, oferuje mniej – zarabiane odsetki nie będą rekompensowały nam spadku wartości nabywczej naszych oszczędności. Na szczęście najwyższe oprocentowanie lokat, jakie znajdziecie w naszym rankingu, choć nie osiąga tego poziomu, to systematycznie się do niego zbliża.
Dzięki temu będziesz w stanie ochronić swoje pieniądze przez niekorzystnym wpływem inflacji, a do tego cieszyć się realnym wzrostem wartości Twoich pieniędzy.
Na takie pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ponieważ każdy bank prowadzi swoją własną działalność w sferze depozytów i dopasowuje ją do realiów rynkowych i własnych potrzeb. Nie da się jednak ukryć, że są banki, w których znajdziemy zwyczajnie dobre lokaty, z kolei inne instytucje od długiego już czasu nie oferują atrakcyjnych depozytów terminowych.
Nie jest to jednak sztywną regułą - może się okazać, że bank, który do tej pory działał spokojnie w sferze lokat, zaoferuje nieźle oprocentowany depozyt i, z drugiej strony, instytucja z dotychczas mocną ofertą oszczędnościową znacznie ją pogorszy. Dlatego warto regularnie monitorować rynek i sprawdzać rankingi najlepszych lokat, aby nie przegapić dobrej okazji.
Uniwersalna zasada jest jednak taka, że im mniejszy bank, tym oferowane przez niego odsetki będą wyższe. Aktualnie najwyższe oprocentowanie lokat oferują takie banki jak m.in. Plus Bank, Idea Bank czy BOŚ Bank. Natomiast państwowi giganci jak chociażby PKO BP czy Pekao a także banki należące do międzynarodowych grup finansowych (ING Bank, Citibank, Santander Bank Polska) co do zasady oferować będą niższe zyski na lokatach oszczędnościowych. Ich sytuacja finansowa jest bowiem na tyle stabilna, że nie muszą one zaciekle walczyć o nowe depozyty – środki które aktualnie posiadają, w pełni wystarczają im na prowadzenie swojego biznesu.
Zanim podejmiesz decyzję o założeniu depozytu, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
W naszym rankingu szeregujemy lokaty pod względem oprocentowania nominalnego. W wielu przypadkach realny zysk jaki możemy osiągnąć przewyższa prezentowaną wartość. Dotyczy to głównie długoterminowych lokat, charakteryzujących się okresową kapitalizacją. Dzieje się tak ponieważ, po skapitalizowaniu odsetek w kolejnym okresie kwota lokaty od jakiej naliczany są odsetki staje się wyższa przez co zwiększeniu ulega także nasz zysk. Dla przykładu – jeśli założysz 3-letnia lokatę, której oprocentowanie nominalne wynosi 3%, a kapitalizacja odbywa się co roku, to realny (efektywny) zysk z takiego depozytu wyniesie ponad 3,05% w skali roku.
Na to pytanie musisz sobie sam udzielić odpowiedzi, ponieważ wybór odpowiedniej lokaty jest uwarunkowany przede wszystkim Twoimi indywidualnymi potrzebami i wytyczonymi celami oszczędzania.
Jeżeli odkładasz środki na określony cel, przejdź do odpowiedniego rankingu lokat i wybierz depozyt, który odpowiada Twojej konkretnej sytuacji. Przykładowo, jeśli wiesz, że za 2-3 miesiące będziesz potrzebować gotówki, rozejrzyj się za ofertami na podobny okres bez dodatkowych produktów. Takie podejście pozwoli Ci wybrać najlepszą lokatę dopasowaną do Twoich potrzeb.
Jeżeli natomiast chcesz uczynić z oszczędzania swój nawyk lub po prostu efektywnie wybierać lokaty bankowe, to zapoznaj się z aktualną sytuacją na rynku bankowym. Mając taką wiedzę, łatwiej Ci będzie podejmować efektywne decyzje oszczędnościowe. Dla przykładu, w dobie aktualnie niskich stóp procentowych dobrym pomysłem jest poszukiwanie okazji na rynku lokat.
Jeżeli np. planujesz założyć lokatę krótkoterminową lub kwartalną, zwróć uwagę na propozycje skierowane do nowych klientów banku. Oprocentowanie lokat w bankach dochodzi tu nawet do 8,5% w skali roku (co przy obecnym poziomie stóp procentowych stanowi atrakcyjną ofertę).
Jeżeli chcesz ulokować wyższą kwotę (powyżej 50 000 zł), to także możesz liczyć na znaczny zysk - w naszym rankingu lokat bankowych znajdziesz także depozyty skierowane do zamożniejszej grupy klientów. Okazji do oszczędzania wciąż więc nie brakuje. Wystarczy tylko po nie sięgnąć.