My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ranking lokat walutowych – grudzień 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 2021-12-02 13:52:34

Nasz ranking lokat walutowych uwzględnia 4 najbardziej popularne w Polsce waluty obce: euro (EUR), dolara (USD), franka szwajcarskiego (CHF) oraz funta brytyjskiego (GBP).

Dokonywanie transakcji w walutach obcych staje się coraz powszechniejsze. W ten sposób rozliczamy się m.in. odbywając zagraniczne podróże czy też dokonując zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Nic więc dziwnego, że aktualnie większość banków ma w swojej ofercie konta walutowe umożliwiające przechowywanie środków w walutach obcych, jak także dokonywanie zagranicznych płatności. Zdarza się także, że klienci posiadają większe zasoby środków w obcej walucie i nie chcą, aby te pieniądze marnowały się na nieoprocentowanym koncie. Jednym z rozwiązań jest oszczędzanie na lokatach walutowych. Poniżej umieściliśmy na bieżąco aktualizowany ranking tego typu depozytów wraz z prezentacją ich najważniejszych parametrów.

Ranking lokat walutowych – grudzień 2021 r.

Lokaty w euro i dolarach amerykańskich - najpopularniejszy wybór oszczędzających

Przygotowując ranking lokat walutowych, przyjęliśmy następujące kryteria:

  • zestawienie uwzględnia cztery najpopularniejsze wśród oszczędzających waluty: EUR, USD oraz GBP i CHF,
  • bierzemy pod uwagę oferty wszystkich banków komercyjnych prowadzących swoją działalność na terenie Polski, 
  • zestawienie uwzględnia 10 najlepszych lokat walutowych pod względem oprocentowania dla danej waluty, tj. lokat w dolarach amerykańskich, lokat w euro, lokat we frankach szwajcarskich i lokat w funtach brytyjskich.

Ranking lokat walutowych - na jakie parametry zwracamy uwagę:

  • oprocentowanie – wybraliśmy tylko lokaty o stałej stopie procentowej,
  • okres,
  • zakres kwot – lokaty walutowe charakteryzują się określoną minimalną kwotą, którą należy posiadać, aby otworzyć taki depozyt,
  • dodatkowe warunki – pozostałe istotne informacje, np. sposób założenia lokaty (oddział, telefon, Internet) i warunki, jakie należy spełnić (posiadanie rachunku w złotych lub walucie), w jakiej formie następuje zwrot środków z lokaty itd.

Mamy nadzieję, że nasz ranking lokat walutowych ułatwi Ci znalezienie najlepszego depozytu walutowego; pamiętaj jednak, że to Ty podejmujesz decyzję. Jeśli nasunęły Ci się wątpliwości, skontaktuj się z bankiem, ponieważ to jego pracownicy najlepiej znają konkretne oferty i udzielą Ci pełnych informacji. Jeżeli zauważysz błąd w niniejszym rankingu, skontaktuj się z nami i nas o tym poinformuj.

Więcej o lokatach walutowych i korzyściach płynących z założenia takiego depozytu przeczytasz w tym artykule.

Lokaty walutowe - praktyczne wskazówki

Głównym założeniem naszego zestawienia lokat walutowych jest wpłata środków na lokatę bezpośrednio w walucie, w której chcemy oszczędzać (czyli np. wpłacenie EUR na lokatę terminową prowadzoną w EUR).

Przyjęliśmy tutaj dwa możliwe scenariusze:

  • przelew środków na lokatę z konta walutowego oraz zwrotny przelew na rachunek walutowy po zakończeniu lokaty,
  • wpłata gotówkowa środków na lokatę w walucie i ich zwrot po zakończeniu lokaty również gotówkowo w walucie.

Warto wspomnieć o różnych możliwościach zakupu waluty w celu uniknięcia niekorzystnych różnic kursowych.

Jedną z lepszych opcji są tu internetowe kantory walutowe, w których szybko i łatwo można kupić walutę po dość niskim kursie, a następnie np. przelać środki na konto walutowe. W tym miejscu polecamy ten ranking kont walutowych, w którym znajdziesz listę bezpiecznych i tanich sposobów na wymianę i tymczasowe przechowywanie waluty. W naszej opinii szczególnie warto zwrócić szczególną uwagę na Kantor Walutowy Alior Banku. Na korzyść tego rozwiązania przemawiają (a) bardzo niski koszt wymiany waluty oraz (b) gwarancja środków przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Z kolei przy wpłatach gotówkowych na lokatę dobrze jest sprawdzić ofertę tradycyjnych kantorów stacjonarnych, których kursy wymiany walut często są niższe niż spready w bankach.

Oprócz powyższych scenariuszy czasami istnieje także możliwość założenia lokaty walutowej z konta w złotych, jednak wiąże się to z koniecznością przeliczenia środków na wybraną walutę po obowiązujących w banku kursach. Zwykle przy zakładaniu lokaty bank stosuje (wyższy) kurs sprzedaży waluty, natomiast przy zamykaniu depozytu używany jest (niższy) kurs kupna. Z tego powodu zysk z lokaty walutowej zakładanej ze środków w PLN trudno oszacować, ponieważ płynne różnice kursowe sprawiają, że często otrzymamy mniej, niż wpłaciliśmy (nawet po uwzględnieniu oprocentowania depozytu).

Warto zatem zapamiętać, że sposób wymiany, przekazania środków do banku i ich wypłaty po zakończeniu okresu umownego lokaty walutowej jest kluczowy dla zasobności naszego portfela.

Przy okazji chcielibyśmy zwrócić uwagę na ryzyko kursowe, które nieodłącznie wiąże się z lokowaniem pieniędzy w obce waluty. Jeśli w trakcie oszczędzania dojdzie do osłabienia polskiego złotego tj. jego kurs spadnie, może okazać, że po zakończeniu lokaty nasze pieniądze będę mniej warte niż przez jej otwarciem (i to mimo zarobionych odsetek). Na szczęście istnieje szereg skutecznych sposobów, dzięki którym możemy całkowicie wyeliminować to ryzyko. Wśród dostępnych narzędzi znajdują się: bankowe kontrakty forward, walutowe kontrakty CFD czy też kontrakty terminowe notowane m.in. na warszawskiej giełdzie.

Co ciekawe - taki zabieg oprócz spokojnego snu w wielu przypadkach jest w stanie zapewnić nam także dodatkowy zysk. Wynika on z różnic w stopach procentowych obowiązujących w poszczególnych krajach. Aktualnie w Polsce są one wyraźnie wyższe niż m.in. w Wielkiej Brytanii, strefie euro czy Szwajcarii. Szczególnie w przypadku tej ostatniej różnica jest szczególnie duża (różnica wynosi ponad 2 punkty procentowe, co oznacza że dokładnie tyle wyniesie nasz dodatkowy zarobek dzięki zabezpieczeniu się przez ryzykiem kursowym).

Oczywiście jeśli osiągasz stałe dochody w walutach obcych np. mieszkasz i pracujesz w Wielkiej Brytanii, problem ryzyka kursowego nie będzie Ciebie dotyczył (zakładamy, że chcesz aby wartość Twojego majątku rosła w przeliczeniu na funty a nie złote). Jeśli jednak Twoim celem jest akumulowanie oszczędności w złotych - będzie to dla Ciebie idealne rozwiązanie. 

Więcej na temat ryzyka kursowego lokat walutowych dowiesz się z tego artykułu