My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Ranking lokat walutowych - wrzesień 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-03 12:41:08

Nasz ranking lokat walutowych uwzględnia 4 najbardziej popularne w Polsce waluty obce: euro (EUR), dolara (USD), franka szwajcarskiego (CHF) oraz funta brytyjskiego (GBP).

Obrót walutowy staje się w Polsce coraz bardziej popularny – większość banków posiada w swojej ofercie konta walutowe, służące do bieżących rozliczeń np. w euro czy dolarach. Zdarza się także, że klienci posiadają większe zasoby środków w walutach obcych i chcą wypracować na nich dodatkowy zysk, dlatego poszukują innych sposobów pomnażania kapitału. Jedną z takich metod jest oszczędzanie na lokatach walutowych.

Ranking lokat walutowych - wrzesień 2019 r.
Wybierz interesujący cię okres:
lub
Przejdź do porównywarki lokat

Metodologia tworzenia rankingu lokat walutowych

Przygotowując ranking lokat walutowych, przyjęliśmy następujące kryteria:

  • zestawienie uwzględnia cztery główne waluty: EUR, USD, GBP i CHF,
  • bierzemy pod uwagę wszystkie banki komercyjne działające w Polsce,
  • zestawienie uwzględnia 10 najlepszych lokat pod względem oprocentowania dla danej waluty.

Dla każdej lokaty walutowej w rankingu prezentujemy jej najbardziej charakterystyczne parametry:

  • oprocentowanie – wybraliśmy tylko lokaty o stałej stopie procentowej,
  • okres,
  • zakres kwot – lokaty walutowe charakteryzują się określoną minimalną kwotą, którą należy posiadać, aby otworzyć taki depozyt,
  • dodatkowe warunki – pozostałe istotne informacje, np. sposób założenia lokaty (oddział, telefon, Internet) i warunki, jakie należy spełnić (posiadanie rachunku w złotych lub walucie), w jakiej formie następuje zwrot środków z lokaty itd.

Mamy nadzieję, że nasz ranking lokat walutowych ułatwi Ci znalezienie najlepszego depozytu walutowego; pamiętaj jednak, że to Ty podejmujesz decyzję. Jeśli nasunęły Ci się wątpliwości, skontaktuj się z bankiem, ponieważ to jego pracownicy najlepiej znają konkretne oferty i udzielą Ci pełnych informacji. Jeżeli zauważysz błąd w niniejszym rankingu, skontaktuj się z nami i nas o tym poinformuj.

Więcej o lokatach walutowych i korzyściach płynących z założenia takiego depozytu przeczytasz w tym artykule.

Praktyczne wskazówki

Głównym założeniem naszego zestawienia lokat walutowych jest wpłata środków na lokatę bezpośrednio w walucie, w której chcemy oszczędzać (czyli np. wpłacenie EUR na lokatę terminową prowadzoną w EUR).

Przyjęliśmy tutaj dwa możliwe scenariusze:

  • przelew środków na lokatę z konta walutowego oraz zwrotny przelew na rachunek walutowy po zakończeniu lokaty,
  • wpłata gotówkowa środków na lokatę w walucie i ich zwrot po zakończeniu lokaty również gotówkowo w walucie.

Warto wspomnieć o różnych możliwościach zakupu waluty w celu uniknięcia niekorzystnych różnic kursowych.

Jedną z lepszych opcji są tu internetowe kantory walutowe, w których szybko i łatwo można kupić walutę po dość niskim kursie, a następnie np. przelać środki na konto walutowe. W tym miejscu polecamy ten ranking kont walutowych, w którym znajdziesz listę bezpiecznych i tanich sposobów na wymianę i tymczasowe przechowywanie waluty. W naszej opinii szczególnie warto zwrócić szczególną uwagę na Kantor Walutowy Alior Banku. Na korzyść tego rozwiązania przemawiają (a) bardzo niski koszt wymiany waluty oraz (b) gwarancja środków przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Z kolei przy wpłatach gotówkowych na lokatę dobrze jest sprawdzić ofertę tradycyjnych kantorów stacjonarnych, których kursy wymiany walut często są niższe niż spready w bankach.

Oprócz powyższych scenariuszy czasami istnieje także możliwość założenia lokaty walutowej z konta w złotych, jednak wiąże się to z koniecznością przeliczenia środków na wybraną walutę po obowiązujących w banku kursach. Zwykle przy zakładaniu lokaty bank stosuje (wyższy) kurs sprzedaży waluty, natomiast przy zamykaniu depozytu używany jest (niższy) kurs kupna. Z tego powodu zysk z lokaty walutowej zakładanej ze środków w PLN trudno oszacować, ponieważ płynne różnice kursowe sprawiają, że często otrzymamy mniej, niż wpłaciliśmy (nawet po uwzględnieniu oprocentowania depozytu).

Warto zatem zapamiętać, że sposób wymiany, przekazania środków do banku i ich wypłaty po zakończeniu okresu umownego lokaty walutowy jest kluczowy dla zasobności naszego portfela.