Tradycja dnia oszczędzania sięga 1924 r. – na Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie (Włochy) przedstawiciele europejskich banków przyjęli stanowisko, że oszczędzanie służy rozwojowi społeczeństwa i dlatego należy je propagować. 31 października wyznaczono Światowym Dniem Oszczędzania, w którym szczególnie należy podejmować działania edukacyjne promujące tę ideę.
Redakcja serwisu NajlepszeLokaty.pl bierze sobie do serca tę ideę. Z myślą o naszych Czytelnikach codziennie aktualizujemy nasz ranking lokat oraz inne zestawienia depozytów. Mamy nadzieję, że nasze artykuły i porównania są dla Was wartościowe. Wierzymy, że oszczędzacie w ten sposób nie tylko pieniądze, ale i czas, który możecie przeznaczyć na bardziej efektywne działania.
Dziś zwracamy Waszą uwagę na najnowszy raport Fundacji Kronenberga, który obrazuje postawy oszczędnościowe Polaków.
Jak oszczędzają Polacy?
Trzy czwarte Polaków (75%) uważa, że warto oszczędzać – tę informację podaje Fundacja Kronenberga w najnowszej edycji badania „Postawy Polaków wobec oszczędzania”. Taki wynik cieszy, świadczy o naszej świadomości dotyczącej oszczędzania i jest lepszy niż w latach ubiegłych. Niestety taka postawa już nie u wszystkich jest wcielana w życie – tylko 49% ankietowanych rzeczywiście oszczędza. Z raportu Fundacji Kronenberga płyną jeszcze inne interesujące wnioski (pogrubioną czcionką zaznaczyliśmy dane z raportu Fundacji, nasz komentarz jest pisany zwykłą czcionką):
- 51% Polaków wydaje wszystko co zarabia, przy czym 35% z tych osób w ogóle nie kontroluje swoich wydatków. O czym to świadczy? Przede wszystkim o niskim poziomie zamożności naszego społeczeństwa, ale także o braku wiedzy finansowej. Wiele osób, które żyją od pierwszego do pierwszego, mogłoby lepiej prosperować, gdyby poświęcili swój czas na lepszą organizację swoich finansów. Porównując dane z roku 2013 można jednak zauważyć, że trend jest korzystny – coraz więcej osób planuje swoje wydatki.
- Ok. 80% badanych kontroluje swoje wydatki, z czego aż 30% robi to w odniesieniu do codziennych zakupów. W grupie osób kontrolujących najdrobniejsze wydatki prym wiodą panie (37% vs 23% mężczyzn) - nie od dziś wiadomo, że kobiety (statystycznie) są bardziej odpowiedzialne i skrupulatne :)
- Prawie połowa ankietowanych (49%) oszczędza – odsetek osób, które oszczędzają w jakikolwiek sposób (co miesiąc lub od czasu do czasu), zwiększył się w porównaniu do poprzedniego roku. Niestety tylko 12% badanych deklaruje regularne, comiesięczne odkładanie pewnej kwoty pieniędzy. W tym miejscu warto dodać, że jedną z ciekawszych zasad oszczędzania jest przeznaczanie określonej kwoty na oszczędności od razu po otrzymaniu wynagrodzenia, zaraz po odliczeniu niezbędnych miesięcznych kosztów, a przed wydatkami na przyjemności.
- Ponad połowa badanych oszczędza średnio od 100 do 500 zł miesięcznie. Kwota musi być dopasowana do możliwości. W naszej opinii każda suma odłożona na fundusz bezpieczeństwa jest dobra, ale im więcej uda się zaoszczędzić, tym lepiej.
- Tylko 16% ankietowanych oszczędza na emeryturę – to mało, jednak w porównaniu z ubiegłym rokiem jest to wzrost aż o 7 p.p.. Nie jest wykluczone, że zawirowania wokół OFE miały wpływ na tę zmianę.
- Blisko ¼ ankietowanych przechowuje nadwyżki finansowe na rachunku osobistym, jedynie 13% lokuje je na koncie oszczędnościowym, a tylko 10% na lokacie terminowej. Aż 9% ankietowanych przechowuje swoje nadwyżki w domu (!). Zawsze warto dywersyfikować metody oszczędzania - część środków (niewielką) można przechowywać w domu, ale jeżeli wszystkie wolne środki są przechowywane w przysłowiowej skarpecie, to nie jest to korzystne rozwiązanie (inflacja, utracona możliwość zysku odsetek).
- 42% osób wybiera produkty finansowe z banku, w którym posiadają rachunek osobisty. Nie zawsze jest to dobra strategia. Warto uprzednio porównać oferty różnych banków i wybrać tę najbardziej korzystną. Przydatne w tym celu mogą być zaufane rankingi i zestawienia.
Badanie Fundacji Kronenberga pokazuje, że Polacy rozumieją potrzebę oszczędzania, jednak tylko niektórzy przechodzą od teorii do czynu. Wciąż niewielu z nas oszczędza na emeryturę, choć i tu widać pewne postępy. Wart uwagi i pochwały jest fakt, że kontrolujemy i planujemy nasze wydatki – od tego w dużej mierze zależy stan naszego portfela i oszczędności. Wciąż jednak wiele osób przechowuje swoje wolne środki na nieoprocentowanych rachunkach bankowych, bądź - co gorsza - w domu.
Z pełnym raportem z badań Fundacji Kronenbera zapoznasz się tutaj.
Dlaczego warto oszczędzać?
Wartość oszczędzania jest nie do podważenia – środki finansowe na lokacie czy koncie oszczędnościowym zawsze się przydadzą, czasem w najmniej oczekiwanym momencie. Oszczędności zapewniają nam spokój i poczucie bezpieczeństwa – to taka poduszka finansowa, dzięki której mniej obawiamy się o przyszłość. Co więcej, świadomość, że posiadamy dodatkowe środki finansowe (które w wielu przypadkach procentują), pozwala nam racjonalnie rozplanowywać nasze wydatki. Wystarczy regularnie odkładać ustaloną sumę na wybrane cele, a nasze plany doczekają się realizacji.
Jak oszczędzać?
Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Nie istnieje złoty środek na oszczędzanie, który byłby odpowiedni dla każdej osoby. Ludzie różnią się od siebie pod wieloma względami, także podejściem do pieniędzy i oszczędzania (co pokazuje też badanie Fundacji Kronenberga). Z pewnością możemy w tym miejscu wymienić popularne porady oszczędnościowe – ograniczanie niepotrzebnych wydatków, optymalne zużycie energiii wody, planowanie budżetu domowego czy odkładanie pewnej części naszych miesięcznych dochodów na fundusz bezpieczeństwa. Niestety takie wskazówki każdy musi wdrożyć samodzielnie, gdyż to w naszych rękach leży bezpieczeństwo finansowe nas i naszych bliskich.
A co zrobić z odłożonymi kwotami? Tutaj także warto postępować odpowiedzialnie (przede wszystkim względem samego siebie). Odkładanie części (a w niektórych przypadkach nawet całości) środków na lokatach i kontach oszczędnościowych na pewno nie jest złym pomysłem. Osoby bardziej doświadczone mogą się także zainteresować inwestowaniem w fundusze inwestycyjne, graniem bezpośrednio na giełdzie, zakupem złota, sztuki lub nieruchomości.
Jedno jest pewne – w pierwszej kolejności warto inwestować w siebie i poszerzać swoją wiedzę finansową. Należy także postępować racjonalnie, dywersyfikować środki i… cieszyć się życiem. Warto bowiem pamiętać, że podporządkowanie wszystkiego samym tylko finansom prawie nigdy nie przynosi satysfakcji. Pieniądze są jedynie narzędziem, które trzeba odpowiednio wykorzystać, aby nasze życie było satysfakcjonujące.
Podsumowanie i zachęta do oszczędzania
Światowy Dzień Oszczędzania to idealny moment na refleksje na temat naszego podejścia do finansów – czy w ogóle oszczędzamy, a jeśli tak, to czy jesteśmy w tym konsekwentni. Czy mamy konkretne cele, na jakie odkładamy nasze pieniądze? Czy oszczędzamy na emeryturę? Odpowiedzmy sobie uczciwie na te pytania, myśląc przy tym o naszych planach i marzeniach
Jeśli oszczędzasz, możesz być czuć się bezpiecznie i realizować swoje zamierzenia. Jeśli do tej pory oszczędzanie było Ci obce, nic straconego. Nie rób sobie wyrzutów, tylko zacznij działać! Im wcześniej zmienisz swoje podejście do pieniędzy, tym szybciej dostrzeżesz efekty i będziesz mógł ze spokojem świadomie planować swoje życie. Do dzieła!
Komentarze