My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

7 lipca BFF Banking Group obniżył oprocentowanie Lokat Facto od 3 do 12 miesięcy, a podniósł - na 2 i 3 lata. Najwięcej zyskamy na lokacie 12-miesięcznej - 1,6%.

Ocena redakcji:

Nawet 1,6% zysku na długoterminowej Lokacie Facto w BFF Banking Group

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Nawet 1,6% zysku na długoterminowej Lokacie Facto w BFF Banking Group
Źródło: strona BFF Banking Group

Lokata Facto w BFF Banking Group to prawdziwa gratka dla fanów oszczędzania. W wariancie 5-letnim depozyt pozwala zarobić 1% rocznie, natomiast jeśli nie chcemy „mrozić” swoich pieniędzy na tak długo, możemy skorzystać z wariantów o krótszym okresie zapadalności. Przykładowo – depozyt roczny zagwarantuje nam 1,6% zysku, a lokata 2-letnia 1,3%. Warte uznania jest także oprocentowanie rachunku służącego do zakładania lokat - 0,5% w skali roku.

Lokata Facto to nowość na polskim rynku bankowym, która weszła do oferty 19 września 2019 roku. Początkowo depozyt dostępny był w aż 18 różnych wariantach, różniących się od siebie czasem trwania oraz tym, kto mógł z nich skorzystać. Obecnie oferta została znacznie uproszczona, jednak oprocentowanie pozostało na dobrym poziomie:

 • 3 miesiące - 1,10%
 • 6 miesięcy - 1,20%
 • 9 miesięcy - 1,60%
 • 12 miesięcy - 1,60%
 • 18 miesięcy - 1,00%
 • 2 lata - 1,30%
 • 3 lata - 1,30%
 • 4 lata - 1,00%
 • 5 lat - 1,00%.

Najważniejsze parametry lokaty

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o Lokacie Facto:

 • Lokata Facto jest depozytem nieodnawialnym. Oznacza to, że po jej zakończeniu nasze oszczędności wraz z należnymi odsetkami przekazywane są na rachunek depozytowy w Banku BFF.
 • Warunkiem założenia depozytu jest wpłacenie na niego minimum 5 tys. złotych.
 • Maksymalna kwota wszystkich lokat posiadanych przez jednego klienta to 12 mln zł.
 • Depozyt można otworzyć tylko w polskich złotych.
 • Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu oszczędzania.
 • Lokatę Facto założymy wyłącznie drogą internetową.

Decydując się na założenie Lokaty Facto, musimy pamiętać, że w razie jej przedwczesnego zerwania utracimy wszystkie naliczone odsetki. Jednocześnie chcilibyśmy zwrócić uwagę na niekorzystny zapis znajdujący się w arkuszu informacyjnym lokaty. Zapis mówi, że: 

"bank zwróci środki pieniężne zdeponowane przez Klienta w terminie, odpowiednio 35 dni od dnia otrzymania oświadczenia Klienta o wypowiedzeniu Umowy lub Umowy Lokaty Facto albo 30 dni od dnia otrzymania oświadczenia Klienta o odstąpieniu od Umowy lub Umowy Lokaty Facto"

Powyższy zapis oznacza, że w odróżnieniu od innych lokat dostępnych na polskim rynku, pieniądze na Lokacie Facto nie są dostępne na żądanie. Na ich zwrot będziemy musieli poczekać przynajmniej miesiąc. Swoją drogą, zgodnie z opinią Rzecznika Finansowego taki zapis jest niezgodny z kodeksem bankowy oraz prawem cywilnym i stanowi podstawę do złożenia reklamacji wobec banku.

Czym jest BFF Banking Group?

Podmiotem oferującym Lokatę Facto jest włoski BFF Banking Group. Korzenie tej bankowej grupy sięgają 1985 roku. Mówimy więc tu o stabilnym podmiocie, mającym przeszło 30-letnią historię funkcjonowania (a więc dłuższą niż spora część polskich banków). W naszym kraju Bank BFF jest jednak zupełnym nowicjuszem. Zgodę KNF na prowadzenie działalności bankowej otrzymał w 2019 roku, a oficjalnie ze swoim biznesem ruszył w drugiej połowie września tego samego roku. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo depozytów zbieranych przez BFF Banking Group, to do kwoty 100 tys. euro objęte są one 100% gwarancjami ze strony FITD (jest to włoski odpowiednik polskiego BFG). W praktyce oznacza to, że Lokata Facto charakteryzuje się tym samym poziomem bezpieczeństwa, co lokaty oferowane przez polskie banki.

Ile zyskasz na Lokacie Facto?

W tej sekcji prezentujemy zysk z Lokaty Facto w wariancie 12-miesięcznym. Nasze obliczenia prezentujemy dla różnych kwot – od 5 tys. zł (minimum potrzebne do jej otwarcia) do 430 tys. zł, czyli maksimum gwarantowanego przez FITD. Wartości w tabeli są już kwotami netto, które otrzymasz „na rękę” po zakończeniu oszczędzania.

Zysk z Lokaty Facto na 12 miesięcy

Kwota lokaty

Zysk netto

5 000,00 zł

65,00 zł

10 000,00 zł

130,00 zł

25 000,00 zł

324,00 zł

50 000,00 zł

648,00 zł

100 000,00 zł

1 296,00 zł

200 000,00 zł

2 592,00 zł

300 000,00 zł

3 888,00 zł

430 000,00 zł

5 573,00 zł

Zysk z Lokaty Facto na 12 miesięcy
Kliknij, aby powiększyć

W przypadku minimalnej kwoty inwestycji, po 5-latach otrzymamy niezły zarobek w wysokości 65 zł. Natomiast jeśli powierzymy Bankowi BFF równowartość 100 tys. euro (430 tys. zł), po zakończeniu oszczędzania dostaniemy odsetki w niebagatelnej wysokości 5 573 zł.

Jak założyć Lokatę Facto?

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad depozytami w BFF, powinieneś zacząć od założenia bezpłatnego Rachunku Depozytowego. W tym celu powinieneś wypełnić ten wniosek internetowy, załączając skan dokumentu tożsamości i potwierdzając umowę przelewem z innego banku krajowego.

WAŻNE: Od 13 sierpnia 2020 r. Rachunek Depozytowy jest oprocentowany na 0,5% w skali roku!

Zakładanie Lokaty Facto
Kliknij, aby powiększyć

Wypełnianie formularza nie jest skomplikowane, ale warto zarezerwować sobie na to około 15 - 20 minut. Poza standardowymi pytaniami o dane osobowe i adresowe, bank wymaga przesłania skanu/zdjęcia dowodu osobistego (lub paszportu) oraz potwierdzenia tożsamości przelewem z konta w innej instytucji. Pamiętaj, że powinien to być rachunek, którego jesteś jedynym posiadaczem i taki, który nie został otwarty przez Internet.

Po weryfikacji wniosku przez bank, możesz wpłacać środki i zakładać Lokaty Facto.

Jeśli utkniesz na jakimkolwiek etapie zakładania lokaty — pisz śmiało w komentarzach. Sami zakładaliśmy lokatę w tym banku, więc postaramy się pomóc.

Komentarz redakcji

Jeśli chodzi o oferowane oprocentowanie, to Lokata Facto jest jedną z najlepszych na rynku. Jest to widoczne najbardziej w przypadku wariantu rocznego, który pozwala zyskać - bagatela - 1,6% w skali roku. Dla porównania najlepsza lokata długoterminowa w naszym rankingu, Lokata standardowa oferowana przez InBank, zapewni Ci 2,2% zysku w skali roku, a w przypadku EKOLokaty Plus będzie to tylko 1,25%. Dodatkowym atutem jest fakt, że sam Rachunek Depozytowy, z którego będziemy zakładać lokaty, także jest oprocentowany i to na 0,5% w skali roku.

Gdzie jest więc haczyk? Dla niektórych barierą może być minimalna kwota lokaty, która wynosi 5 tys. zł. Inni jako minus mogą wskazywać długi okres trwania depozytu. Wybierając najatrakcyjniejszy pod względem oprocentowania wariant, nasze pieniądze otrzymamy z powrotem dopiero po 5 latach (oczywiście można wybrać krótszy wariant, ale oferowany zysk będzie już wyraźnie skromniejszy).

Pewną niedogodnością jest także to, że lokata oferowana jest nie przez polski, a włoski bank. Z punktu widzenia bezpieczeństwa nie stanowi to większej różnicy (depozyt gwarantowany jest do kwoty 100 tys. euro). Jednak w razie – odpukać – problemów Banku BFF, odzyskanie pieniędzy ze względów formalnych może trochę potrwać. Niezależnie od tych minusów Lokata Facto jest obecnie bezwzględnie najlepszym depozytem długoterminowym dostępnym dla klientów polskiej bankowości.

Ocena redakcji:

Zalety

 • wysokie oprocentowanie
 • brak konieczności posiadania rachunku osobistego (wymagany jedynie bezpłatny rachunek depozytowy)
 • elastyczna kwota lokaty (minimum to 5 tys. zł, przy kwocie maksymalnej 12 mln zł)

Wady

 • długi czas oczekiwania na zwrot pieniędzy w przypadku zerwania lokaty (30 lub 35 dni)
 • niezbyt wysokie oprocentowanie lokaty w wariantach od 18 miesięcy w górę
 • utrata odsetek przy zerwaniu
 • w razie ewentualnego bankructwa BFF procedura odzyskania pieniędzy może potrwać dłużej niż w przypadku polskich banków
 • kapitalizacja odsetek ma miejsce po zakończeniu lokaty (w przypadatku lokat długoterminowych istotnie obniża to efektywne oprocentowanie)

Przydatne dokumenty

 1. Tabela Oprocentowania i Opłat
 2. Arkusz informacyjny
 3. Regulamin

O banku

BFF Banking Group - instytucja finansowa wywodząca się z Włoch - prowadzi działalność w wielu krajach europejskich, np. Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Irlandii czy Holandii. W Polsce bank działa tylko online i oferuje interesujące Lokaty Facto.

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze