My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Połowa stycznia przyniosła zaskakującą zmianę na Lokacie Facto: bank podwyższył oprocentowanie depozytu zakładanego na 6, 9, 12, 18 i 24 miesiące. Teraz w wariancie rocznym lub dwuletnim możesz zdobyć aż 2,85% w skali roku!

Ocena redakcji:

Nawet 4% zysku na długoterminowej Lokacie Facto w BFF Banking Group

Portrait
Rafał Janik
Doktor nauk ekonomicznych. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Nawet 4% zysku na długoterminowej Lokacie Facto w BFF Banking Group
Źródło: strona BFF Banking Group

Lokata Facto w BFF Banking Group to prawdziwa gratka dla fanów długoterminowego oszczędzania. W wariancie 5-letnim depozyt pozwala zarobić wysokie 4% rocznie. Jeśli natomiast nie chcemy „mrozić” swoich pieniędzy na tak długo, możemy skorzystać z wariantów o krótszym okresie zapadalności. Przykładowo – depozyt trwający 36 miesięcy zagwarantuje nam 3,0% zysku, a lokata 2-letnia 2,85%.

Lokata Facto to absolutna nowość na polskim rynku bankowym, która weszła do oferty 19 września 2019 roku. Początkowo depozyt dostępny był w aż 18 różnych wariantach, różniących się od siebie czasem trwania oraz tym, kto mógł z nich skorzystać. Obecnie oferta została znacznie uproszczona, jednak oprocentowanie pozostało na atrakcyjnym poziomie:

 • 5 lat – 4,00%
 • 4 lata – 3,00%
 • 3 lata – 3,00%
 • 2 lata – 2,85%
 • 18 miesięcy - 2,85%
 • 12 miesięcy – 2,85%
 • 9 miesięcy - 2,50%
 • 6 miesięcy – 2,50%
 • 3 miesiące - 2,00%

Najważniejsze parametry lokaty

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o Lokacie Facto:

 • Lokata Facto jest depozytem nieodnawialnym. Oznacza to, że po jej zakończeniu nasze oszczędności wraz z należnymi odsetkami przekazywane są na rachunek depozytowy w Banku BFF.
 • Warunkiem założenia depozytu jest wpłacenie na niego minimum 5 tys. złotych.
 • Maksymalna kwota wszystkich lokat posiadanych przez jednego klienta to 12 mln zł.
 • Depozyt można otworzyć tylko w polskich złotych.
 • Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu oszczędzania.
 • Lokatę Facto założymy wyłącznie drogą internetową.

Decydując się na założenie Lokaty Facto, musimy pamiętać, że w razie jej przedwczesnego zerwania utracimy wszystkie naliczone odsetki. Z tego powodu radzimy dobrze przemyśleć wybór wariantu lokaty. Jednocześnie rekomendujemy podzielenie posiadanych środków na kilka mniejszych części i założenie kilku różnych depozytów. Wówczas w razie potrzeby będziemy mogli zerwać np. tylko jeden depozyt i zdobyć gotówkę na potrzebne nam wydatki, natomiast reszta będzie mogła nadal pracować.

Czym jest BFF Banking Group?

Podmiotem oferującym Lokatę Facto jest włoski BFF Banking Group. Korzenie tej bankowej grupy sięgają 1985 roku. Mówimy więc tu o stabilnym podmiocie, mającym przeszło 30-letnią historię funkcjonowania (a więc dłuższą niż spora część polskich banków). W naszym kraju Bank BFF jest jednak zupełnym nowicjuszem. Zgodę KNF na prowadzenie działalności bankowej otrzymał w 2019 roku, a oficjalnie ze swoim biznesem ruszył w drugiej połowie września tego samego roku. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo depozytów zbieranych przez BFF Banking Group, to do kwoty 100 tys. euro objęte są one 100% gwarancjami ze strony FITD (jest to włoski odpowiednik polskiego BFG). W praktyce oznacza to, że Lokata Facto charakteryzuje się tym samym poziomem bezpieczeństwa, co lokaty oferowane przez polskie banki.

Ile zyskasz na 5-letniej Lokacie Facto?

W tej sekcji prezentujemy zysk z Lokaty Facto w wariancie 5-letnim. Nasze obliczenia prezentujemy dla różnych kwot – od 5 tys. zł (minimum potrzebne do jej otwarcia) do 430 tys. zł, czyli maksimum gwarantowanego przez FITD. Wartości w tabeli są już kwotami netto, które otrzymasz „na rękę” po zakończeniu oszczędzania.

Zysk z Lokaty Facto na 5 lat w wariancie dla nowych klientów

Kwota lokaty

Zysk netto

5 000,00 zł

810,00 zł

10 000,00 zł

1 620,00 zł

25 000,00 zł

4 050,00 zł

50 000,00 zł

8 100,00 zł

100 000,00 zł

16 200,00 zł

200 000,00 zł

32 400,00 zł

300 000,00 zł

48 600,00 zł

430 000,00 zł

69 660,00 zł

Zysk z Lokaty Facto na 5 lat
Kliknij, aby powiększyć

W przypadku minimalnej kwoty inwestycji, po 5-latach otrzymamy całkiem przyzwoity zarobek w wysokości 810 zł. Natomiast jeśli powierzymy Bankowi BFF równowartość 100 tys. euro (430 tys. zł), po zakończeniu oszczędzania dostaniemy odsetki w niebagatelnej wysokości 69 660 zł.

Jak założyć Lokatę Facto?

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad depozytami w BFF, powinieneś zacząć od założenia bezpłatnego Rachunku Depozytowego. W tym celu powinieneś wypełnić wniosek internetowy, załączając skan dokumentu tożsamości i potwierdzając umowę przelewem z innego banku krajowego.

Zakładanie Lokaty Facto
Kliknij, aby powiększyć

Wypełnianie formularza nie jest skomplikowane, ale warto zarezerwować sobie na to około 15 - 20 minut. Poza standardowymi pytaniami o dane osobowe i adresowe, bank wymaga przesłania skanu/zdjęcia dowodu osobistego (lub paszportu) oraz potwierdzenia tożsamości przelewem z konta w innej instytucji. Pamiętaj, że powinien to być rachunek, którego jesteś jedynym posiadaczem i taki, który nie został otwarty przez Internet.

Po weryfikacji wniosku przez bank, możesz wpłacać środki i zakładać Lokaty Facto.

Jeśli utkniesz na jakimkolwiek etapie zakładania lokaty — pisz śmiało w komentarzach. Sami zakładaliśmy lokatę w tym banku, więc postaramy się pomóc.

Komentarz redakcji

Jeśli chodzi o oferowane oprocentowanie, to Lokata Facto dosłownie miażdży resztę bankowej konkurencji. Jej przewaga nad resztą stawki szczególnie widoczna jest w przypadku wariantu 5-letniego, który pozwala zyskać - bagatela - 4% w skali roku. Dla porównania druga najlepsza lokata długoterminowa w naszym rankingu, Lokata standardowa oferowana przez InBank, zapewni Ci tylko 3,0% zysku w skali roku, a w przypadku EKOlokaty 5 na 5 będzie to tylko 2,84%.

Gdzie jest więc haczyk? Dla niektórych barierą może być minimalna kwota lokaty, która wynosi 5 tys. zł. Inni jako minus mogą wskazywać długi okres trwania depozytu. Wybierając najatrakcyjniejszy pod względem oprocentowania wariant, nasze pieniądze otrzymamy z powrotem dopiero po 5 latach (oczywiście można wybrać krótszy wariant, ale oferowany zysk będzie już wyraźnie skromniejszy).

Pewną niedogodnością jest także to, że lokata oferowana jest nie przez polski, a włoski bank. Z punktu widzenia bezpieczeństwa nie stanowi to większej różnicy (depozyt gwarantowany jest do kwoty 100 tys. euro). Jednak w razie – odpukać – problemów Banku BFF, odzyskanie pieniędzy ze względów formalnych może trochę potrwać. Niezależnie od tych minusów Lokata Facto jest obecnie bezwzględnie najlepszym depozytem długoterminowym dostępnym dla klientów polskiej bankowości.

Ocena redakcji:

Zalety

 • bardzo wysokie oprocentowanie
 • brak posiadania rachunku osobistego (wymagany jedynie bezpłatny rachunek depozytowy)
 • elastyczna kwota lokaty (minimum to 5 tys. zł, przy kwocie maksymalnej 12 mln zł)

Wady

 • utrata odsetek przy zerwaniu
 • niezbyt wysokie oprocentowanie lokaty w wariantach na 3, 6 i 9 miesięcy
 • w razie ewentualnego bankructwa BFF procedura odzyskania pieniędzy może potrwać dłużej niż w przypadku polskich banków

Przydatne dokumenty

 1. Tabela Oprocentowania i Opłat
 2. Arkusz informacyjny
 3. Regulamin

O banku

BFF Banking Group - instytucja finansowa wywodząca się z Włoch - prowadzi działalność w wielu krajach europejskich, np. Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Irlandii czy Holandii. W Polsce bank działa tylko online i oferuje interesujące Lokaty Facto.

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze