My analizujemy lokaty, Ty je wybierasz

Od 22 grudnia BFF Banking Group oprocentowanie na rachunku depozytowym wynosi 0%, natomiast od 30 grudnia oprocentowanie Lokaty Facto wynosi maksymalnie 1,2%.

Ocena redakcji:

Nawet 1,2% zysku na Lokacie Facto w BFF Banking Group

Rafał Janik
Rafał Janik
Specjalista w zakresie rynków finansowych i inwestycji. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.
Nawet 1,2% zysku na Lokacie Facto w BFF Banking Group
Źródło: strona BFF Banking Group

Lokata Facto w BFF Banking Group to niezła propozycja dla fanów oszczędzania. Depozyt kwartalny lub półroczny zagwarantuje nam 1,2% zysku, pozostałe warianty (nawet 5-letni) oprocentowane są na poziomie 1,0% w skali roku.

Lokata Facto to nowość na polskim rynku bankowym, która weszła do oferty 19 września 2019 roku. Początkowo depozyt dostępny był w aż 18 różnych wariantach, różniących się od siebie czasem trwania oraz tym, kto mógł z nich skorzystać. Obecnie oferta została znacznie uproszczona, jednak oprocentowanie pozostało na dobrym poziomie:

 • 3 miesiące - 1,2%
 • 6 miesięcy - 1,2%
 • 9 miesięcy - 1,0%
 • 12 miesięcy - 1,0%
 • 18 miesięcy - 1,0%
 • 2 lata - 1,0%
 • 3 lata - 1,0%
 • 4 lata - 1,0%
 • 5 lat - 1,0%.

Najważniejsze parametry lokaty

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o Lokacie Facto:

 • Lokata Facto jest depozytem nieodnawialnym. Oznacza to, że po jej zakończeniu nasze oszczędności wraz z należnymi odsetkami przekazywane są na rachunek depozytowy w Banku BFF.
 • Warunkiem założenia depozytu jest wpłacenie na niego minimum 5 tys. złotych.
 • Maksymalna kwota wszystkich lokat posiadanych przez jednego klienta to 12 mln zł.
 • Depozyt można otworzyć tylko w polskich złotych.
 • Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu oszczędzania.
 • Lokatę Facto założymy wyłącznie drogą internetową.

Decydując się na założenie Lokaty Facto, musimy pamiętać, że w razie jej przedwczesnego zerwania utracimy wszystkie naliczone odsetki. Jednocześnie chcielibyśmy zwrócić uwagę na zapis znajdujący się w arkuszu informacyjnym lokaty. Mówi on, że: 

"bank zwróci środki pieniężne zdeponowane przez Klienta w terminie, odpowiednio 35 dni od dnia otrzymania oświadczenia Klienta o wypowiedzeniu Umowy lub Umowy Lokaty Facto albo 30 dni od dnia otrzymania oświadczenia Klienta o odstąpieniu od Umowy lub Umowy Lokaty Facto"

Powyższy zapis oznacza, że w odróżnieniu od innych lokat dostępnych na polskim rynku, pieniądze na Lokacie Facto nie są dostępne od razu. Na ich zwrot będziemy musieli poczekać przynajmniej miesiąc. Tak więc na lokatę w tym banku warto raczej wpłacić w 100% wolne środki, których nie będziemy chcieli nagle wycofać. Po utrzymaniu lokaty do końca jej okresu umownego środki wraz z wypracowanymi odsetkami zostaną wypłacone bez zbędnej zwłoki.

Czym jest BFF Banking Group?

Podmiotem oferującym Lokatę Facto jest włoski BFF Banking Group. Korzenie tej bankowej grupy sięgają 1985 roku. Mówimy więc tu o stabilnym podmiocie, mającym przeszło 30-letnią historię funkcjonowania (a więc dłuższą niż spora część polskich banków). W naszym kraju Bank BFF jest jednak zupełnym nowicjuszem. Zgodę KNF na prowadzenie działalności bankowej otrzymał w 2019 roku, a oficjalnie ze swoim biznesem ruszył w drugiej połowie września tego samego roku. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo depozytów zbieranych przez BFF Banking Group, to do kwoty 100 tys. euro objęte są one 100% gwarancjami ze strony FITD (jest to włoski odpowiednik polskiego BFG). W praktyce oznacza to, że Lokata Facto charakteryzuje się tym samym poziomem bezpieczeństwa, co lokaty oferowane przez polskie banki.

Ile zyskasz na Lokacie Facto?

W tej sekcji prezentujemy zysk z Lokaty Facto w wariancie 3-miesięcznym. Nasze obliczenia prezentujemy dla różnych kwot – od 5 tys. zł (minimum potrzebne do jej otwarcia) do 430 tys. zł, czyli maksimum gwarantowanego przez FITD. Wartości w tabeli są już kwotami netto, które otrzymasz „na rękę” po zakończeniu oszczędzania.

Zysk z Lokaty Facto na 3 miesiące

Kwota lokaty

Zysk netto

5 000 zł

12 zł

10 000 zł

24 zł

25 000 zł

61 zł

50 000 zł

122 zł

100 000 zł

243 zł

200 000 zł

486 zł

300 000 zł

729 zł

430 000 zł

1 045 zł

Zysk z 3-miesięcznej Lokaty Facto BFF Banking Group
Kliknij, aby powiększyć

W przypadku minimalnej kwoty inwestycji, po 3 miesiącach otrzymamy skromny zarobek w wysokości 12 zł. Natomiast jeśli powierzymy Bankowi BFF równowartość 100 tys. euro (430 tys. zł), po zakończeniu oszczędzania dostaniemy odsetki w wysokości ponad 1000 zł.

Jak założyć Lokatę Facto?

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad depozytami w BFF, powinieneś zacząć od założenia bezpłatnego Rachunku Depozytowego. W tym celu powinieneś wypełnić wniosek internetowy, załączając skan dokumentu tożsamości i potwierdzając umowę przelewem z innego banku krajowego.

Rachunek Depozytowy jest oprocentowany na 0% w skali roku.

Wypełnianie formularza nie jest skomplikowane, ale warto zarezerwować sobie na to około 15 - 20 minut. Poza standardowymi pytaniami o dane osobowe i adresowe, bank wymaga przesłania skanu/zdjęcia dowodu osobistego (lub paszportu) oraz potwierdzenia tożsamości przelewem z konta w innej instytucji. Pamiętaj, że powinien to być rachunek, którego jesteś jedynym posiadaczem i taki, który nie został otwarty przez Internet.

Po weryfikacji wniosku przez bank, możesz wpłacać środki i zakładać Lokaty Facto.

Jeśli utkniesz na jakimkolwiek etapie zakładania lokaty — pisz śmiało w komentarzach. Sami zakładaliśmy lokatę w tym banku, więc postaramy się pomóc.

Komentarz redakcji

Jeśli chodzi o oferowane oprocentowanie, to Lokata Facto jest jedną z najlepszych na rynku. Jest to widoczne najbardziej w przypadku wariantu kwartalnego i półrocznego, które pozwalają zyskać 1,2% w skali roku. Dla porównania, najlepsza lokata długoterminowa w naszym rankingu, Lokata standardowa oferowana przez InBank, zapewni Ci 2,2% zysku w skali roku, jednak na 5 lat.

Gdzie jest więc haczyk? Minimalna kwota lokaty - 5 tys. zł. - dla osób ze skromnymi oszczędnościami może być przeszkodą nie do pokonania. Pewną niedogodnością jest także to, że lokata oferowana jest nie przez polski, a włoski bank. Z punktu widzenia bezpieczeństwa nie stanowi to większej różnicy (depozyt gwarantowany jest do kwoty 100 tys. euro). Jednak w razie – odpukać – problemów Banku BFF, odzyskanie pieniędzy ze względów formalnych może trochę potrwać. Niezależnie od tych minusów Lokata Facto jest obecnie najlepszym depozytem długoterminowym dostępnym dla klientów polskiej bankowości.

Ocena redakcji:

Zalety

 • dobre oprocentowanie
 • brak konieczności posiadania rachunku osobistego (wymagany jedynie bezpłatny rachunek depozytowy)
 • elastyczna kwota lokaty (minimum to 5 tys. zł, przy kwocie maksymalnej 12 mln zł)

Wady

 • długi czas oczekiwania na zwrot pieniędzy w przypadku zerwania lokaty (30 lub 35 dni)
 • niezbyt wysokie oprocentowanie lokaty w najdłuższych wariantach
 • utrata odsetek przy zerwaniu
 • w razie ewentualnego bankructwa BFF procedura odzyskania pieniędzy może potrwać dłużej niż w przypadku polskich banków
 • kapitalizacja odsetek ma miejsce po zakończeniu lokaty (w przypadatku lokat długoterminowych istotnie obniża to efektywne oprocentowanie)

Przydatne dokumenty

 1. Tabela Oprocentowania i Opłat
 2. Arkusz informacyjny
 3. Regulamin

O banku

BFF Banking Group - instytucja finansowa wywodząca się z Włoch - prowadzi działalność w wielu krajach europejskich, np. Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Irlandii czy Holandii. W Polsce bank działa tylko online i oferuje interesujące Lokaty Facto.

Czytaj więcej

Przeczytaj także

Komentarze